1 kadencja, 37 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Ryszard Bugaj

1 kadencja, 37 posiedzenie, 1 dzień (11.02.1993)


1, 2 i 3 punkt porządku dziennego:

   1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie ustawy budżetowej na 1993 r. (druki nr 598, 598-A, 598-B, 598-C, 598-D i 745).
   2. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie założeń polityki pieniężnej na 1993 r. wraz z raportem o stanie pieniądza (druki nr 601, 601-A i 747).
   3. Sprawozdanie Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie podstawowych kierunków prywatyzacji w 1993 r. (druki nr 628 i 744).


Poseł Ryszard Bugaj:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym zwrócić się do pana marszałka i do Prezydium Sejmu o udzielenie pewnego wyjaśnienia, które, wydaje mi się, dla rozpatrywania tego punktu porządku dziennego ma znaczenie podstawowe. Otóż, jak wszyscy wiemy, w sprawozdaniu komisji dotyczącym projektu ustawy budżetowej na rok 1993 (w tym projekcie) zawarte są także postanowienia regulujące takie sprawy jak emerytury, płace w sferze budżetowej etc. W związku z tym chciałbym zwrócić się do pana marszałka o odpowiedź na następujące pytania: Art. 21 ust. 3 ustawy konstytucyjnej mówi: ˝W razie nieuchwalenia ustawy budżetowej lub ustawy o prowizorium budżetowym Rada Ministrów prowadzi gospodarkę finansową na podstawie przedłożonego projektu ustawy˝. Jeżeli przyjmiemy taką możliwość, że Izba nie uchwali ustawy budżetowej, czy to będzie oznaczać, że projekt, którego centralną częścią są uregulowania dotyczące spraw emerytalnych, płac w sferze budżetowej itd., będzie także obowiązujący? Czy rząd będzie mógł stosować w zakresie emerytur, płac w sferze budżetowej swój projekt, mimo że niedawno Wysoka Izba uchwaliła dokładnie przeciwny wniosek w sprawie emerytalnej?

    (Poseł Bronisław Geremek: To jest wniosek merytoryczny.)

    To nie jest wniosek merytoryczny. Po prostu chcę wiedzieć, jakie będą następstwa. Czy Prezydium Sejmu rozważało ten dylemat prawny i jakie jest stanowisko Prezydium Sejmu? Chciałem się zapytać również, czy Prezydium Sejmu zwróciło się w tej sprawie o wykładnię do Komisji Ustawodawczej? (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia