Poprzedni dokument Następny dokument

4 kadencja, 107 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Sebastian Florek

4 kadencja, 107 posiedzenie, 1 dzień (05.07.2005)


12 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 3942 i 4212).


Poseł Sebastian Florek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić państwu stanowisko klubu SLD o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw, druki 3942 i 4212.

    Klub Parlamentarny będzie głosował za przyjęciem stanowiska komisji po pierwszym czytaniu i jednocześnie na ręce marszałka w imieniu klubu złożę 27 poprawek dotyczących omawianej ustawy. Projekt rządowy w trakcie prac w podkomisji wzbudzał kontrowersje. Nie przekonała nas argumentacja strony samorządowej do wprowadzenia takich zapisów, które ułatwiałyby pobieranie opłaty od właścicieli domów i lokali użytkowych na pokrycie kosztów związanych z wywozem, zwanych często podatkiem śmieciowym.

    Przedmiotowy projekt ustawy zmienia szereg innych ustaw. Szczególnie ważne zapisy dotyczą ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Klub nie podzielił również propozycji zawartej w przedłożeniu rozpatrywanym przez podkomisję, która zakładała ograniczenie wymogu uzyskania zgody mieszkańców w referendum. W trakcie prac w komisji doszło do porozumienia, które stwarza współodpowiedzialność za zagospodarowanie i wywóz śmieci. Zarówno samorządy, jak i prywatne przedsiębiorstwa związani będą umowami. System, który jest tworzony od wielu lat, dzięki ustawie w obecnej formie zostanie zabezpieczony przed demontażem.

    Wysoka Izbo! Chciałbym przedstawić parę poprawek. Poprawki do ustawy o odpadach w większości doprecyzowują zapisy ustawowe, nie zmieniając wartości merytorycznej. W przypadku poprawki 1. rozwinięta została i wyjaśniona definicja termicznego przekształcenia odpadów.

    Poprawki 2. i 19. wprowadzają pojęcie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych i zapobiegają potencjalnemu omijaniu przepisów.

    Poprawka 5. łączy się z poprawką 3. i dookreśla magazynowanie odpadów, które odbywa się w przypadku zbierania odpadów, a nie ich transportu.

    W poprawce 7. mówi się o transporcie odpadów, a nie ich magazynowaniu, zatem nie jest potrzebne uzyskiwanie pozwolenia na użytkowanie obiektu lub postępowanie w sprawie zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

    Poprawka 11. - pierwotny zapis mówił o konieczności posiadania karty przekazania odpadów w trzech egzemplarzach: transport, posiadacz odpadów i prowadzący transport. Jednak prowadzących transport może być więcej, stąd w poprawce mówi się o takiej ilości kart przekazania odpadów, ilu jest przewoźników.

    Poprawka 21. ma zapewnić odbieranie wszystkich odpadów selektywnie zebranych poprzez nałożenie obowiązku na posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

    Poprawki 14. i 22. dotyczą przepracowanych olejów. Poprawki te w efekcie mają doprowadzić do zwiększenia przerobu olejów przepracowanych na terenie Polski w instalacjach. Zapisy określają sposób prowadzenia wykazu krajowych posiadaczy odpadów prowadzących instalacje do regeneracji olejów odpadowych. W przypadku poprawki 22. ma nastąpić uszczelnienie systemu regeneracji olejów odpadowych.

    W związku z negatywną opinią Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej dotyczącą wprowadzenia w ustawie o odpadach nowej kategorii procesu odzysku R-15, niezgodnej z postanowieniami dyrektywy 75/442/EWG, proponujemy poprawki od 1. do 3. - to są trzy poprawki, łącznie poprawek jest 27.

    Panie Marszałku! Klub SLD będzie głosował za przedłożeniem komisji, z uwzględnieniem poprawek złożonych przeze mnie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia