INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
VI kadencja
w dniu 14 lipca 2011 r.
nr 87/2011 (565)
Komisja do Spraw Kontroli Państwowej /KOP/ rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dezyderat nr 14 w sprawie zmian legislacyjnych w celu zwiększenia skuteczności ochrony interesów konsumentów.
Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedzi Ministra Gospodarki oraz Ministra Środowiska na dezyderat nr 15 w sprawie bezpieczeństwa zaopatrzenia Polski w węgiel kamienny (ze złóż krajowych).
Komisja uchwaliła opinię dla Prezydium Sejmu RP w sprawie propozycji tematów kontroli zgłoszonych przez komisje sejmowe do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2012 rok, w której proponuje 20 tematów.
W posiedzeniu uczestniczyli: p.o. wiceprezes NIK - Stanisław Jarosz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - Maciej Kaliski.
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży /ENM/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o nadaniu nowej nazwy Uniwersytetowi Humanistyczno-Przyrodniczemu Jana Kochanowskiego w Kielcach (druk nr 4388).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Marzena Okła-Drewnowicz (PO).
Projekt zakłada nadanie Uniwersytetowi Humanistyczno-Przyrodniczemu Jana Kochanowskiego w Kielcach nazwy „Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach”.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Irena Tomaszak-Zesiuk (PO).
Wyznaczono do 20 lipca br termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Witold Jurek oraz rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach - Regina Renz.
Komisja Finansów Publicznych /FPB/ kontynuowała rozpatrywanie opinii komisji sejmowych o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. (druk nr 4270) w zakresie określonym postanowieniem Marszałka Sejmu z dnia 10 czerwca 2011 r.
Komisja rozpatrzyła opinię Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.
W dyskusji nad częścią budżetową 01 – Kancelaria Prezydenta RP, omówiono kwestie: wysokość wydatków na cele reprezentacyjne, kosztów czarteru samolotów od spółki Eurolot S.A., wpływ fluktuacji kadr na wysokość funduszu płac.
Zgłoszono wniosek o nie przyjęcie sprawozdania o wykonaniu budżetu państwa za rok 2010 w części budżetowej 01.
W posiedzeniu uczestniczyli: szef Kancelarii Sejmu - Lech Czapla, szef Kancelarii Senatu - Ewa Polkowska oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Dariusz Młotkiewicz.
Na kolejnym posiedzeniu, Komisja pozytywnie zaopiniowała zmiany w planie finansowym Funduszu Administracji oraz Prewencji i Rehabilitacji (KRUS).
Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3960 i 4366).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 14 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 7 poprawek i odrzucenie 7 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć dotyczyły m.in.:
- możliwości wypowiedzenia umowy ubezpieczenia przez ubezpieczonego, który jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń,
- zasad zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić dotyczyły m.in.:
- zasad zwiększania składki po ujawnieniu się okoliczności powodujących istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczonego,
- zadań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Sprawozdawca – poseł Sławomir Neumann (PO).
Wyznaczono do godz. 17.00 w dniu bieżącym termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania projektu ustawy o usługach płatniczych (druki nr 4217 i 4410).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 3 poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie 2 poprawek i odrzucenie jednej poprawki.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć miały charakter doprecyzowujący.
Poprawka, którą Komisja proponuje odrzucić dotyczyła transakcji płatniczych.
Sprawozdawca – poseł Wiesław Rygiel (PSL).
Wyznaczono do godz. 17.00 w dniu bieżącym termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe (druk nr 4413).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Marek Wikiński (SLD).
Projekt dotyczy ułatwień w dokonywaniu spłat rat kapitałowo-odsetkowych w walucie indeksacyjnej.
Po zakończeniu pierwszego czytania, Komisja skierowała projekt do podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych, w której znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustaw dotyczących kredytu konsumenckiego (druk nr 4350) oraz poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo bankowe (druk nr 4381).
Komisja w trybie art. 40 ust. 4 regulaminu Sejmu podjęła uchwałę o wspólnym rozpatrzeniu projektów z druków nr 4350, 4381 i 4413.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów - Wiesław Szczuka.
Na kolejnym posiedzeniu, Komisja kontynuowała rozpatrywanie opinii komisji sejmowych o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. (druk nr 4270) w zakresie określonym postanowieniem Marszałka Sejmu z dnia 10 czerwca 2011 r.
Komisja rozpatrzyła opinię Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
W dyskusji omówiono kwestie: wzrostu bezrobocia, refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników, zobowiązań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wobec OFE, wzrostu liczby i kwoty nowoujawnionych nadpłat świadczeń emerytalno-rentowych, działalności inwestycyjnej ZUS.
Komisja rozpatrzyła opinię Komisji Zdrowia.
W dyskusji omówiono kwestie: wysokości wynagrodzeń w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, braku wydatkowania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, braku podstaw prawnych do działania resortowych programów zdrowotnych.
Komisja rozpatrzyła opinię Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
W dyskusji nie zgłoszono zastrzeżeń.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Jarosław Duda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Cezary Rzemek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów - Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Piotr Kołodziejczyk, rzecznik praw dziecka - Marek Michalak, rzecznik praw pacjenta - Krystyna Kozłowska oraz prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Wojciech Skiba.
Na kolejnym posiedzeniu, Komisja przyjęła sprawozdanie w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 20010 r. (druk 4270) oraz wniosku w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów.
Komisja odrzuciła poprawki zgłoszone przez posła Henryka Kowalczyka (PiS) zakładające:
- nieprzyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu państwa i nieudzielanie absolutorium dla Rady Ministrów;
- dodanie do projektu uchwały punktu wskazujące na istotne nieprawidłowości w wykonaniu budżet w częściach budżetowych: 01- Kancelaria Prezydenta, 46 - Zdrowie i 66 - Rzecznik Praw Pacjenta.
Komisja wnosi o przyjęcie przez Sejm projektu uchwały w brzmieniu:
I. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2010 r.
II. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej udziela Radzie Ministrów absolutorium za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2010 r.
Sprawozdawca – poseł Paweł Arndt (PO).
Komisja przyjęła sprawozdanie w sprawie „Informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2010 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego” (druk nr 3091).
Komisja wnosi o przyjęcie przez Sejm informacji z druku nr 4271.
Sprawozdawca – poseł Witold Sitarz (PO).
Komisja Infrastruktury /INF/ rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk nr 4029).
Projekt zakłada zniesienie zakazu wykupu mieszkań przez najemców, będących w zasobach TBS oraz spółdzielni mieszkaniowych, wybudowanych przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu sprawozdania podkomisji.
Sprawozdawca - poseł Bożenna Bukiewicz (PO).
Wyznaczono do 19 lipca br. termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury -Piotr Styczeń.
Na kolejnym posiedzeniu, Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (druk nr 4395).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Andrzej Massel.
Projekt wzmacnia regulatora rynku transportu kolejowego oraz dostosowuje jego kompetencje do systemu organizacji przewozów przewidzianego w przepisach ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, poprzez zwiększenie uprawnień administracji w zakresie monitorowania i uporządkowania sytuacji na rynku przewozowym.
Komisja przyjęła poprawkę o charakterze legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Elżbieta Pierzchała (PO).
Wyznaczono do 19 lipca br. termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o transporcie kolejowym (druk nr 4397).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Andrzej Massel.
Projekt dotyczy stworzenia warunków do szybkiej absorpcji środków UE i zapewnienia inwestycjom kolejowym możliwie największy wskaźnik współfinansowania.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS)
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (druk nr 4408).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Andrzej Massel.
Projekt ma na celu wdrożenie do krajowego porządku prawnego dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie: procedur wydawania zezwoleń na dopuszczenie do eksploatacji w odniesieniu do pojazdów kolejowych i podsystemów strukturalnych, uszczegółowienia zadań Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, dostosowania zasad interoperacyjności na sieci kolejowej RP do zasad europejskiego systemu kolei.
Po zakończeniu pierwszego czytania, Komisja skierowała projekt do podkomisji stałej ds. transportu kolejowego, łączności i nowoczesnych technik informacyjnych.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Infrastruktury w sprawie budowy tunelu pod rzeką Świną, łączącego wyspę Wolin z wyspą Uznam.
W posiedzeniu uczestniczyli: prezes Urzędu Transportu Kolejowego - Krzysztof Jaroszyński oraz prezes zarządu PKP SA - Maria Wasiak.
Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /INT/ wysłuchała informacji o inwestycjach budowy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz informacji o inwestycjach budowy regionalnych i lokalnych sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach Programu Operacyjnego - Rozwój Polski Wschodniej.
Informacje przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - Iwona Wendel oraz dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - Michał Ziętara.
W ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych przewiduje się realizację 93 projektów z zakresu budowy sieci szerokopasmowych (z zakresu różnych kategorii: sieci komercyjne, sieci na użytek własny jednostek samorządu terytorialnego, placówek edukacyjnych lub medycznych). Dofinansowanie ww. projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ok.1,6 mld zł. W ramach tych projektów podpisano 64 umowy o dofinansowanie.
Większość projektów jest realizowana w latach 2010-2014. Do notyfikacji w Komisji Europejskiej planowanych jest 21 projektów z 8 województw, 18 projektów z 10 województw planowanych jest do realizacji na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r., w 42 projektach nie przewidywano wystąpienia pomocy publicznej, 12 projektów z województwa śląskiego przewidziano do realizacji w wariancie mieszanym.
W ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej realizowane jest działanie: Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Przewidziany jest projekt budowy infrastruktury szerokopasmowej na rzecz sieci NGA oraz podstawowego dostępu do Internetu na terenie województw: podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Projekt zakłada budowę infrastruktury teleinformatycznej szkieletowej i dystrybucyjnej, uzupełniającej zasoby należące do istniejących operatorów telekomunikacyjnych.
W dyskusji poruszano m.in. kwestie: problemów na jakie napotykano na wstępnym etapie realizacji projektów, podkreślając duży stopień skomplikowania procedur; konieczność stosowania w realizacjach najnowszych technologii; korzystania z katalogu tzw. dobrych praktyk w innych krajach w zakresie infrastruktury ICT; braku elementu analizy ryzyk związanych z rozproszonymi modelami inwestowania.
Zwracano także uwagę na brak koordynacji i współpracy między resortami.
Po wysłuchaniu informacji, w wyniku przeprowadzonej dyskusji, przewodniczący Komisji poseł Grzegorz Napieralski (SLD) zgłosił projekt dezyderatu.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie wdrożenia zmian mających na celu usprawnienie i zwiększenie efektywności wykorzystania funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w Polsce w latach 2007-2013.
W posiedzeniu uczestniczyli: zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Dariusz Szewczyk oraz wiceprezes Zarządu TP SA - Piotr Muszyński.
Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki /KFS/ wysłuchała informacji na temat funkcjonowania programu Akademickich Centrów Szkolenia Sportowego.
Celem funkcjonującego od 2005 roku programu jest poprawa warunków szkolenia oraz podniesienie poziomu sportowego trenujących zawodników-studentów, przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału naukowo-badawczego uczelni, pozwalającego na monitorowanie procesu treningowego.
W 2010 roku program realizowany był w ośrodkach w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, a także w Białej Podlaskiej oraz Olsztynie. Szkolenie rozpoczęło 941 zawodniczek i zawodników (w trakcie szkolenia ubyło 49 zawodników) reprezentujących 22 sporty. Na zrealizowanie założeń szkoleniowych Ministerstwo Sportu i Turystyki zabezpieczyło środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 15 mln zł.
Jako najważniejsze wyzwania stojące przed programem, przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki wskazał finansowe problemy AWF-ów, a także konieczność modyfikacji programu ze względu na coraz powszechniejszą tendencję studiowania sportowców poza strukturą AWF.
W roku 2011 MSiT założyło dofinansowanie programu w wysokości 10,5 mln zł i objęcie szkoleniem w ramach ACSS 617 osób, dzięki czemu wysokość nakładów na jednego zawodnika pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Komisja wysłuchała informacji na temat wyników osiągniętych przez polską reprezentację podczas XXV zimowej Uniwersjady ERZURUM 2011.
Polska reprezentacja w składzie 53 zawodników zdobyła 9 medali i zdaniem przedstawicieli Zarządu Głównego AZS jej występ można uznać za sukces, chociaż wśród zdobyczy medalowej zabrakło złotego medalu.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki - Tomasz Półgrabski.
Komisja Kultury i Środków Przekazu /KSP/ wysłuchała informacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat ogólnopolskiego programu obchodów Roku Czesława Miłosza.
Na początku posiedzenia poseł Piotr Babinetz (PiS) złożył w imieniu grupy posłów wniosek o rozszerzenie porządku dziennego o przyjęcie przez Komisję wniosku do Marszałka Sejmu o pilne skierowanie do Komisji projektu uchwały w sprawie ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian (druk nr 3943) i rozpatrzenie go jako punkt pierwszy.
W głosowaniu Komisja odrzuciła powyższy wniosek.
Informację o programie obchodów Roku Czesława Miłosza przedstawiła dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa - Zina Jarmoszuk.
Dyrektor uzupełniła przekazany posłom materiał pisemny, zawierający wykaz międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych przedsięwzięć m.in. o informacje finansowe, informacje o liczbie złożonych wniosków na realizację programów przez różne instytucje i organizacje, o podjętych i zrealizowanych już w części działaniach na rzecz wykupu archiwów związanych z Czesławem Miłoszem oraz o planowanych wydawnictwach i publikacjach zagranicznych.
Komisja Łączności z Polakami za Granicą /LPG/ dokonała oceny sytuacji w środowisku polonijnym w Wielkiej Brytanii na podstawie informacji Ministra Spraw Zagranicznych i Konsula Generalnego RP w Manchesterze.
Informację na temat sytuacji Polonii w manchesterskim okręgu konsularnym przedstawił konsul generalnym w Manchesterze - Piotr Nowotniak.
W manchesterskim okręgu konsularnym zamieszkuje około 350-400 tys. Polaków, w tym około 35 tys. w Walii. Głównym celem Konsulatu Generalnego jest pomoc Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Konsulat Generalny podejmuje działania w różnych dziedzinach: udziela pomocy prawnej i materialnej, wydaje paszporty, współpracuje z organizacjami polonijnymi, wspiera media polonijne, oświata polonijna m.in. zorganizowanie warsztatów metodycznych dla nauczycieli, pomoc w nauce jęz. angielskiego poprzez organizowanie kursów językowych dla dorosłych, dba o pamięć o polskiej kulturze, historii i tradycji.
Do najczęstszych problemów Polaków, którzy przybyli na Wyspy Brytyjskie należy zaliczyć: barierę językową, która powoduje, że często stają się ofiarami nierzetelnych pracodawców i pośredników pracy, znikoma znajomość brytyjskiej historii, kultury i języka przez dużą część nowej emigracji nie sprzyja integracji z lokalną społecznością. Dużym problem jest też wzrost aresztowań wśród Polaków. Najczęstszym powodem aresztowań są kradzieże i rozboje.
W dyskusji posłowie postulowali o: włączenie polskich liderów w środowiska polonijne, organizację warsztatów edukacyjnych oraz wspieranie polskiego biznesu.
Komisja pozytywnie oceniła pracę konsula generalnego RP w Manchesterze - Piotra Nowotniaka.
Komisja wysłuchała informacji o aktualnym stanie realizacji ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka.
Informację przedstawił zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią - Stanisław Cygnarowski.
Podstawowy obszar działania ustawy o Karcie Polaka dotyczy ponad 15 krajów powstałych po rozpadzie ZSRR, główny wysiłek organizacyjny przypada na polskie urzędy konsularne na Ukrainie i Białorusi, placówki na Ukrainie łącznie przyjęły ponad 50% wszystkich złożonych wniosków na całym świecie, a na Białorusi 35%.
Karta Polaka budziła kontrowersje na Litwie, ale obecnie nie jest już problemem politycznym w stosunkach polsko-litewskich. Natomiast sprawną realizację ustawy o Karcie Polaka komplikują uwarunkowania polityczne na Białorusi.
Karty odebrało już 71001 osób. Główne przyczyny odmownych decyzji o wydaniu karty wiążą się z brakiem znajomości języka polskiego oraz podstawowej wiedzy o Polsce.
Komisja przyjęła informację.
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych /MNE/ rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź na dezyderat nr 24 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie dyskryminacji Romów na rynku pracy.
Komisja wysłuchała informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat sytuacji i problemów mniejszości czeskiej w Polsce.
Informację przedstawił sekretarz stanu w MSWiA - Tomasz Siemoniak.
Czesi są mniejszością narodową, której największe skupiska występują w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego (miejscowość Zelów), Kotliny Kłodzkiej oraz na terenach województwa śląskiego. Przodkowie obecnej mniejszości czeskiej przybyli na tereny obecnej Polski między XVI a XVIII wiekiem.
Według spisu powszechnego z 1921 r. mniejszość czeska w II RP liczyła 30 tys. osób. W kolejnym spisie w 1931 roku Czechów było ponad 38 tys. Podczas narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2002 r. 386 obywateli RP zadeklarowało się jako Czesi.
Działalność społeczno-kulturalna osób należących do mniejszości czeskiej koncentruje się wokół Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Działacze mniejszości czeskiej udzielają się również w Klubie Czeskim w Gęsińcu oraz w Centrum Informacji Mniejszości Czeskiej w Polsce. Obecnie nauczanie języka czeskiego jako języka dodatkowego prowadzone jest w ramach przedmiotów nadobowiązkowych w województwie opolskim, natomiast Przedszkole Edukacyjne im. Jana Amosa Komeńskiego w Zelowie prowadzi nauczanie języka czeskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Komisja przyjęła informację.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Zbigniew Włodkowski.
Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska (druki nr 4228 i 4375).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 10 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 4 poprawek i odrzucenie 6 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć miały charakter redakcyjny i doprecyzowujący.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić m.in. zakładały, iż regionalni dyrektorzy ochrony środowiska są obowiązani do składania Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska rocznej informacji o działaniach podjętych przez nich na podstawie przepisów ustawy i rozporządzenia (WE) nr 1221/2009, w terminie do dnia 15 lutego za poprzedni rok kalendarzowy.
Sprawozdawca – poseł Grażyna Ciemniak (SDPL).
Wyznaczono do godz. 15.00 w dniu bieżącym termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Janusz Zaleski.
Na kolejnym posiedzeniu, Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź na opinię nr 16 w sprawie funkcjonowania parków narodowych w Polsce.
Komisja przystąpiła do rozpatrywania sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (druk nr 3367).
Projekt zakłada uchylenie ust. 1a w art. 72 stanowiącego, iż wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje także przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych oraz zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Podkomisja w sprawozdaniu proponuje przyjęcie projektu w brzmieniu przedłożenia.
Komisja zdecydowała o zawieszeniu rozpatrywania sprawozdania podkomisji i zwrócenie się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o opinię o zgodności proponowanych przepisów w projekcie z druku nr 3367 z prawem Unii Europejskiej.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Stanisław Gawłowski.
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej /ODK/ wysłuchała informacji dotyczącej prac Komisji nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej byłej przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - Danuty Waniek, skierowanym do Komisji przez Marszałka Sejmu pod koniec IV kadencji.
Informację przedstawił poseł Józef Zych (PSL).
Wcześniejsze zakończenie Sejmu V kadencji pozbawiło Komisję możliwości sporządzenia sprawozdania z prac nad tym wnioskiem. Marszałek Sejmu VI kadencji nie skierował ponownie do Komisji wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Danuty Waniek uznając, że ówcześnie obowiązująca ustawa o Trybunale Stanu pozwala na dokończenie prac tylko w jednej, następnej kadencji (VI kadencja Sejmu bałyby w tym przypadku trzecią kadencją postępowania nad wnioskiem).
Z taką interpretacją nie zgadza się Komisja. Wystąpi o niezależne opinie wskazujące na ewentualne konsekwencje prawne dla postępowania wynikającego z faktu nieskierowania sprawy do Komisji.
Komisja wysłuchała informacji o toczącym się przed Trybunałem Stanu postępowaniem z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej byłego ministra Skarbu Państwa - Emila Wąsacza.
W związku z informacjami prasowymi o niezakończonym postępowaniu przed Trybunałem Stanu spraw z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej byłego ministra Skarbu Państwa – Emila Wąsacza, przewodniczący Komisji poseł Józef Zych (PSL) wyjaśnił, iż na tym etapie postępowania rola Komisji jest zakończona.
Przypomniał, że Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przekazała Marszałkowi Sejmu uchwałę Komisji wskazującą dwóch kandydatów na oskarżycieli: Andrzeja Derę i Jana Widackiego. Przed podjęciem przez Sejm stosowanej uchwały poseł Jan Widacki wycofał swoją kandydaturę, natomiast poseł Andrzej Dera nie spełnia wymogów wskazanych w art. 61-63 ustawy z dnia 27 lipca 2011 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych, aby pełnić funkcję oskarżyciela przed Trybunałem Stanu.
Na apel przewodniczącego Komisji skierowany do wszystkich klubów o wskazanie kandydatów spełniających wymogi określone w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych, żaden klub nie zgłosił kandydata.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe oraz ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 4389).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Magdalena Kochan (PO).
Celem projektu jest umożliwienie przedłużenia terminu, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, które w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym podlegały ubezpieczeniu z tytułu prowadzonej działalności, złożenia wniosku o umorzenie należności z tytułu składek należnych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Magdalena Kochan (PO).
Wyznaczono do 20 lipca br. termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
Komisja przystąpiła do rozpatrywania sprawozdania podkomisji stałej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (druk nr 4344).
Projekt dotyczy zapewnienia zgodności przepisów ustawy o roszczeniach pracowniczych - w szczególności dotyczących Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - z rozporządzeniami Komisji Europejskiej poprzez dalsze rozszerzenie kompetencji Funduszu w zakresie wypłaty niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń.
W trakcie rozpatrywania sprawozdania została zgłoszona poprawka, z której wynika konieczność wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jak również w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym, Komisja zdecydowała o odesłaniu sprawozdania do podkomisji w celu przepracowania.
Komisja rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszu emerytalnych (druk nr 4326).
Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.
Zakłada on doprecyzowanie istniejących w polskim porządku prawnym regulacji w zakresie transgranicznego sponsorowania instytucji pracowniczych programów emerytalnych. Nowelizacja umożliwi przyjmowanie przez pracownicze fundusze emerytalne składek opłacanych przez zagranicznych pracodawców będących założycielami lub akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych prowadzących programy w oparciu o system zdefiniowanego świadczenia albo hybrydowy, łączący element kapitałowy z ubezpieczeniowym, i przekazywania ich na pokrycie w całości albo w części ryzyk biometrycznych na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń prowadzącym działalność.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu sprawozdania podkomisji.
Sprawozdawca - poseł Norbert Raba (PO).
Wyznaczono do 15 lipca do godz. 14.00 termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Czesława Ostrowska.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ wysłuchała informacji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o wstępnych wynikach Powszechnego Spisu Rolnego 2010 r.
Informację przedstawił prezes GUS - Janusz Witkowski.
W ostatnich latach obserwuje się tendencję zmniejszania się liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. Liczba gospodarstw rolnych wyniosła 2278 tys. i w porównaniu do wyników spisu z 2002 r. zmniejszyła się o 656 tys. tj. o 22%. Średnia wielkość gospodarstwa rolnego wyniosła 6,82 ha użytków rolnych, co oznacza jej zwiększenie o 18%.
Największy spadek liczby gospodarstw rolnych odnotowano wśród gospodarstw najmniejszych: o powierzchni do 1 ha - o 26%, o powierzchni od 1 do 5 ha - o 24%. Znacząco wzrosła liczba gospodarstw największych, w grupie 20 ha i więcej wzrost wynosił 6,5%.
Powierzchnia użytków rolnych zmniejszyła się o 8,1%. W strukturze zasiewów zmniejszył się udział powierzchni zbóż, ziemniaków i buraków, a zwiększył rzepaku. Pogłowie bydła wzrosło od 2002 r. o 4%, a trzody chlewnej o 18%. Nastąpił także wzrost wyposażenia w ciągniki, kombajny i opryskiwacze. Liczba pracujących w rolnictwie wyniosła 2,3 mln osób.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie sytuacji w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Komisja Skarbu Państwa /SUP/ rozpatrzyła rządowy dokument: Sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa na dzień 31 grudnia 2009 r. (druk nr 3757).
Sprawozdanie przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Adam Leszkiewicz.
Zawiera on informacje o majątku Skarbu Państwa – jego stanie prawnym, strukturze i wartości. Zawarte w nim dane i informacje mogą wspierać organy państwa w decyzjach dotyczących prywatyzacji i wykorzystania majątku państwowego.
Komisja wnosi o przyjęcie dokumentu z druku nr 3757.
Sprawozdawca – poseł Tadeusz Aziewicz (PO).
Komisja rozpatrzyła Raport o przekształceniach własnościowych w 2009 r. (druk nr 4103).
Raport przedstawił podsekretarz stanu w MSP - Adam Leszkiewicz.
Przedłożony dokument prezentuje ekonomiczne, finansowe i społeczne skutki prywatyzacji.
Komisja wnosi o przyjęcie dokumentu z druku nr 4103.
Sprawozdawca – poseł Norbert Wojnarowski (PO).
Komisja rozpatrzyła Sprawozdania z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. (druk nr 4047).
Prezentując sprawozdanie prezes Prokuratorii Generalnej - Marcin Dziurda, zwrócił uwagę m.in. na trzykrotny od 2008 r. wzrost spraw prowadzonych przez Prokuratorię.
Komisja wnosi o przyjęcie dokumentu z druku nr 4047.
Sprawozdawca – poseł Tadeusz Arkit (PO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Zdzisław Gawlik.
Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ wysłuchała informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli realizacji zadań w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego przez organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego.
Informację przedstawił wiceprezes NIK - Marek Zająkała.
Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę na fakt, że w kontrolowanym okresie powierzchnia objęta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zwiększyła się tylko o 2,4%. Łącznie miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego objęte jest tylko 17,5% powierzchni kraju. W ocenie NIK sfera planowania przestrzennego w dalszym ciągu jest nieuporządkowana, co nie sprzyja zapewnieniu ładu przestrzennego i tworzeniu warunków do zrównoważonego rozwoju kraju.
W trakcie dyskusji, zwrócono uwagę m.in. na brak działań ze strony jednostek samorządu terytorialnego, w celu tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz na zbyt długie prace rządu nad nowa kompleksową ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Komisja upoważniła Prezydium do przygotowania projektu dezyderatu skierowanego do Prezesa Rady Ministrów o pilne przekazanie na początku nowej kadencji Sejmu przygotowanego przez rząd projektu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Janusz Żbik oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - Waldemar Sługocki.
Komisja Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyła uchwałę Senatu o stanowisku w sprawie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (druk nr 4404).
Senat zaproponował 9 poprawek. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki miały charakter redakcyjny.
Sprawozdawca – poseł Bożena Sławiak (PO).
Komisja dysponowała opinią ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE stanowiąca, iż poprawki są zgodne z prawem Unii Europejskiej.
Komisja kontynuowała pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (druk nr 4146).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Andrzej Włodarczyk.
Projekt dotyczy ograniczenia dostępności produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza zawierających w swoim składzie pseudoefedrynę, poprzez możliwość zakupu produktów leczniczych w jednorazowej transakcji sprzedaży do 720 mg pseudoefedryny i tym samym ograniczenie niezgodnego z przeznaczeniem pozamedycznego wykorzystania na dużą skalę tej substancji.
W dyskusji posłowie zwracali uwagę na potrzebę objęcia kontrolą leków zawierających pseudoefedrynę i ochronę zdrowia publicznego pod względem uzależnień, jak również na brak rozwiązań systemowych w tej materii. Ponadto posłowie pytali o przyczyny zaproponowanego ilościowego określenia zawartości pseudoefedryny w postaci 720 mg w jednorazowo wydawanych produktach leczniczych, wykluczającego z rynku producentów z wyjątkiem US Pharmacia.
Komisja przyjęła wniosek o przerwanie pierwszego czytania ww. projektu.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarze stanu w Ministerstwie Zdrowia - Marek Haber oraz dyrektor Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii - Piotr Jabłoński.
Komisje: Finansów Publicznych /FPB/ oraz Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ rozpatrzyły poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (druki nr 4341 i 4368).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 3 poprawki. Komisje wnoszą o ich odrzucenie.
Poprawki dotyczyły Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Sprawozdawca – poseł Sławomir Piechota (PO).
Wyznaczono do godz. 16.00 w dniu bieżącym termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Jarosław Duda.
Komisje: Infrastruktury /INF/ oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (druk nr 4396).
Uzasadnienie projektu przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Anna Wypych-Namiotko
Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.
Dotyczy on zapewnienia ochrony środowiska przez stosowanie sankcji karnych za zanieczyszczanie morza przez statki; surowsze kary nakładane będą m.in. za zrzuty do morza oleju lub innych szkodliwych substancji ciekłych, np. chemikaliów.
Komisje przyjęły poprawki o charakterze doprecyzowującym i legislacyjnym.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Arkadiusz Litwiński (PO).
Wyznaczono do 19 lipca br. termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
Komisje: Obrony Narodowej /OBN/ oraz Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (druk nr 4347).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Jarosław Duda.
Projekt dotyczy umożliwienia w szczególnie uzasadnionych przypadkach pośmiertnego mianowania na wyższy stopień wojskowy osób, które ze względu na ukończony wiek lub stan zdrowia nie podlegały obowiązkowi służby wojskowej oraz byłych żołnierzy rezerwy:
- zasłużonych z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego,
- szczególnie zasłużonych z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej RP.
Komisje przyjęły poprawki o charakterze redakcyjnym
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Czesław Mroczek (PO).
Wyznaczono do 20 lipca br. termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
Komisje: Infrastruktury /INF/, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ rozpatrzyły sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3859), o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk nr 3765), o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (druk nr 4352) oraz o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (druk nr 4131).
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisje wniosły poprawki o charakterze legislacyjnym
Z uwagi na braki formalne nie zostały rozpatrzone poprawki zgłoszone przez poseł Iwonę Arent (PiS).
Zgłoszono jeden wniosek mniejszości.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca - poseł Stanisław Huskowski (PO).
Wyznaczono do 19 lipca br. termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Piotr Styczeń.
Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach /NKK/ skierowała do podkomisji stałej do nowelizacji prawa cywilnego, rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 4332).
Projekt m.in.:
- zakłada likwidację postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i poddanie spraw między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej regułom ogólnym obowiązującym w procesie;
- zakłada wprowadzenie regulacji w zakresie nałożenia na strony i uczestników postępowania tzw. ciężaru wspierania postępowania w połączeniu z nowym ujęciem reguł dotyczących prezentacji materiału procesowego przez strony. Towarzyszy temu nałożenie na strony ciężaru działania w postępowaniu zgodnie z dobrymi obyczajami;
- przewiduje konkretyzację obowiązków sądu w zakresie pozyskiwania od stron i uczestników postępowania materiału procesowego w ramach tzw. informacyjnego słuchania stron;
- porządkuje dotychczasową regulację udziału organizacji społecznych w postępowaniu cywilnym.
Komisja skierowała do podkomisji stałej do nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego, komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 4333).
Projekt dotyczy możliwości doręczania listów poleconych organów administracji publicznej i korespondencji sądowej do skrzynek pocztowych adresatów (zamiast otrzymywania awizo) - na podstawie ich oświadczenia złożonego do operatora pocztowego
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Grzegorz Wałejko.
Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz projektów ustaw z nimi związanych /NKZ/ kontynuowała rozpatrywanie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw: o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych ustaw (druki nr 3399, 3598, 3687, 3395) o: przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 3598) oraz o poselskim projekcie ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej (druk nr 3687).
Projekt zawarty w sprawozdaniu zakłada, iż Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej upoważnić organizację międzynarodową lub organ międzynarodowy do wykonywania kompetencji organów władzy publicznej w niektórych sprawach. Ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację ww. umowy międzynarodowej, uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Ponadto projekt przewiduje dodanie rozdziału Xa zatytułowanego „Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej”, w którym zostały zawarte m.in.: przepisy dotyczące warunków uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej, przepisy dotyczące warunków inicjowania procedur upoważniania Unii do wykonywania kompetencji organów władzy publicznej, przepisy w związku z obowiązywaniem traktatu z Lizbony (sygnalizacja parlamentów narodowych, skarga do ETS), kwestie uzyskania przez obywateli Unii Europejskiej czynnego i biernego prawa wyborczego oraz przepisy dotyczące wystąpienia z Unii.
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisja wniosła poprawki polegające m.in. na:
- zastąpieniu w projektowanym art. 90 ust. 2 kwalifikowanej większości głosów koniecznych do sfinalizowania procedury uchwalenia ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej w Senacie z bezwzględnej większości głosów na „co najmniej 2/3 głosów”;
- usunięciu z projektowanego artykułu 227a sformowania: „konstytucyjnych zasad finansów publicznych”.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca - poseł Jarosław Gowin (PO).
Wyznaczono do 19 lipca br. termin na przedstawienie opinii przez ministra właściwego ds. członkostwa RP w UE.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Krzysztof Łaszkiewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - Maciej Szpunar.
Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi /NPO/ kontynuowała rozpatrywanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (druk nr 4184).
Projekt dotyczy wprowadzenia kompleksowych rozwiązań prawnych ukierunkowanych na usuwanie skutków powodzi w zakresie sposobu i formy udzielania pomocy państwa dla poszkodowanych podmiotów.
Komisja przyjęła poprawki mające na celu m.in.:
- doprecyzowanie wysokość wynagrodzenia wypłacanego ze środków Funduszu Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych;
- wskazanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w której określa się warunki realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000; - wprowadzenie możliwość refundowania, w ramach udzielanej funduszom pożyczkowym dotacji, kwot pożyczek udzielonych przedsiębiorcom ze środków własnych tych funduszy.
Komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie projektu na kolejnym posiedzeniu.
|