VI kadencja
Zapytanie nr 7601
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie katastrofy samolotu rządowego TU-154M w dniu 10 kwietnia 2010 r.
Szanowny Panie Premierze! W dniu 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku miała miejsce katastrofa rządowego samolotu TU-154M, w wyniku której zginęli prezydenta RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz towarzyszące im 94 osoby. W sprawie przyczyn katastrofy prowadzone jest śledztwo prokuratorskie. Przyczyny katastrofy badają także media, które w publikacjach z ostatnich dni podają szereg informacji dotyczących samej katastrofy smoleńskiej, jak i działań podjętych po katastrofie przez służby wywiadowcze naszego kraju. Informacje te w mojej ocenie mogą być zweryfikowane przez Pana Premiera jako osobę odpowiedzialną za nadzór nad służbami w Polsce.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Czy Agencja Wywiadu, prokuratura bądź inne służby są w posiadaniu zdjęć ofiar katastrofy (w tym zdjęć śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego) wykonanych na miejscu katastrofy przez służby rosyjskie lub przebywających na miejscu katastrofy przedstawicieli polskich służb? Jeżeli takie zdjęcia istnieją, proszę o informację, czy zostały przekazane prokuratorom prowadzącym śledztwo, oraz o informację, czy na podstawie zdjęć możliwa jest identyfikacji ofiar katastrofy.
2. Proszę o informację, czy prawdą jest, że na miejscu katastrofy byli obecni funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy odnaleźli ciało śp. prezydenta RP i nakryli je marynarką, by zapobiec robieniu zdjęć, a następnie funkcjonariusze zostali usunięci przez służby rosyjskie? Proszę o informację, ilu funkcjonariuszy BOR czekało na przylot śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
3. Na stronie popularnego serwisu internetowego YouTube kilka godzin po katastrofie został umieszczony trwający 1 minutę i 24 sekundy film nakręcony przez przypadkowego świadka katastrofy rządowego TU-154M. Na tym filmie słychać odgłosy przypominające strzały oraz wypowiadane przez różne osoby słowa w języku polskim i w języku rosyjskim. Według doniesień mediów sprawdzaniem autentyczności filmu zajmowały się Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie:
a) czy polskie służby, które Pan Premier nadzoruje, sprawdzały autentyczność zamieszczonego w Internecie filmu,
b) która bądź które służby zajmowały się sprawdzaniem autentyczności filmu, kiedy zostały przeprowadzone stosowne badania autentyczności oraz jakie są ustalenia co do autentyczności znajdujących się na nim zapisów wizualnych i dźwiękowych,
c) czy Pan Premier może przedstawić opinii społecznej bądź dostarczyć mi kopię raportu z badania autentyczności filmu sporządzoną przez służbę, która badała autentyczność filmu,
d) czy sporządzono stenogram ze słów, które padały na nagraniu, i czy słowa te można uznać za autentycznie wypowiedziane na miejscu katastrofy,
e) czy prawdą jest, że autorem filmu jest Andriej Mendierej,
f) czy prawdą jest, że z Andriejem Mendierejem w dniu 14 kwietnia 2010 r. spotkał się z nim oficer Agencji Wywiadu, który ze spotkania sporządził notatkę, z której wynika, że Mendierej wyraził zgodę na współpracę i złożenie zeznań, jednak poprosił, aby polska prokuratura załatwiła mu prawo pobytu w Polsce i przyznała ochronę.
4. Czy prawdą jest, że Agencja Wywiadu sprawdzała bilingi telefoniczne pułkownika Nikity Siergiejewicza Pawlenko w związku ze złożonymi przez niego zeznaniami dotyczącymi okoliczności wezwania go na miejsce katastrofy? Czy prawdą jest, że Agencja Wywiadu ustaliła, że Nikita Pawlenko telefon o katastrofie otrzymał o godz. 8.31?
Z poważaniem
Poseł Jolanta Szczypińska
Warszawa, dnia 3 sierpnia 2010 r.