VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 3848
w sprawie działalności Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej
Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem posła Jana Kulasa z 23 kwietnia 2009 r. (wystąpienie Marszałka Sejmu RP z 30 kwietnia 2009 r., znak SPS-024-3848/09) w sprawie działalności Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej (BPCC), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących odpowiedzi i wyjaśnień do postawionych czterech pytań.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że izba jest instytucją samorządu gospodarczego założoną przez brytyjskich i polskich przedsiębiorców i nie podlega nadzorowi ani Ministerstwa Gospodarki, ani innych jednostek administracji rządowej. Informacje, które przekazuję, zostały przygotowane na podstawie ogólnodostępnej publikacji BPCC oraz odpowiedzi przekazanych przez izbę na nasze zapytania związane z ww. wystąpieniem Pana Marszałka.
1. Jaka jest geneza Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej?
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC) prowadzi aktywną działalność w Polsce od 1992 r. Obecnie zrzesza ponad 530 firm mających biura zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Wśród członków korporacyjnych izby znajduje się większość inwestorów brytyjskich w Polsce. Wielka Brytania znajduje się pierwszej dziesiątce krajów, z których pochodzą bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. Firmy zrzeszone w izbie zatrudniają na etatach w Polsce ponad 200 tys. osób.
BPCC jest niezależną, pozarządową organizacją działającą na zasadzie ˝non profit˝. Głównym celem podejmowanych przez nią działań jest rozwój polsko-brytyjskich kontaktów gospodarczych. Izba nie osiąga zysków, lecz jedynie pokrywa koszty swej działalności, pobierając lub otrzymując: składki członkowskie, opłaty za usługi, aporty sponsorskie.
Głównym zadaniem BPCC jest udostępnianie firmom, osobom prywatnym informacji na temat warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (dla przyjezdnych z Wielkiej Brytanii) oraz w Zjednoczonym Królestwie (dla przedsiębiorców z Polski). Izba organizuje regularne spotkania, takie jak seminaria tematyczne, konferencje, robocze śniadania biznesmenów czy mniej oficjalne koktajle i bale. Spotkania te organizowane są w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie (centrala), Wrocławiu i w Londynie.
Celem BPCC jest także:
- reprezentowanie interesów członków poprzez działania promocyjne, ułatwianie kontaktów zawodowych, handlowych i towarzysko-kulturalnych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią;
- świadczenie usług na najwyższym poziomie w oparciu o wiedzę i doświadczenie przedstawicieli firm zrzeszonych w izbie oraz bliską współpracę z instytucjami rządowymi i organizacjami gospodarczymi w Polsce i w Wielkiej Brytanii.
BPCC wydaje magazyn ˝Contact International Business Voice˝ (także online www.contactbpcc.pl) oraz zarządza Brytyjsko-Polskim Portalem Biznesowym www.bpcc.org.pl stanowiącym źródło informacji na temat warunków prowadzenia działalności w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz interesujących ofert współpracy dla firm z obu krajów.
BPCC blisko współpracuje z ambasadą brytyjską w Polsce i ambasadą polską w Londynie oraz z siecią lokalnych izb gospodarczych w hrabstwach Wielkiej Brytanii, z Konfederacją Przemysłowców Brytyjskich (CBI) oraz bilateralnymi izbami zrzeszonymi w Konfederacji Izb Brytyjskich w Europie Kontynentalnej (COBCOE).
Dwa lata z rzędu (w roku 2003 i 2004) Brytyjsko-Polska Izba Handlowa była nominowana do nagrody Izby Roku, przyznawanej dorocznie przez Radę Izb Brytyjskich w Europie Kontynentalnej (COBCOE). W latach 2005, 2006, 2007 oraz w marcu 2008 r. Puchar COBCOE dla Najlepszej Izby Roku trafił do Warszawy. Podczas marcowej ceremonii w londyńskim klubie Pall Mall Puchar Najlepszej Izby Roku wręczony został przez Sir Steliosa Haji-Iannou, założyciela grupy kapitałowej easy Group.
2. Jak przedstawia się jej organizacja, struktura?
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa - centrala w Warszawie - działa na zasadzie prawa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako oddział polski Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, która siedzibę główną ma w Londynie.
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa jest członkiem Rady Izb Brytyjskich w Europie Kontynentalnej (COBCOE).
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej izby, organami izby są: Walne Zgromadzenie Członków, Rada Dyrektorów, Przedstawiciele Regionalni. Ma także dwóch honorowych prezydentów, ze strony polskiej jest to ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, H.E. Ric Todd, a ze strony brytyjskiej ambasador RP w Wielkiej Brytanii, H.E. Barbara Krystyna Tuge-Erecińska.
Biurem w Warszawie (centralą BPCC) oraz działalnością operacyjną zarządza dyrektor generalny. Dyrektorem generalnym jest obecnie Martin Oxley. W dyrekcji biura warszawskiego funkcje kierownicze/menedżerskie sprawuje obecnie 14 osób, a w izbie pracuje obecnie ok. 40 osób. Biuro izby podzielone jest na piony funkcjonalne kierowane przez dyrektorów: serwis członkowski, serwis doradczy i informacyjny, strategii i rozwoju regionalnego, portalu i handlu elektronicznego (E-Commerce), imprez, rozwoju biznesu, marketingu, polityki izby oraz administracji. W kilku miastach w Polsce, np. w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Trójmieście (Gdynia), Katowicach, istnieją biura regionalne i działają przedstawiciele regionalni izby. W Łodzi przedstawicielem regionalnym jest Piotr Grabowicz, honorowy prezes BPCC, a w Poznaniu Włodzimierz Walkowiak, honorowy przewodniczący BPCC.
Ciałem nadzorującym jest Rada Dyrektorów, której przewodniczy p. David Thomas wraz z dwoma wiceprzewodniczącymi, pp. Jane Durrant (dyrektor zarządzający Euromost Polska sp. z o.o.) i Antoni F. Reczek (prezes Rady Pricewaterhouse-Coopers sp. z o.o.). W skład Rady Dyrektorów wchodzi jeszcze 9 członków, zwykle prominentnych przedstawicieli firm brytyjskich działających w Polsce oraz pracowników brytyjskiej ambasady w Warszawie.
Wniosek o przyjęcie do izby mogą złożyć osoby fizyczne, prawne oraz nieposiadające osobowości prawnej spółki utworzone zgodnie z prawodawstwem UK lub RP, mające siedzibę na terytorium jednego z tych państw, prowadzące działalność gospodarczą oraz uczestniczące w polsko-brytyjskich stosunkach gospodarczych.
3. Jak są przygotowywane i projektowane plany rozwojowe Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej?
Z informacji uzyskanych bezpośrednio z izby wynika, iż planuje ona w ciągu 2-3 lat otwarcie kolejnych regionalnych przedstawicielstw w Polsce. Izba rozważa także przyjęcie do izby grupy polskich instytucji wspierających handel zagraniczny, pozyskiwanie dalszych członków oraz rozpowszechnianie wiedzy o izbie jako bilateralnym instrumencie wspierania przedsiębiorców z obu krajów.
4. W jaki sposób izba ta przyczynia się do pogłębienia i zdynamizowania współpracy polsko-brytyjskiej?
Przeglądając tematykę imprez organizowanych przez izbę w tym roku w Polsce i w Wielkiej Brytanii, można ocenić, jak działalność izby może przyczynić się do zdynamizowania polsko-brytyjskiej współpracy gospodarczej.
Przykładem niech będą tematy seminariów organizowanych:
- w Warszawie: ˝Jak promować Polskę w świecie˝, ˝Usługi i instrumenty rynku pracy: Jak tworzyć nowe miejsca pracy przy niższych kosztach˝, Forum Finansowania Projektów Publicznych;
- w Krakowie: ˝Menedżer w czasie kryzysu, przygotowanie do redukcji oraz pracy z zespołem po zwolnieniach˝;
- w Trójmieście: ˝Energia Atomowa na Pomorzu. Kaprys czy konieczność?˝.
Izba na swym portalu prowadzi także dla firm brytyjskich rejestr przetargów organizowanych w Polsce, a także czynnie uczestniczy w imprezach targowych organizowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii.
Ministerstwo Gospodarki uważa, że działająca od 1992 r. w Polsce Brytyjsko-Polska Izba Handlowa miała pozytywny wpływ na rozwój polsko-brytyjskiej współpracy gospodarczej, zwłaszcza tuż przed i po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Przykładem niech będzie analiza wymiany handlowej w ostatnich latach przedstawiona Panu Marszałkowi w dniu 26 lutego br. w odpowiedzi na zapytanie pana posła J. Kulasa.
Wyrażam przekonanie, że powyższe wyjaśnienia zostaną przyjęte jako wyczerpująca odpowiedź na pytania postawione w zapytaniu pana posła Jana Kulasa.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Marcin Korolec
Warszawa, dnia 21 maja 2009 r.