Poprzedni dokument Następny dokument

6 kadencja, 36 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Józef Zych

6 kadencja, 36 posiedzenie, 1 dzień (18-02-2009)

10 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (druk 1562).


Poseł Józef Zych:

    Wysoki Sejmie! Pani poseł Bartuś przypomniała, że obecnie będziemy w Sejmie pracować nad trzema projektami ustaw dotyczących ksiąg wieczystych. To wymaga podkreślenia, bowiem przepisy o księgach wieczystych i hipotece są niezmiernie ważne. Doświadczyliśmy tego szczególnie ostatnio, a konkretnie w 2005 r., kiedy to mogliśmy się przekonać o tym, co to znaczy, jeżeli księgi wieczyste nie są aktualizowane, co się dzieje, jeżeli w ciągu 20 lat nie dokonano odpowiednich zmian i wpisów.

    Otóż przypomnę, że wtedy obywatele Niemiec, którzy mieszkali niegdyś na Ziemiach Zachodnich i Północnych, masowo zaczęli przyjeżdżać do Polski i brać wypisy z ksiąg wieczystych, a w tym jeszcze dopingowało ich Federalne Ministerstwo Finansów Niemiec. To spowodowało, że Powiernictwo Pruskie zachęcało tych wszystkich byłych posiadaczy, żeby występowali z pozwami o zwrot, o odszkodowania. Wtedy to ówczesne Prezydium Sejmu zorganizowało pierwsze spotkanie Prezydiów: Sejmu i Bundestagu w Słubicach. Tematem podstawowym był problem ksiąg wieczystych, własności, a także Powiernictwa Pruskiego. Na skutek tego spotkania doszło do tego, iż ministerstwo finansów zaprzestało pouczania swoich obywateli, co powinni robić, a my pokazaliśmy im, że powinni zająć się wewnętrznie rozwiązaniem tego problemu. Dlatego też ta nowelizacja ustawy o księgach wieczystych - podzielam pani pogląd - nie zamyka sprawy, gdyż jest jeszcze kilka bardzo ważnych kwestii w odniesieniu do ksiąg wieczystych. Natomiast w całości problemy, które zostały tutaj poruszone, są niezwykle ważne.

    Przechodząc już wprost do ustawy, panie marszałku, chciałbym podkreślić kilka bardzo istotnych kwestii. Otóż bardzo ważną sprawą jest to, iż projekt ma na celu m.in. uregulowanie kwestii, które budziły wątpliwości i spory w orzecznictwie i nauce prawa, a także zharmonizowanie przepisów materialnoprawnych i procesowych.

    Pozwolę sobie przypomnieć, że jednym z takich zagadnień, które było przedmiotem wielu orzeczeń, jest kwestia domniemania istnienia zabezpieczonej wierzytelności, to, z czego obecnie rezygnuje się. Innym bardzo istotny problemem, który wywoływał wątpliwości, była sprawa nabycia zabezpieczonej wierzytelności w drodze tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Znów mamy tutaj odpowiednie odniesienie się do tego. Było także wiele innych kwestii budzących wątpliwości.

    Moim zdaniem i zdaniem klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego ważną sprawą jest sprawa ksiąg wieczystych dla spółdzielczych własnościowych praw do lokalu i wprowadzenie obecnie zasady, że mianowicie stosuje się w tym przypadku przepisy o księgach wieczystych dla nieruchomości.

    Oczywiście znów podzielam pani pogląd, że problem samego wyodrębnienia, a także orzecznictwa w tej sprawie jest istotny i on też różnie przedstawiał się w ostatnim czasie, ale jeżeli chodzi o problem spółdzielczych mieszkań własnościowych czy lokatorskich, to jeszcze będziemy mieć trochę z tym do czynienia w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w związku z wykupywaniem mieszkań. A więc pojawią się tu także różnego rodzaju kwestie.

    Wreszcie sprawą bardzo istotną, którą proponuje się tu rozwiązać, jest problem przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności nieruchomości. To jest kwestia, która także zasługuje na uwzględnienie.

    Wreszcie chciałbym również podkreślić, że bardzo ważną sprawą związaną z tą nowelizacją jest wybiegający już poza ustawę problem zwrócenia uwagi przede wszystkim wszystkim osobom, które mają do czynienia z podmiotami gospodarczymi, aby dobrze zapoznały się z tymi przepisami, bo one jednak odbiegają od tego, a problem hipoteki i właściwego stosowania zabezpieczeń jest rzeczą ogromnie ważną i jeżeli czasami nie rozumie się pewnych instytucji, to można popełnić takie błędy, które później odbijają się na wierzycielach.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego, uznając, że jest to ważna nowelizacja, tak jak wnosili to moi poprzednicy, popiera ideę skierowania projektu do właściwych komisji i będzie brać udział w tych pracach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia