2 kadencja, 28 posiedzenie, 3 dzień (02.09.1994)
16 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 383).
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Witold Modzelewski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko rządu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Aby wyjaśnić istotę sporu powstałego na tle wzajemnego stosunku przepisów dotyczących związków zawodowych, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników w kwestii podatku dochodowego, należy wyjść z pewnego założenia porządkującego. Wszystkie te organizacje mają swoje cele statutowe, w przypadku związków zawodowych i związków zawodowych rolników są to cele o charakterze pozagospodarczym. Różnica w stosunku do społeczno-zawodowych organizacji rolników polega na tym, że w celach statutowych mają one zarówno zadania gospodarcze, jak i pozagospodarcze. Na tym polega różnica w problemie, który rzutuje na skutki podatkowe. I w związku z tym, że poprzedni stan prawny obowiązujący do końca zeszłego roku został zakwestionowany w jednym z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, dokładnie w orzeczeniu z 16 lutego 1993 r., zostało dokonane przedłożenie rządowe, przyjęte przez Wysoką Izbę, które dotyczy noweli art. 17 ust. 1 lit. c w części realizującej właśnie tezę owego orzeczenia.
Czego problem dotyczy? Czy dochody, które zostaną w tych wszystkich organizacjach wygospodarowane, a następnie przeznaczone na cele statutowe - są to cele statutowe pozagospodarcze - będą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym? Po tej noweli, która została przyjęta 16 grudnia tego roku, na to pytanie odpowiedź jest pozytywna. Jeżeli w tych trzech organizacjach dochody zostały przeznaczone na cele statutowe niegospodarcze - a są to cele statutowe w pierwszych dwóch rodzajach (związki zawodowe, związki zawodowe rolników) wyłącznie pozagospodarcze, a w przypadku związków i organizacji społeczno-zawodowych rolników zarówno gospodarcze, jak i niegospodarcze - to organizacje te korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym. Oznacza to, że w takim zakresie teza zawarta w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego została przez Wysoką Izbę zrealizowana w nowelizacji art. 17 ust. 1 lit. c, gdzie stwierdza się, że wolne są od podatku dochody społeczno-zawodowych organizacji rolników, o których mowa w przepisach o tych organizacjach, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Dlaczego? Bo te organizacje mają za swój cel statutowy również działalność gospodarczą.
W związku z powyższym, reprezentując w tym momencie stanowisko rządu, pragnę zgłosić pewne zastrzeżenia do treści tej noweli, ponieważ, jak rozumiemy, teza zawarta w uzasadnieniu do tego projektu została już w obowiązującym stanie prawnym zrealizowana. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia