1 kadencja, 37 posiedzenie, 1 dzień (11.02.1993)
(Początek posiedzenia o godz. 10 min 55)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski oraz wicemarszałkowie: Józef Zych, Andrzej Kern, Henryk Bąk i Jacek Kurczewski)
Wicemarszałek Józef Zych:
Otwieram 37 posiedzenie Sejmu.
(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Na sekretarzy powołuję posłów Dariusza Sońtę i Marka Domina.
Protokół i listę mówców prowadzić będzie pan poseł Marek Domin.
Proszę posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Protokół 35 posiedzenia Sejmu uważam za przyjęty wobec niewniesienia przeciwko niemu zastrzeżeń.
Porządek dzienny posiedzenia został paniom posłankom i panom posłom doręczony.
Informuję, że nie zgłoszono propozycji zmian do zaproponowanego porządku dziennego.
Uważam zatem, że Sejm ustalony przez Prezydium Sejmu porządek dzienny zatwierdził.
Przystępujemy do rozpatrzenia wniosku dotyczącego trybu rozpatrywania punktów porządku dziennego.
Prezydium Sejmu, po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów, proponuje przeprowadzenie łącznej debaty długiej nad sprawozdaniami komisji o projekcie ustawy budżetowej, projekcie założeń polityki pieniężnej oraz o projekcie podstawowych kierunków prywatyzacji w 1993 r.
Prezydium Sejmu proponuje zakończenie debaty w dniu dzisiejszym, tak aby głosowanie nad sprawozdaniami przeprowadzić jutro.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Informuję, że w sali kolumnowej działa rządowy punkt konsultacyjny w sprawie projektu ustawy budżetowej, projektu założeń polityki pieniężnej oraz projektu podstawowych kierunków prywatyzacji w 1993 r.
Zgodnie z decyzją Sejmu przechodzimy do łącznego rozpatrzenia punktów 1, 2 i 3 porządku dziennego.
Przystępujemy zatem do rozpatrzenia punktów 1, 2 i 3 porządku dziennego:
1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie ustawy budżetowej na 1993 r. (druki nr 598, 598-A, 598-B, 598-C, 598-D i 745).
2. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie założeń polityki pieniężnej na 1993 r. wraz z raportem o stanie pieniądza (druki nr 601, 601-A i 747).
3. Sprawozdanie Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie podstawowych kierunków prywatyzacji w 1993 r. (druki nr 628 i 744).
Proszę o zabranie głosu pana Jerzego Eysymontta w celu przedłożenia sprawozdania komisji o projekcie ustawy budżetowej na 1993 r.
Proszę, pan poseł Ryszard Bugaj się zgłasza.
Wicemarszałek Józef Zych:
Wysoki Sejmie, w odpowiedzi na wniosek pana posła Bugaja proponuję udzielenie odpowiedzi i wyjaśnienia Prezydium Sejmu w tej sprawie po przerwie obiadowej. W przerwie zbierze się Prezydium Sejmu. Natomiast zgłoszenie tego zapytania nie wstrzymuje naszych obrad. Jest również zgoda pana posła.
Proszę wobec tego o zabranie głosu pana posła Jerzego Eysymontta.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę, zgłasza się pani poseł Wiesława Ziółkowska.
Wicemarszałek Józef Zych:
Przepraszam, pani poseł...
(Poseł Wiesława Ziółkowska: Poseł sprawozdawca powinien przedstawić, panie marszałku, chcę o to poprosić...)
Chwileczkę.
(Poseł Stefan Niesiołowski: W jakim trybie przemawia?)
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Czy pan poseł sprawozdawca zechce uwzględnić (Głos z sali: Po co?) również opinie pozostałych komisji, ale...
(Poseł Janusz Szymański: Jest przepis regulaminu Sejmu.)
Wysoki Sejmie, jeżeli jest zarzut, że nie zachowano przepisu regulaminu, jestem zobowiązany do jego uwzględnienia.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Józef Zych:
Wysoki Sejmie, żeby nie było niejasności, pozwolę sobie przytoczyć art. 40 ust. 5 regulaminu Sejmu, który stanowi: ˝Na posiedzeniu Sejmu sprawozdania komisji przedstawia wybrany z ich składu poseł sprawozdawca, który w szczególności informuje o proponowanych przez komisję i przez poszczególnych posłów zmianach w przedłożonym projekcie oraz o nie przyjętych przez komisję opiniach innych komisji i posłów oraz motywach ich odrzucenia; sprawozdawca informuje także o wnioskach mniejszości˝.
Wicemarszałek Józef Zych:
Nie, panie pośle, pozwoliłem sobie odczytać zapis regulaminu Sejmu, który stanowi, jak powinno przedstawiać się sprawozdanie. Natomiast nie jestem w stanie w tej chwili, bo nie byłem członkiem komisji i nie brałem udziału w jej posiedzeniach, ustosunkować się merytorycznie do tego, czy pan powinien, i w jakim zakresie, uzupełnić tę informację.
Przepraszam, pan poseł Borowski.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dobrze, dziękuję.
Wicemarszałek Józef Zych:
Panie pośle, bardzo przepraszam, w tej chwili nie ma debaty, dopiero będzie i proszę nie przeszkadzać panu sprawozdawcy.
Wysoki Sejmie! Wobec tego, że zaczyna się dyskusja na temat tego, czy sprawozdanie obejmuje wszystkie elementy czy nie, zarządzam 15-minutową przerwę, aby umożliwić panu posłowi sprawozdawcy uzgodnienie z wnioskodawcami o co właściwie chodzi.
Przepraszam, jeszcze o głos prosi pan poseł Ryszard Bugaj.
(Poseł Stefan Niesiołowski: Wiadomo o co chodzi, to przedłużanie. To widać o co chodzi.)
(Poseł Wiesława Ziółkowska: Panie pośle, niech pan się nie denerwuje, to jest bardzo ważna rzecz.)
Wicemarszałek Józef Zych:
Panie pośle Niesiołowski, bardzo przepraszam, udzieliłem głosu.
(Poseł Stefan Niesiołowski: Pan ogłosił przerwę.)
Chwileczkę, ale poprosiłem jeszcze o zabranie głosu pana posła Ryszarda Bugaja.
Wicemarszałek Józef Zych:
Bardzo przepraszam, panie pośle Niesiołowski, jeżeli nawet popełniłem błąd, to uzgodnijmy, kto w tym momencie przewodniczy: pan czy ja? I proszę o honorowanie tego. (Oklaski)
Wicemarszałek Józef Zych:
Zarządzam 10-minutową przerwę.
Proszę pana posła do saloniku obok sali posiedzeń.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 11 min 56 do godz. 12 min 03)
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Proszę o zajmowanie miejsc.
Wznawiam obrady.
Dwie krótkie informacje. Mianowicie uznaliśmy, że zachodzi potrzeba uzupełnienia sprawozdania, zgodnie z wymogiem art. 59 regulaminu Sejmu, o przekazanie informacji o wnioskach poszczególnych komisji w tej sprawie i o losie tych wniosków. To uzupełniające sprawozdanie pan poseł sprawozdawca złoży nieco później.
I druga krótka informacja. Ze względu na zakłócenie toku naszych obrad niespodziewanymi przerwami, dłuższą przerwę zarządzę o godz. 13.30.
Proszę o zabranie głosu pana posła Marka Dąbrowskiego w celu przedstawienia sprawozdania komisji o projekcie uchwały w sprawie założeń polityki pieniężnej na 1993 rok.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu posłowi.
(Poseł Mirosław Lewandowski: Proszę o głos.)
Czy ma pan jakieś pytanie do pana posła?
Proszę bardzo, panie pośle, pan będzie uprzejmy pozostać - zwracam się do pana posła Dąbrowskiego. Pan poseł Mirosław Lewandowski ma pytanie w związku z pana sprawozdaniem.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Przepraszam bardzo, panie pośle, to już jest drugie czytanie i pytania są niedopuszczalne, taka możliwość istnieje przy pierwszym czytaniu. Dlatego proszę uprzejmie o przedstawienie tych wątpliwości w wystąpieniu. I wtedy pan poseł sprawozdawca albo inni...
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Regulamin nie przewiduje tej formy procedowania. (Oklaski) Przykro mi, ale myślałem, że pan poseł chce coś wyjaśnić, że pan coś kwestionuje w części dotyczącej wniosków mniejszości, ale to nie miało znaczenia. Zatem jeszcze raz proszę uprzejmie o podniesienie tych problemów w swoim wystąpieniu, a pan poseł sprawozdawca czy inni dyskutanci ustosunkują się do tego.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Pan poseł sprawozdawca swoje zadanie wypełnił - przedstawił stanowisko mniejszości. Gdyby był konkretny zarzut, że przedstawił je w sposób niepełny albo pominął pewne sprawy, jak zdarzyło się poprzednio, to tak, natomiast trudno wymagać, żeby szczegółowo to omawiał, państwo zrobicie to lepiej, bo to jest wasz projekt.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Wyrowińskiego w celu przedstawienia sprawozdania komisji o projekcie podstawowych kierunków prywatyzacji.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Zobaczymy. Proszę nie być pesymistą na początku wystąpienia.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję, panie pośle.
Pesymizm przejawiony na wstępie nie był uzasadniony. Z mego punktu widzenia, i z mego miejsca, wykonał pan swoje trudne zadanie bez zarzutu.
Proszę teraz pana posła Jerzego Eysymontta o uzupełnienie przedstawionego wcześniej sprawozdania.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Stwierdzam, że po uzupełniającym wystąpieniu pana posła zarzuty pod adresem sprawozdania zostały konwalidowane i sprawozdanie spełnia wymogi art. 59 regulaminu Sejmu.
Teraz mamy taki program: za chwileczkę będą komunikaty, następnie zarządzę przerwę. Po przerwie jako pierwsza zabierze głos prezes Narodowego Banku Polskiego pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, a później przystąpimy do debaty.
Proszę o odczytanie komunikatów.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Zarządzam przerwę do godz. 15.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 13 min 34 do godz. 15 min 05)
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Wznawiam obrady.
Kontynuujemy rozpatrzenie sprawozdań komisji o projektach: ustawy budżetowej, założeń polityki pieniężnej oraz podstawowych kierunków prywatyzacji na 1993 r.
Proszę o zabranie głosu panią prezes Narodowego Banku Polskiego Hannę Gronkiewicz-Waltz:
Prezes Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję pani prezes.
Przypominam, że Sejm ustalił w debacie nad tymi punktami porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła poselskie, przyjęty dla debaty długiej, w zależności od ich wielkości, tj. w granicach od 10 do 65 minut, oraz określił czas wystąpień posłów nie zrzeszonych na 5 minut.
Otwieram łączną dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Aleksandra Kwaśniewskiego w imieniu Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Bronisław Geremek, który zabierze głos w imieniu Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Bronisława Geremka, który wystąpi w imieniu Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Witold Gadomski, Polski Program Liberalny.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Witolda Gadomskiego w imieniu Klubu Parlamentarnego Polski Program Liberalny. Następnym mówcą będzie pan poseł Waldemar Pawlak, który zabierze głos w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Waldemara Pawlaka w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Leszek Moczulski, który wystąpi w imieniu Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Leszka Moczulskiego w imieniu Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej. Następnym mówcą będzie pan poseł Tomasz Szyszko, który wystąpi w imieniu klubu Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Proszę o spokój.
Proszę kontynuować, panie pośle.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Tomasza Szyszkę w imieniu Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Proszę panów posłów o przerwanie ożywionej dyskusji.
Przepraszam pana posła. Proszę kontynuować.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Bardzo przepraszam, panie pośle, proszę kończyć.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Konwencja Polska pana posła Andrzeja Raja.
Przepraszam, panie pośle, że pana nie uprzedziłem, ale myślałem, że będzie dłuższe przemówienie, a przerwę pragnę zarządzić w planowanym czasie.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Jarosława Kaczyńskiego o zabranie głosu w imieniu Parlamentarnego Klubu Porozumienia Centrum.
Niebawem ogłoszę przerwę, niemniej jesteśmy opóźnieni i zachęcałbym Wysoką Izbę, żebyśmy wysłuchali wszystkich przedstawicieli klubów i dopiero potem ogłosiłbym przerwę. (Oklaski) Zyskalibyśmy na czasie, bo jesteśmy opóźnieni.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Bardzo proszę o zachowanie spokoju.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Wysoka Izbo! Pragnę wyjaśnić odnośnie do stwierdzeń najpierw pana posła Leszka Moczulskiego, a teraz pana posła Jarosława Kaczyńskiego, jakoby było skierowane jakieś żądanie pod adresem Prezydium Sejmu. Nie było żadnych żądań ze strony rządu i zapewniam Wysoką Izbę, że na pewno Prezydium Sejmu nie uległoby żadnym żądaniom. (Oklaski)
Proszę o zabranie głosu pana posła Włodzimierza Sumarę z Porozumienia Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Olszewski, Ruch dla Rzeczypospolitej. To będzie już ostatni mówca przed ogłoszeniem przerwy.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Bardzo proszę o zachowanie spokoju.
Panie pośle, widzę, że pan ma ochotę do dyskusji. Radzę ją kontynuować w kuluarach, a tu proszę nie przeszkadzać.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Panie pośle, nie do pana się zwracałem. Panu wymówek nie robiłem. Poseł, do którego się zwróciłem, wie o tym. (Wesołość na sali) Bardzo proszę o spokój.
Panie pośle, proszę bardzo kontynuować wypowiedź.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu...
(Poseł Jarosław Kaczyński: Panie marszałku, w trybie sprostowania.)
W trybie sprostowania, proszę bardzo.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Żądaniu...
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję, panie pośle, ale tam jest napisane: zwracam się z prośbą, a nie żądam. (Poruszenie na sali) Co innego jest... Proszę mówić dalej.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję bardzo.
Panie pośle, tam jest napisane: zwracam się z prośbą, natomiast pan, jak również pan poseł Moczulski, użył sformułowania: żądanie. Zwracanie się z prośbą a żądanie to jest istotna różnica. (Oklaski)
W imieniu Klubu Parlamentarnego Ruch dla Rzeczypospolitej głos zabierze poseł Jan Olszewski.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatów.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Zarządzam przerwę do godz. 18.30.
(Przerwa w posiedzeniu od godz.17 min 55 do godz. 18 min 34)
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Wznawiam obrady.
Kontynuujemy dyskusję nad projektem ustawy budżetowej na 1993 r., nad projektem założeń polityki pieniężnej w 1993 r. oraz nad projektem podstawowych kierunków prywatyzacji w 1993 r.
W imieniu Parlamentarnego Koła Mniejszości Niemieckiej głos zabierze pan poseł Henryk Kroll.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Koła Parlamentarnego Unii Pracy głos zabierze pan poseł Ryszard Bugaj.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Proszę nie zapowiadać, jak długo to będzie trwało, proszę dokończyć.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Koła Poselskiego ˝Chrześcijańska Demokracja˝ wystąpi pan poseł Józef Hermanowicz.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Koła Posłów Chrześcijańsko-Narodowych głos zabierze pan poseł Antoni Macierewicz.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Janusz Korwin-Mikke w imieniu Koła Poselskiego Unii Polityki Realnej.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Koła Poselskiego ˝Spolegliwość˝ głos zabierze pan poseł Krzysztof Ibisz.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Na tym zakończyliśmy wystąpienia w imieniu klubów i kół poselskich.
Przechodzimy do wystąpień indywidualnych.
Jako pierwszy zabierze głos pan poseł Stefan Pastuszewski, Chrześcijańska Demokracja.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Zanim zabierze głos pan poseł Jan Świtka, przekażę prowadzenie obrad panu marszałkowi Henrykowi Bąkowi. (Oklaski)
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Henryk Bąk)
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Panie pośle!
Wicemarszałek Henryk Bąk:
No tak!
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Ewę Spychalską, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Janusz Maksymiuk, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję pani poseł.
Proszę o zabranie głosu pana posła Janusza Maksymiuka, Polskie Stronnictwo Ludowe. Następnym mówcą będzie pan poseł Przemysław Sytek z Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję bardzo.
Panie pośle, może zechce pan przekazać te wnioski, aby potem nie były one zapomniane przy głosowaniu.
Proszę o zabranie głosu pana posła Przemysława Sytka z Konfederacji Polski Niepodległej. Następnym mówcą będzie pani poseł Anna Knysok, Konwencja Polska.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Annę Knysok, Konwencja Polska. Następnym mówcą będzie pani poseł Teresa Liszcz, Porozumienie Centrum.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję pani poseł.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Teresę Liszcz, Porozumienie Centrum. Następnym mówcą będzie pan poseł Piotr Walerych, Koło Posłów Chrześcijańsko-Narodowych.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję pani poseł.
Proszę o zabranie głosu pana posła Piotra Walerycha z Koła Posłów Chrześcijańsko-Narodowych. Będzie to ostatni mówca przed ogłoszeniem przerwy.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Panie pośle, przepraszam bardzo, czas minął, a wobec tego niech pan zbliża się ku końcowi wystąpienia.
(Poseł Piotr Walerych: Minęło już 5 minut?)
Tak, proszę bardzo.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję, panie pośle.
Zarządzam przerwę do godziny 20.50.
(Głosy z sali: Bez przerwy!)
Bez przerwy? Niektórzy mówią, że chcą mieć przerwę, inni chcieliby pracować. Wiecie, trudno...
Przyjdzie następny kolega wicemarszałek i będzie już prowadził posiedzenie do oporu, do 12 w nocy, i zakończymy debatę.
(Głosy z sali: Pan marszałek żartuje!)
Przepraszam, tak już poza porządkiem powiedziałem. Te ustalenia, które zapadły, będą honorowane.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 20 min 24 do godz. 20 min 58)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
Zanim poproszę panią poseł Izabellę Sierakowską o zabranie głosu, chciałem odpowiedzieć na pytanie, jakie zadał nieobecny w tej chwili pan poseł Bugaj. Z protokółu jednak będzie wynikała ta odpowiedź, zajmowało się tym Prezydium Sejmu. Pan poseł zadał pytanie, powołując się na art. 21 ust. 3 ustawy konstytucyjnej, który brzmi: ˝W razie nieuchwalenia ustawy budżetowej lub ustawy o prowizorium budżetowym Rada Ministrów prowadzi gospodarkę finansową na podstawie przedłożonego projektu ustawy˝. Jeżeli zatem przyjmiemy, że Izba nie uchwali ustawy budżetowej, czy będzie to oznaczać, że projekt, którego centralną częścią są uregulowania dotyczące spraw emerytalnych, płac w sferze budżetowej itd., będzie obowiązujący? Czy rząd będzie mógł stosować w zakresie emerytur i płac w sferze budżetowej swój projekt, mimo że niedawno w sprawie emerytalnej Izba uchwaliła dokładnie przeciwny wniosek?
Wysoka Izbo, są dwie sprawy. Po pierwsze, pytanie nie dotyczy punktu porządku dziennego, ponieważ chodzi w nim o to, co będzie, jeśli dyskusja nad tym punktem porządku dziennego skończy się w określony sposób. To jest pierwsza odpowiedź. Po drugie, Prezydium Sejmu nie ma uprawnień do dokonywania wiążącej wykładni ustaw, a chodzi tutaj o wykładnię ustawy konstytucyjnej i odpowiedniego przepisu Prawa budżetowego. Gdyby więc zaistniała taka sytuacja, to istnieje możliwość zwrócenia się do Trybunału Konstytucyjnego o ustalenie powszechnej wykładni ustawy: tak więc rząd może działać według określonych założeń, gdyby zaś uznano te założenia za niezgodne z prawem, to naraża się on na odpowiedzialność konstytucyjną.
Mimo że poszczególni członkowie Prezydium Sejmu mają swój pogląd - nie jestem jednak uprawniony, by publicznie go prezentować - to jednak Prezydium Sejmu uważa, że przedstawienie tego nie byłoby w tym momencie właściwe. Pytanie dotyczyło również tego, czy Prezydium Sejmu zwróciło się o taką wykładnię do Komisji Ustawodawczej. Nie zwróciło się i nie może się zwrócić, ponieważ, jak wynika z art. 31 ust. 5 regulaminu Sejmu, Komisja Ustawodawcza wypowiada się jedynie w razie wątpliwości, czy projekt zgłoszonej ustawy jest zgodny z prawem czy nie. Nie jest natomiast upoważniona do dokonywania wykładni obowiązującego prawa. Są inne sposoby, by tego dokonać. Przedstawiłem to wszystko, dlatego że prowadzący marszałek zapowiedział, iż Prezydium Sejmu ustosunkuje się do tej sprawy.
Obecnie kontynuujemy debatę.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Izabellę Sierakowską z Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Bajołek.
Marszałek:
Dziękuję pani poseł.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Bajołka z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Zbigniew Frost.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Zbigniewa Frosta z Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej. Następnym mówcą będzie pan poseł Alojzy Szablewski.
Marszałek:
Panie pośle, czas już minął.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
(Poseł Jan Wyrowiński: W sprawie formalnej.)
Wniosek formalny?
Proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję.
Proszę bardzo, panie pośle.
Marszałek:
Oczywiście. Ta sprawa będzie przedmiotem oceny jutro podczas głosowania. W tej chwili chodzi tylko o wyjaśnienie sprawy tych wniosków.
Marszałek:
Tak jest, ale to już jest dyskusja na później.
Proszę o zabranie głosu pana posła Alojzego Szablewskiego z Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Adam Halber.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Adama Halbera z Koła Poselskiego ˝Spolegliwość˝.
Pana posła nie ma na sali.
Wobec tego proszę o zabranie głosu pana posła Józefa Kaletę z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Włodzimierz Wiertek.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Włodzimierza Wiertka z Parlamentarnego Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Roman Andrzejewski.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Romana Andrzejewskiego z Klubu Parlamentarnego Konwencja Polska. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Jacek Żochowski.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Ryszarda Jacka Żochowskiego z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Smolarek.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Ryszarda Smolarka z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przygotuje się pan poseł Kazimierz Chełstowski.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Kazimierza Chełstowskiego, nie zrzeszonego. Następnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Jankowski.
Marszałek:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Jankowskiego z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Bronisław Dutka.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Bronisława Dutkę z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Antoni Czajka.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Antoniego Czajkę, nie zrzeszonego. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Włodzimierz Cimoszewicz.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Włodzimierza Cimoszewicza z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Bogusław Szreder.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Bogusława Szredera z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Leszek Miller.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Leszka Millera z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Jacek Soska.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jacka Soskę z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Longin Pastusiak.
Marszałek:
Panie pośle, czas.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Longina Pastusiaka z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Rulewski.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Rulewskiego. Następnym mówcą będzie pan poseł Kazimierz Świtoń.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Kazimierza Świtonia z Klubu Parlamentarnego Ruch dla Rzeczypospolitej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Rychlik.
Czy jest pan poseł Kazimierz Świtoń? (Głosy z sali: Nie.)
W takim razie proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Rychlika. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Lech Pruchno-Wróblewski.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Lecha Pruchno-Wróblewskiego z Koła Poselskiego Unii Polityki Realnej. Następnym mówcą będzie pan poseł Józef Frączek.
Marszałek:
Bardzo proszę o spokój.
Marszałek:
Już się skończył.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Proszę o zabranie głosu pana posła Józefa Frączka z Klubu Parlamentarnego Porozumienie Ludowe. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Marcin Libicki.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Marcina Libickiego z Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Pana posła nie ma na sali, wobec tego proszę o zabranie głosu pana posła Tadeusza Lasockiego z Koła Poselskiego ˝Chrześcijańska Demokracja˝. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Czesław Sterkowicz.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Proszę o zabranie głosu pana posła Czesława Sterkowicza, nie zrzeszonego. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Bartosz.
Marszałek:
Panie pośle, czas kończyć.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Ryszarda Bartosza, nie zrzeszonego. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Gąsienica-Makowski.
Marszałek:
Dziękuję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego z Klubu Parlamentarnego Konwencja Polska. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Feliks Bronisław Pieczka.
Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Feliksa Bronisława Pieczkę z Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Następnie zabierze głos - jako ostatnia z zapisanych mówców - pani poseł Bronisława Bajor.
Poseł Feliks Bronisław Pieczka
Marszałek:
Jeżeli to ma być sprostowanie, to proszę.
Marszałek:
Dziękuję, panie pośle.
Dyskusji na ten temat już nie wznawiamy. To jest tylko kwestia innego przedstawienia, odtworzenia z pamięci faktów z przeszłości.
Proszę o zabranie głosu, jako ostatnią, panią posłankę Bronisławę Bajor z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Marszałek:
Dziękuję pani poseł.
Stwierdzam, że lista mówców została wyczerpana.
Po odczytaniu przez pana posła sekretarza komunikatów ogłoszę przerwę do jutra do godz. 9. W ramach debaty głos jeszcze zabiorą sprawozdawcy i ewentualnie przedstawiciel rządu.
Marszałek:
Ogłaszam przerwę do jutra do godz. 9.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 23 min 48)