2 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Marcin Zawiła

2 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (10.01.1996)


9 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.


Poseł Marcin Zawiła:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Z dużym zainteresowaniem przysłuchiwałem się dyskusji nad problemami utrzymania starych zasobów mieszkaniowych, jako że tak się złożyło, że gdy uczestniczyłem w pracach komisji budownictwa, ta sprawa leżała mi szczególnie na sercu.

    Sytuację mamy dziś taką: co trzecie mieszkanie nadaje się do remontu. Nie jest to stan nowy - pomińmy, dlaczego tak się stało, co do diagnozy jesteśmy zgodni. Ta sytuacja - zastraszająca z punktu widzenia strategii państwa - ma się wiązać z powstaniem ustawy o renowacji (rewitalizacji, różnie to nazywano) starych centrów mieszkaniowych.

    I, panie ministrze, pańska deklaracja wytłumaczenia tego w trybie indywidualnym wydaje się wysoce niewystarczająca, ponieważ prace nad ustawą trwają od 2 lat. We wrześniu tego roku komisja budownictwa przygotowała dezyderat i otrzymała ze strony rządu zapewnienie, że ta ustawa będzie stosunkowo szybko przygotowana. Mija okres 2 lat prac wstępnych, kiedy istniały założenia, minęło kilka miesięcy od września, od posiedzenia komisji budownictwa na ten temat - niestety, w dalszym ciągu ustawa jest na poziomie założeń. Jest to dla mnie bardzo niepokojące.

    Jednak nie jest to jedyny problem, na który chciałem zwrócić uwagę. Odnoszę się do ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych, według ktorej dotacje przewidziane dla gmin na dodatki mieszkaniowe miały stanowić rodzaj uzupełnienia środków finansowych dla ludzi, którzy nie byli w stanie opłacać czynszów. Odnoszę się do remontów w ogóle, czyli remontów substancji mieszanej, a więc i lokali własnościowych, i lokali w systemie najmu. Oczywiście dochody z czynszów były przeznaczane na remonty budynków. I tu pytam: Czy przy obecnych regulacjach prawnych naliczając subwencje dla gmin stosuje się mechanizm, który uwzględnia stan i wiek budynków w danej gminie? Wiem, że są gminy, gdzie są nowe domy, oraz gminy, gdzie są bardzo stare domy. Czy ten element jest brany pod uwagę? Czy jest uruchomiony mechanizm pomocy gminom, które muszą ponosić większe nakłady na remonty starych mieszkań?

    Prosiłbym także o jeszcze jedną, precyzyjną odpo-wiedź na pytanie, które już zostało zadane przez posła Budnika: Czy gmina, która w myśl ustawy o własności lokali ma obowiązek pobrać od właścicieli należność z tytułu częściowego udziału w remoncie, może od tego odstąpić? Czy zamiast wchodzić w tryb zajmowania hipoteki może uznać po prostu, że ktoś jest stary lub ubogi i sam wykona dany remont, czy też ustawa jest tutaj bardzo rygorystyczna i nie przewiduje takiej możliwości?

    I ostatni element pytania: Jak pan minister - bo rozumiem, że pytanie było skierowane do rządu generalnie - widzi obecny system finansowania gmin w kontekście zadań, które ciążą na gminie w związku z remontem starej substancji mieszkaniowej? Czy obecny system finansowania gmin wpływa w jakiś sposób stymulująco na rozwój remontów substancji mieszkaniowej?


Powrót Przebieg posiedzenia