1 kadencja, 37 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Feliks Bronisław Pieczka

1 kadencja, 37 posiedzenie, 1 dzień (11.02.1993)


1, 2 i 3 punkt porządku dziennego:

   1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie ustawy budżetowej na 1993 r. (druki nr 598, 598-A, 598-B, 598-C, 598-D i 745).
   2. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie założeń polityki pieniężnej na 1993 r. wraz z raportem o stanie pieniądza (druki nr 601, 601-A i 747).
   3. Sprawozdanie Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie podstawowych kierunków prywatyzacji w 1993 r. (druki nr 628 i 744).


Poseł Feliks Bronisław Pieczka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym ustosunkować się w paru zdaniach do wypowiedzi pana posła Smolarka z PSL, który stwierdził, że chłopów polskich nikt nie pytał o zdanie, jeśli chodzi o skutki stowarzyszenia Polski z EWG dla rolnictwa polskiego. Zacytuję wypowiedź pana posła:

    ˝Faktem oczywistym jest, iż została podpisana umowa stowarzyszeniowa z EWG i z dniem 1 marca wszedł w życie aneks handlowy o stowarzyszeniu w zakresie rolnictwa. Z ubolewaniem tylko można stwierdzić, że stało się to nie z woli PSL i polskich rolników, ponieważ nikt ich nie pytał o zdanie - tak jak to się dzieje w Szwajcarii, w Danii czy w innych krajach, gdzie odbywają się w tej sprawie referenda - lecz raczej, trzeba to przyznać dzisiaj uczciwie, z tej trybuny również, z woli i z chęci elit rządzących, jak również naszej jako parlamentu, ponieważ taką decyzję post factum zaakceptowaliśmy. Trzeba przyznać, że ta umowa o stowarzyszeniu zobowiązuje nas również do partnerskiego zachowania się w tej Wspólnocie. Oczywiście partnerstwo jest to stwarzanie równości szans dla obu stron tego porozumienia. Trzeba powiedzieć sobie wyraźnie, że obecnie z kasy EWG, wspólnej kasy, jest tworzony fundusz na wspieranie rolnictwa, na który przeznacza się od 30 do 50% wydatków budżetowych, a jeśli chodzi o niektóre artykuły, moglibyśmy udowodnić, że to wsparcie jest sporo wyższe˝.

    Zmuszony jestem przypomnieć panu posłowi Smolarkowi, że w ubiegłym roku odbyło się szereg wspólnych posiedzeń połączonych 5 komisji sejmowych, w tym komisji rolnictwa, podczas których dyskutowano m.in. o skutkach dla rolnictwa polskiego, dla polskich rolników. Początkowo, gdy premierem rządu RP był Jan Olszewski, posłowie PSL - moim zdaniem słusznie, chociaż przesadnie - podkreślali negatywne skutki tego stowarzyszenia. Szczególnie mocno utkwiły mi w pamięci sugestywne argumenty pana posła Jacka Soski. Po upadku rządu pana premiera Jana Olszewskiego i objęciu urzędu premiera przez lidera PSL pana posła Waldemara Pawlaka stanowisko PSL uległo radykalnej zmianie. Otóż na ostatnim z posiedzeń wyżej wspomnianych 5 komisji przedstawiciel władz naczelnych oraz jednocześnie Klubu Parlamentarnego PSL pan poseł Jagieliński oświadczył uroczyście i stanowczo - panie pośle Soska, pamięta pan to, prawda? - że PSL nie zgłasza żadnych zastrzeżeń w związku ze stowarzyszeniem Polski z EWG. Oświadczenie takie, co jest całkowicie zrozumiałe, wywołało ogromne zdumienie oraz zaskoczyło, tak sądzę, co najmniej niektórych posłów, w tym również z PSL, uczestniczących aktywnie w dyskusji nad omawianą kwestią. Przypominam, takie oświadczenie wygłoszono w okresie, gdy premierem był pan Waldemar Pawlak.

    Konkludując, panie pośle Smolarek - mówiąc delikatnie, by pana nie urazić - mija się pan z prawdą, autorytatywnie stwierdzając, że chłopów polskich nie pytano o zdanie w sprawie stowarzyszenia Polski z EWG. Przypominam, pański kolega klubowy poseł Jagieliński także w pańskim imieniu wypowiadał się na powyższy temat, i to nie zgłaszając zastrzeżeń. Jak więc pan może twierdzić wbrew faktom, że ani PSL, ani polskich rolników nikt nie pytał o zdanie? Zatem niemoralne i nieuczciwe, niegodne tej Wysokiej Izby jest mówienie całkowicie czego innego zgodnie z zasadą, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - w zależności od tego, czy PSL był stroną rządową, czy też był lub jest w opozycji do aktualnego rządu. (Oklaski)

    (Poseł Jacek Soska: Panie marszałku, sprostowanie.)


Powrót Przebieg posiedzenia