6 kadencja, 93 posiedzenie, 1 dzień (25-05-2011)
Oświadczenia.
Poseł Andrzej Szlachta:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W swoim oświadczeniu poselskim pragnę przybliżyć Wysokiej Izbie jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce, jakim jest Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W minioną sobotę rozpoczął się 50. jubileuszowy Muzyczny Festiwal pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, którego organizatorem jest Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie. Przed budynkiem Muzeum-Zamku w Łańcucie odbyła się gala operowa, koncert plenerowy z udziałem orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Wladimira Kiradjieva oraz Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz solistów Viktorii Lukianetz - sopran, Philippe Do - tenor i Zenona Kowalskiego - baryton. Chór przygotowała Bożena Stasiowska-Chrobak. Piękne otoczenie zamku w Łańcucie zgromadziło ponad dwa tysiące melomanów Rzeszowa, całego Podkarpacia, pozostałych regionów Polski oraz gości z zagranicy. Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej pani profesor Marta Wierzbieniec, witając gości, sponsorów, posłów, samorządowców, przypomniała piękną historię tego cieszącego się olbrzymią popularnością festiwalu. Złote gody Muzycznego Festiwalu w Łańcucie były okazją, by wspomnieć tych, którzy tę formułę corocznych spotkań muzycznych w Łańcucie wymyślili i konsekwentnie ją doskonalili, zapewniając jej trwałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Dzięki transmisjom telewizyjnym przez TVP Polonia w poprzednich latach Muzyczny Festiwal w Łańcucie był oglądany na całym świecie.
Historia festiwalu zaczęła się w czerwcu 1961 r. pierwszą edycją Dni Muzyki Kameralnej, zainaugurowanych przez Państwową Filharmonię im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Janusza Ambrosa. Wystąpił wówczas Kwartet Łódzki, Trio Stroikowe Filharmonii Narodowej, Kwintet Filharmonii Krakowskiej oraz świetny Kameralny Chór Filharmonii Krakowskiej.
W 1981 r. kierownictwo artystyczne corocznych spotkań muzycznych w Łańcucie powierzono Bogusławowi Kaczyńskiemu, który wprowadził nową nazwę tej pięknej imprezy: Festiwal Muzyki Łańcut i dał jej nowy impuls programowy. Impreza ta stała się festiwalem wielkich gwiazd: Delfiny Ambroziak, Katii Ricciarelli, Stefanii Toczyskiej, Sety Del Grande, Krystyny Szostek-Radkowej, Iriny Archipowej, Paula Esswooda, Renaty Scotto, Belli Dawidowicz, Marka Drewnowskiego, Pawła Giliłowa, Adama Harasiewicza, Krzysztofa Jakowicza, Elżbiety Stefańskiej-Łukowicz czy Waldemara Malickiego.
Po odejściu Bogusława Kaczyńskiego w 1991 r. koncerty majowe odbywają się pod nazwą: Muzyczny Festiwal w Łańcucie, a organizację festiwalu przejął Wergiliusz Gołąbek, dyrektor Filharmonii Rzeszowskiej. W ostatnich latach funkcję dyrektora Muzycznego Festiwalu w Łańcucie pełnili: Daniela Podleśna, Marek Stefański i od 2009 r. Marta Wierzbieniec, która wprowadziła formułę gali operowej w plenerze, która już trzykrotnie otwierała festiwal. Pozwala ona na uczestniczenie w festiwalu kilkutysięcznej publiczności.
W minioną niedzielę w sali balowej zamku wystąpił Xavier de Maistre, który zademonstrował piękną grę na harfie. Miałem honor i wielką przyjemność uczestniczyć w obu koncertach, które odbyły się w ramach 50. edycji festiwalu. Wystąpiła jeszcze orkiestra barokowa Mare Nostrum, Kulka Trio, Kayah i Royal Quartet oraz Ingolf Wunder z recitalem fortepianowym. Kolejne koncerty to występ Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, występ Mischy Maisky˝ego na wiolonczeli i Min-Jung Kima na fortepianie, Shlomo Mintza na skrzypcach, Petra Jirikovskiego na fortepianie. W niedzielę orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego z udziałem Rafała Kwiatkowskiego - wiolonczela - zakończy 50. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia