VI kadencja
Zapytanie nr 1723
do ministra środowiska
w sprawie urządzeń do termicznego unieszkodliwiania odpadów znajdujących się w magazynach Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy SA
Firma Usługowo-Handlowa Eko-Top Sp. z o.o. powstała w 1995 r., prowadzi ona działalność związaną z gospodarką odpadami polegającą na odbiorze i utylizacji odpadów przemysłowych oraz medycznych. Udziałowcami firmy ˝Eko-Top˝ są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, posiadający 48,06% udziałów, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, posiadający 45,55% udziałów, oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Rzeszów SA w Rzeszowie, posiadająca 6,39% udziałów.
Spółka prowadzi działalność w oparciu o uzyskane decyzje właściwych organów administracji państwowej i posiada wszystkie wymagane zezwolenia na wytwarzanie odpadów, tj. transport, wykorzystanie i unieszkodliwianie. W roku 2000 spółka Eko-Top uruchomiła własną instalację do termicznej utylizacji odpadów przemysłowych i medycznych, której praca znajduje się pod ciągłym nadzorem służb i inspektoratów, m.in. państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, natomiast pomiary emisji zanieczyszczeń do atmosfery są systematycznie przeprowadzane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz inne ośrodki badawczo-naukowe.
Długoletnia działalność spółki Eko-Top oraz prowadzony od roku 2000 proces unieszkodliwiania odpadów w instalacji termicznej spowodowały, że spółce powierzona została w latach 2005 i 2006 inwestycja w kierunku zrealizowania projektu Phare PL 9608.02.01 polegająca na budowie zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, uwzględniając min., że instalacja magazynowana w zakładach Bumar-Łabędy SA jest bliźniacza do instalacji eksploatowanej przez spółkę Eko-Top w Rzeszowie. W ramach wymienionego projektu zadaniem spółki było uzgodnienie lokalizacji pod budowę instalacji oraz wybudowanie obiektu, w skład którego miały wchodzić urządzenia instalacji deponowane na magazynie Bumar-Łabędy SA w Gliwicach od 2000 r., które to składowane w niniejszym magazynie stanowią elementy planowanej do budowy instalacji, przystosowanej do termicznego przekształcania odpadów. System oczyszczania spalin został ponad to zaprojektowany w sposób pozwalający na spełnienie wymagań określonych w dyrektywie 2000/76/EC i rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie standardów emisyjnych z instalacji.
Spółka Eko-Top uzgodniła lokalizację inwestycji na terenie gminy Mszczonów w woj. mazowieckim, gdzie władze gminy akceptowały miejsce planowanej inwestycji, którą także uwzględniał plan zagospodarowania przestrzennego miasta Mszczonów. Firma złożyła również wniosek do burmistrza niniejszej gminy o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji wg projektu Phare PL 9608.02.01. dla budowy zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów. W ramach prac związanych z przygotowaniem inwestycji spółka wykonała studium zagospodarowania przestrzennego, koncepcje lokalizacyjne oraz raport oddziaływania na środowisko. Z uwagi na charakter inwestycji oraz zgodnie z przepisami prawa zostały przeprowadzone w ramach toczącego się procesu administracyjnego konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Maszczonów, oraz referendum gminne z inicjatywy osób przeciwnych inwestycji, które było nieważne z powodu braku odpowiedniej frekwencji. Należy tu podkreślić, iż właściwe organy ochrony środowiska to państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Warszawie oraz wojewoda mazowiecki. Zostały także wykonane analizy prawne w kierunku określenia dysponenta i podmiotu odpowiedzialnego za zagospodarowanie tych urządzeń, a w okresie przygotowań inwestycyjnych firma wykonała niezbędne prace o wartości około 300 tys. zł w kierunku uzyskania decyzji administracyjnych.
Przebieg realizacji inwestycji został w miesiącu sierpniu 2007 r. zatrzymany. Wystawiona została księgowa nota debetowa na kwotę około 6 mln zł, co spowodowało, że projekt unijny został zlikwidowany, a urządzenia instalacji do spółki z uwagi na zaawansowanie prac w kierunku wybudowania i uruchomienia instalacji są nadal magazynowane na terenie zakładu Bumar-Łabędy SA w Gliwicach, gdzie pozostają od 2000 r., nie przynosząc zakładanych efektów środowiskowych. Mimo to przy tak zaawansowanym stopniu procedury przygotowania projektu i wstrzymania działań związanych z przekazaniem urządzeń instalacji do spółki oraz z uwagi na zaawansowania prac w kierunku wybudowania i uruchomienia instalacji zarząd spółki podjął działania w celu zakończenia procesu administracyjnego i pozyskania ww. urządzeń. Instalacja znajdująca się w magazynie w Gliwicach, której dysponentem był NFOŚiGW w Warszawie, jest w pewnym stopniu niekompletna, ze względu na braki w systemie sterowania i monitoringu. Uwzględniając jednak możliwości techniczne i technologiczne spółki Eko-Top, zarząd firmy daje gwarancje szybkiego uruchomienia niniejszej instalacji oraz uzyskania unijnych standardów emisyjnych.
Biorąc pod uwagę powyższe, proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na niżej wymienione pytania:
1. Proszę o określenie obecnego dysponenta urządzeń znajdujących się w magazynach Bumar-Łabędy SA?
2. Czy istnieje możliwość przekazania oraz technicznego użytkowania niniejszej instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów przez spółkę Eko-Top SA w Rzeszowie?
3. Czy i w jaki sposób ministerstwo zamierza rozwiązać sprawę braku zagospodarowania oraz skompletowania niniejszej instalacji, biorąc pod uwagę jej wartość oraz zapotrzebowanie na wykonywane przez nią prace utylizacyjne?
Oczekując odpowiedzi Pana Ministra, pozostaję z wyrazami szacunku
Poseł Jan Bury s. Józefa
Rzeszów, dnia 10 kwietnia 2008 r.