1 kadencja, 37 posiedzenie, 1 dzień (11.02.1993)
1, 2 i 3 punkt porządku dziennego:
1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie ustawy budżetowej na 1993 r. (druki nr 598, 598-A, 598-B, 598-C, 598-D i 745).
2. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie założeń polityki pieniężnej na 1993 r. wraz z raportem o stanie pieniądza (druki nr 601, 601-A i 747).
3. Sprawozdanie Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Ustawodawczej o projekcie podstawowych kierunków prywatyzacji w 1993 r. (druki nr 628 i 744).
Poseł Piotr Walerych:
Bardzo przepraszam.
W takim razie, kończąc wypowiedź, chciałbym zwrócić uwagę na kwestie emerytalne. Moim zdaniem niedopuszczalne jest wprowadzenie takiej poprawki w budżecie, która w gruncie rzeczy wprowadza tylnymi drzwiami to, co zostało negatywnie przegłosowane przez Sejm już wcześniej, a więc 91% wskaźnik waloryzacji. Trzeba się liczyć przede wszystkim z tym, iż ten wskaźnik realnie ogranicza możliwości finansowe emerytów i rencistów. Chciałbym powiedzieć, że dopóki nie przeprowadzi się reformy ubezpieczeń społecznych związanych z emeryturami i rentami (mówiłem o tym zresztą rok temu), to nie wolno nam zwyczajnie machnąć ręką na setki tysięcy, może miliony, Polaków, którzy u schyłku życia są okradani, a dzieje się tak nie z ich winy; nie zapewniamy im realizacji elementarnych życiowych praw do godnej starości. To jest jeden z tych istotnych względów, dla których (już wcześniej o tym mówił poseł Macierewicz) nasze koło tej ustawy budżetowej nie będzie mogło poprzeć. Dziękuję bardzo i przepraszam za przedłużenie wypowiedzi.
Przebieg posiedzenia