VI kadencja

Interpelacja w sprawie nasilenia się nielegalnych działań na rynku tytoniu

Interpelacja nr 17432

do ministra finansów

w sprawie nasilenia się nielegalnych działań na rynku tytoniu

   W związku z docierającymi do mnie informacjami ze środków masowego przekazu, chciałbym poruszyć sprawę nasilenia się nielegalnych działań na rynku tytoniu do ręcznego sporządzania papierosów, które podejmowane są w celu unikania płacenia podatku akcyzowego.

   Wydaje się, że dzieje się tak wskutek tego, że w 2009 r. rynek ten został dotknięty znaczącą podwyżką akcyzy, o wiele większą niż papierosy. Wskutek tego dla przedsiębiorców radykalnie zmniejszyła się opłacalność legalnej produkcji paczek z tytoniem do palenia, wielu z nich przeszło do szarej strefy, sięgając po szereg działań na granicy prawa bądź też całkiem nielegalnych.

   Wśród wielu nielegalnych działań jako na najczęściej spotykane wskazuje się wykorzystywanie na dużych paczkach z tytoniem znaków akcyzy przeklejonych z opakowań mniejszych, powszechne jest nawet kupowanie małych paczek z tytoniem (np. 25 g) w celu przeklejenia go na opakowanie większe (500 g lub 1 kg). Jest to możliwe, ponieważ w Polsce, w odróżnieniu od wielu krajów europejskich, znaki akcyzy oznaczone są jedynie numerem seryjnym, nie ma na nich informacji nt. gramatury opodatkowanego wyrobu. Uniemożliwia to łatwe sprawdzenie w punkcie sprzedaży, czy towar jest prawidłowo opodatkowany, konieczne byłoby sprawdzanie numerów seryjnych poszczególnych opakowań. Na tym procederze z pewnością dużo traci budżet państwa, według niektórych szacunków ilość tytoniu wprowadzana do obiegu i sprzedawana z nieprawidłowymi znakami akcyzy może sięgać nawet 15% rynku tytoniu do ręcznego sporządzania papierosów.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy znany jest rozmiar szarej strefy na rynku tytoniu do ręcznego sporządzania papierosów?

   2. Czy są dostępne obliczenia ile budżet państwa mógł stracić na opisanym wyżej procederze?

   3. Czy Pan Minister planuje podjąć działania mające na celu uniemożliwienie funkcjonowania zjawiska wykorzystywania na dużych opakowaniach banderol akcyzowych przeznaczonych na mniejsze opakowania?

   4. Jeśli tak, to jakie działania w tym kierunku są rozważane i kiedy mogą one zostać podjęte?

   5. Czy rozważane jest oznaczenie znaków akcyzy gramaturą, np. poprzez zróżnicowanie kolorystyki dla różnych przedziałów wagowych lub wprowadzenie napisu na banderoli wskazującego, do jakiego przedziału towar winien należeć?

   Posłowie Wiesław Kilian

   i Waldemar Wiązowski

   Warszawa, dnia 4 sierpnia 2010 r.