VI kadencja
Interpelacja nr 3972
do ministra zdrowia
w sprawie pilnego opracowania i wdrożenia Narodowego Programu Zwalczania Chorób Reumatycznych i Chorób Zapalnych Tkanki Łącznej
Szanowna Pani Minister! Uzasadnienie: W załączeniu dramatyczny i jakże zasadny apel organizacji i stowarzyszeń chorych na choroby reumatyczne i choroby zapalne tkanki łącznej w imieniu ok. 9 mln osób cierpiących na te schorzenia w Polsce - w kwestii przyjęcia przez rząd pilnej, spójnej i konkretnej polityki zdrowotnej w zakresie chorób reumatycznych*).
Stowarzyszenie Chorych na ZZSK i Osób ich Wspierających, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej ˝3Majmy się Razem˝, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej ˝Endoproteza˝ w Sopocie oraz Koło Młodych przy Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej ˝Endoproteza˝, Stowarzyszenie Chorych ˝Reuma˝ w Olsztynie, Stowarzyszenie Chorych na Choroby Reumatyczne w Lesznie, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków Zarząd Główny i Koło w Warszawie oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie ˝Arnika˝ wraz z Kołami w: Lublinie, Białymstoku, ˝Soma˝ Dąbrowa Górnicza, ˝Wamo˝ Zbąszyń i inne - w liście do parlamentarzystów przedstawiają potężny problem zdrowotny dotyczący milionów ludzi na świecie i w Polsce.
Ten fakt potwierdza każdy z nas, lekarzy. Z chorobami reumatycznymi i z kręgu reumatycznych oraz z chorobami zapalnymi tkanki łącznej w swojej praktyce lekarskiej spotykamy się na co dzień, bez względu na rodzaj wykonywanej specjalizacji lekarskiej. Z jednej strony obserwując cierpienie i lęk pacjentów w momencie pierwszych objawów tych chorób oraz ich gehennę w przewlekłym leczeniu tych chorób, z wyraźnym poczuciem pewnej niesprawiedliwości polskich pacjentów w porównaniu z pacjentami z pozostałych krajów UE, chociażby w dostępie do leków najnowszej generacji, tzw. leków biologicznych, a z drugiej strony z przykrością konstatując dość łatwe i poniekąd naiwne przyzwolenie polskich polityków zdrowotnych i miarodajnych czynników rządowych na eliminowanie z pracy zawodowej ludzi w tzw. wieku produkcyjnym, tym samym beztrosko przekierowując ich - niestety - do KRUS-u czy też do ZUS-u.
Wszak zysk wynikający z szybkiej diagnozy i skutecznego nowoczesnego leczenia w pierwszym etapie rozpoczynającej się choroby jest nie tylko logicznym spełnieniem misji medycyny jako sztuki i wiedzy (i powołania), ale także racjonalnym i optymalnym rozwiązaniem ekonomicznym i społecznym!
Choroby te najczęściej atakują ludzi młodych, będących u szczytu aktywności zawodowej, społecznej, rodzinnej. Badania ostatnich lat dowodzą, że schorzenia reumatyczne dotykają ponad 50% mieszkańców Europy i są najważniejszą z przyczyn wcześniejszego przechodzenia pacjentów na renty inwalidzkie. Schorzenia te dotykają ogromnej liczby osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy pozostawieni sami sobie w kilkuletniej perspektywie zasilą szeregi inwalidów. To wszystko musi i przecież już wywiera bardzo negatywny wpływ na ogólny system ochrony zdrowia.
W orzeczeniach ZUS i KRUS, które ubezpieczają ok. 15 mln dorosłych Polaków, choroby reumatyczne zajmują pierwszą pozycję wśród przyczyn wszystkich rent w KRUS i drugie miejsce w ZUS. Na dodatek, w odróżnieniu od innych grup chorób, w przypadku chorób reumatycznych przeważają orzeczenia pierwszorazowe - dowód, że w ich następstwie powiększa się rzesza niepełnosprawnych.
Oto grupa europarlamentarzystów wywodząca się z różnych środowisk politycznych i krajów członkowskich Unii Europejskiej już dawno złożyła do Parlamentu Europejskiego pisemne oświadczenie nr 41, dotyczące chorób reumatycznych. Głównym celem dokumentu jest wezwanie Komisji Europejskiej do nadania chorobom reumatycznym charakteru priorytetowego w ramach 7 Ramowego programu badań naukowych UE. Efektem tego będzie zaliczenie chorób reumatycznych do grupy schorzeń groźnych dla współczesnej cywilizacji, w której są już takie choroby, jak np. nowotwory czy choroby serca, a co istotniejsze, zostanie stworzony i zagwarantowany w krajach członkowskich UE jednolity i równy dostęp do profilaktyki oraz do wszystkich metod ich leczenia oraz rehabilitacji. W tym także do równego dostępu do leków biologicznych, których wprowadzenie stanowi istotny postęp w leczeniu chorób reumatycznych. Owe bioleki są bardzo skuteczną opcją w leczeniu chorych, u których dotychczasowy standardowy sposób terapii okazał się nieskuteczny lub stwierdzono objawy niepożądane po lekach modyfikujących przebieg choroby, tym bardziej że odgrywają one szczególną rolę w leczeniu chorych z wczesnym zapaleniem stawów.
Nadto deklaracja nr 41 wzywa Komisję Europejską do wzmocnienia i ujednolicenia legislacji tak, by poprzez wprowadzenie specjalnych dyrektyw na szczeblu europejskim stało się możliwe wyeliminowanie z zapisów prawnych wszelkich elementów dyskryminacji niepełnosprawnych i umożliwienie im skutecznego leczenia we wszystkich krajach UE.
Ten apel stowarzyszeń i organizacji chorych na schorzenia reumatyczne i osób ich wspierających wraz z deklaracją nr 41 Parlamentu Europejskiego jest doskonałym impulsem i argumentem dla polskiego rządu do pilnego rozpoczęcia prac nad opracowaniem i wdrożeniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Reumatycznych i Chorób Zapalnych Tkanki Łącznej.
Wśród pacjentów jest wiele osób młodych - to dla nich powinniśmy opracować skuteczne metody walki z chorobą. Pacjentom w starszym wieku powinniśmy oszczędzić poniżającego poczucia uzależnienia i dotkliwego bólu poprzez skuteczne hamowanie rozwoju choroby. Natomiast dla systemu ochrony zdrowia i państwa będzie to korzystne nie tylko pod względem ekonomicznym i społecznym, ale również w wymiarze konstytucyjnego obowiązku zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej z wyrównaniem tych szans w stosunku do pacjentów z tymi schorzeniami z innych krajów członkowskich UE.
Obecnie szczególnie istotne jest uświadomienie wszystkim, jak wielki i destrukcyjny wpływ wywierają choroby reumatyczne na społeczeństwa krajów Europy. W obliczu dramatycznych danych wyraźnie widać, że istnieje bardzo pilna potrzeba wprowadzenia chorób reumatycznych na europejską listę ˝głównych zwalczanych˝ chorób, na której dotychczas znalazły się: nowotwory, choroby zakaźne, choroby krążenia, cukrzyca i choroby układu nerwowego - oficjalnie uznane za choroby cywilizacyjne. Tylko w ten sposób mogą zostać objęte szeroko zakrojonymi badaniami naukowymi, w efekcie ich przyczyny zostaną lepiej poznane, a skutki - zahamowane.
Pytanie: Czy, a jeśli tak, to kiedy, Pani Minister stworzy Narodowy Program Zwalczania Chorób Reumatycznych i Chorób Zapalnych Tkanki Łącznej?
Z poważaniem
Poseł Czesław Hoc
Kołobrzeg-Warszawa, dnia 24 czerwca 2008 r.