5 kadencja, 24 posiedzenie, 1 dzień (06.09.2006)
8 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (druk nr 887).
Poseł Ryszard Wawryniewicz:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Tego typu nowelizacja ustawy przed posłem, który występuje w imieniu klubu, stawia niemal nieprzezwyciężoną trudność, bowiem to nie jest ustawa z gatunku tych, gdzie można przeprowadzić popis krasomówczy, mówiąc długo i niekoniecznie na temat, bo próba oceny poszczególnych przepisów zaproponowanych przez rząd sprowadziłaby się w gruncie rzeczy do powtórzenia argumentacji rządu i argumentacji przedstawionej przed chwilą przez pana ministra Banasia.
W związku z tym ja chciałbym odnieść się tylko do jednej zmiany, ponieważ mój klub wszystkie te zmiany popiera jako doprecyzowujące ustawę, usuwające wątpliwości interpretacyjne i wprowadzające zmiany korzystne dla podatników, a mianowicie chciałbym zatrzymać się tylko na jednym elemencie, który nie tyle może wzbudzić kontrowersje w tym parlamencie, co na pewno wzbudzi kontrowersje w naszych stosunkach z Unią Europejską, czego przykład, o czym za chwilę, mieliśmy przez ostatnie dwa dni.
Otóż w zmianie 1. doprecyzowuje się, że przez budynek mieszkalny rozumie się budynek lub jego część znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli sięgniemy do opinii Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, znajdziemy tam zastrzeżenie, że na pewno tego typu doprecyzowanie wprowadzone przez nas w tej ustawie zostanie zakwestionowane przez Komisję Europejską. Chciałbym zwrócić uwagę, że po raz kolejny mamy tu taki element, który w naszych stosunkach z Unią jest elementem kontrowersyjnym.
Wrócę do tych kwestii, które sygnalizowałem wcześniej. Otóż przez ostatnie trzy dni mieliśmy bardzo burzliwą dyskusję na temat likwidacji ewentualnej ulgi od darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego, co było i jest wymagane przez prawo Unii Europejskiej, ponieważ w naszym ustawodawstwie podatkowym ta ulga była ograniczona wyłącznie do organizacji działających na terytorium Polski, zaś Unia, Komisja Europejska stwierdziła, że jest to ograniczenie niezgodne z traktatem akcesyjnym.
W związku z tym należy przypuszczać, ba, mieć pewność, że ta zmiana napotka na problem w naszych stosunkach z Komisją Europejską, zostanie oprotestowana, niemniej jednak, podobnie jak w tamtym przypadku, czyli utrzymania ulgi od darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego, co Komisja Finansów Publicznych uczyniła, doprecyzowując to tylko w niektórych momentach, taki i w tym, uważam, nasz interes państwowy, narodowy wymaga, żeby to uregulowanie utrzymać kosztem nawet pewnego dodatkowego, powiedzmy sobie niezbyt dużego, niemniej jednak elementu stanowiącego napięcie w naszych stosunkach z Brukselą.
Klub Parlamentarny PiS będzie popierał przedłożony projekt ustawy i prosi o skierowanie go do odpowiedniej komisji. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia