VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 252
w sprawie nieprawidłowości w Nadleśnictwie Maskulińskie w powiecie piskim, na Warmii i Mazurach
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazane przy piśmie Pana Marszałka z dnia 22 stycznia 2008 r., znak SPS-024-252/08, zapytanie posła Tadeusza Iwińskiego w sprawie nieprawidłowości w Nadleśnictwie Maskulińskie w powiecie piskim, przedstawiam następujące wyjaśnienia.
Zapytanie posła Tadeusza Iwińskiego zostało przekazane do dyrektora generalnego Lasów Państwowych w celu wnikliwego zbadania opisanej sytuacji i przedstawienia stosownych wyjaśnień. Z uzyskanych informacji i ustaleń dokonanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (dalej RDLP) wynika, że:
1. ,,W prasie centralnej jak i regionalnej pojawiają się informacje o nieprawidłowościach w Nadleśnictwie Maskulińskie˝.
Informacje dotyczące rzekomych nieprawidłowości w Nadleśnictwie Maskulińskie (dalej nadleśnictwo) zostały zamieszczone w prywatnym miesięczniku ˝Fakty Piskie˝ w 2006 r. w artykułach redaktora Edmunda Antoniego Pomichowskiego zatytułowanych,,Pytania do leśniczego˝ i,,Mieszkanie za jagody˝. Po ukazaniu się artykułów nadleśniczy Piotr Czyżyk wniósł do Sądu Okręgowego w Olsztynie Wydział I Cywilny pozew przeciwko Edmundowi Antoniemu Pomichowskiemu o ochronę dóbr osobistych. W dniu 29 czerwca 2007 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie zobowiązał redaktora Pomichowskiego do ogłoszenia na swój koszt w miesięczniku ˝Fakty Piskie˝ przeprosin oraz zasądził kwotę 2000 zł na cele charytatywne oraz kwotę 1883 zł tytułem zwrotu części kosztów procesu. Redaktor Pomichowski odwołał się od wyroku, jednak Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 8 listopada 2007 r. oddalił apelację i dodatkowo zasądził od pozwanego kwotę 405 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu za II instancję.
2. ,,Nieprawidłowości związane ze sprzedażą domów letniskowych w Nadleśnictwie Maskulińskie˝.
Nadleśnictwo nigdy nie było właścicielem domów letniskowych. Wspomniane domy (w większości o cechach domków campingowych) tworzyły ośrodki wczasowe należące do różnych przedsiębiorstw i zakładów pracy. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i w okresie późniejszym zakłady te znalazły się w stanie upadłości bądź restrukturyzowały się. Nadleśnictwo po upadających zakładach przejęło tylko grunty Lasów Państwowych będące przedmiotem umowy najmu. Wszystkie naniesienia znajdujące się na tych terenach były własnością zakładów najmujących teren. Przebieg sprzedaży domów przez poszczególnych właścicieli przedstawia się następująco:
2.1. Ośrodek Dębowo-Olkusz - Fabryka Naczyń Emaliowanych (FNE) w Olkuszu. FNE powiadomiła nadleśnictwo o rezygnacji z utrzymania ośrodka wypoczynkowego i złożyła ofertę odsprzedaży nadleśnictwu 8 domków. Nadleśnictwo nie prowadzi działalności wynajmu domków turystom i w związku z tym nie było zainteresowane ich kupnem. Informację o możliwości zakupu domków skierowano do pracowników nadleśnictwa i RDLP. W dniu 6.05.1997 r. nastąpiła sprzedaż domków przez FNE zainteresowanym osobom. Nabywcami byli pracownicy nadleśnictwa i RDLP. Obok ośrodka FNE w Olkuszu, w tym samym oddziale znajdował się ośrodek wczasowy Przedsiębiorstwa Robót Zmechanizowanych ˝Budostal˝ z Krakowa. W roku 2002 PRZ ˝Budostal˝ znalazł się w stanie upadłości. Syndyk masy upadłości dokonał sprzedaży 7 domków pracownikom nadleśnictwa i innym zainteresowanym osobom.
2.2. Ośrodek Wczasowy Warszawskiej Fabryki Tworzyw Sztucznych ˝Pollena˝ w Grochówce. W styczniu 1999 r. nadleśnictwo powiadomiło WFTS Pollena o wygaśnięciu umowy najmu. W kwietniu 1999 r. nadleśnictwo otrzymało od likwidatora WFTS ˝Pollena˝ propozycję przejęcia domków letniskowych znajdujących się na dzierżawionej działce i stanowiących własność zakładu, w zamian za zwolnienie z kosztów przywrócenia terenu do stanu pierwotnego zgodnie z warunkami umowy. Jako że nadleśnictwo nie było bezpośrednio zainteresowane przejęciem ośrodka, przekazało tę propozycję zainteresowanym pracownikom. W dniu 31.05.1999 r. komisja pod przewodnictwem związków zawodowych dokonała rozdziału domków wśród pracowników nadleśnictw, RDLP i firmy ˝Lasbud˝, którzy zawiązali stowarzyszenie właścicieli. Sprzedaży domków dokonał likwidator.
2.3. Ośrodek Wczasowy Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego ˝Fasty˝ - Polanka.
W 2001 roku ZPB Fasty znajdowały się w stanie likwidacji. Majątek Zakładów przejął komornik, w tym także nieruchomości stanowiące wyposażenie Ośrodka Wczasowego ˝Polanka˝. W sierpniu 2001 r. w Białymstoku w Kancelarii Komorniczej Komornika Rewiru przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku odbyła się licytacja nieruchomości stanowiących wyposażenie byłego ośrodka. W licytacji wzięła udział Zakładowa Organizacja Związku Leśników Polskich przy nadleśnictwie. Domki zostały zakupione przez ZLP, po czym związek dokonał odsprzedaży zainteresowanym. Właściciele domków zawiązali stowarzyszenie pod nazwą Stowarzyszenie Właścicieli Domków Kempingowych ˝Polanka˝ przy Nadleśnictwie Maskulińskie.
2.4. Ośrodek Wypoczynkowy Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych ˝Polfa˝. Umowa najmu terenu pod ośrodek wczasowy wygasła z dniem 20.07.2006 r. TZF ˝Polfa˝ dokonał całkowitej rozbiórki naniesień i protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 27.12.2007 r. przejęto dzierżawiony teren do zasobów nadleśnictwa.
Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że ww. nadleśnictwo poddawane było w ostatnim okresie kontrolom ze szczebla RDLP oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) w zakresie gospodarowania mieniem Skarbu Państwa i tak:
- w dniach 14-15.03.2006 r. RDLP przeprowadziła kontrolę doraźną w zakresie: Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa,
- w dniach 17-20.10.2006 r. DGLP przeprowadziła kontrolę doraźną w zakresie: Badanie zarzutów podnoszonych przez miesięcznik ˝Fakty Piskie˝,
- w dniach 27-28.08.2007 r. RDLP przeprowadziła kontrolę problemową w zakresie: Najem i dzierżawa nieruchomości,
- w dniach 18-20.09.2007 r. RDLP przeprowadziła postępowanie sprawdzające wiarygodność zarzutów zawartych w anonimowej skardze otrzymanej za pośrednictwem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dotyczących domniemanych praktyk korupcyjnych oraz łamania prawa.
Obecnie w nadleśnictwie trwa kontrola problemowa Inspekcji Lasów Państwowych w zakresie: Poprawność zawierania umów na udostępnianie gruntów Skarbu Państwa pozostających w zarządzie LP oraz zabezpieczenia w tych umowach interesów Skarbu Państwa za okres obejmujący lata 1998-2007 jak i sprawowanego nadzoru przez dyrektorów RDLP nad działalnością nadleśnictw.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje uzyskane z RDLP w Białymstoku oraz dane uzyskane w wyniku kontroli Inspekcji Lasów Państwowych, należy zauważyć, że nieprawidłowości zarzucane Nadleśnictwu Maskulińskie zawarte w zapytaniu posła Tadeusza Iwińskiego trzeba uznać za niesłuszne. Jednocześnie informuję Pana Marszałka, że w przypadku stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości podczas trwającej kontroli problemowej w ww. nadleśnictwie, zobowiązałem dyrektora generalnego Lasów Państwowych do uzupełnienia niniejszej odpowiedzi.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Stanisław Gawłowski
Warszawa, dnia 12 lutego 2008 r.