VI kadencja

Interpelacja w sprawie emigracji młodych Polaków w poszukiwaniu lepszych warunków życia

Interpelacja nr 174

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie emigracji młodych Polaków w poszukiwaniu lepszych warunków życia

   Szanowny Panie Premierze! W zakończonej niedawno kampanii wyborczej padło wiele słów i zostało złożonych wiele obietnic zapowiadających stworzenie w kraju nad Wisłą drugiej Irlandii, by młodzi Polacy nie musieli się tułać za chlebem po świecie. Głośnym echem odbiła się zapowiedź ˝cudu gospodarczego˝.

   Jak podają statystyki, polska gospodarka, mimo dynamicznego rozwoju, wciąż nie jest w stanie zapewnić młodym ludziom optymalnych warunków bytu. Panujący kryzys mieszkaniowy, niewystarczająca ilość satysfakcjonujących miejsc pracy, niskie wynagrodzenie oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia socjalnego prowadzą do poważnego problemu, jakim jest emigracja.

   Dane statystyczne wskazują, że na Wyspach mieszka i pracuje około 800 tys. Polaków. 25% zarejestrowanych tam obywateli naszego kraju posiada wykształcenie wyższe, przy czym 85% z nich pracuje w charakterze niewykwalifikowanej siły roboczej. W fabrykach, barach i na stacjach szybkiej obsługi pracuje cała masa absolwentów polskich uczelni wyższych. Zjawisko to prowadzić może do powstania swoistego kryzysu społeczno-gospodarczego, tracimy bowiem wysokiej klasy specjalistów z rożnych dziedzin.

   Emigracja młodych nie jest problemem odosobnionym, pozostającym bez echa. Ma ona negatywny wydźwięk również w pozostałych dziedzinach życia, szczególnie społecznych. Skutkiem jej jest coraz bardziej zauważalny kryzys instytucji małżeństwa. Jak podają statystyki, ponad 60% związków narażonych jest na rozbicie. Zatracanie poczucia własnej wartości w pogoni za lepszymi warunkami życia powoduje, iż małżeństwo staje się czymś anachronicznym, niewygodnym i wiążącym dla młodego człowieka. Postrzegane jest jako coś zbędnego, niknie, zamiera.

   Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Premiera z następującymi pytaniami:

   1. Czy dostrzega Pan ww. problem?

   2. Jaka jest skala tego zjawiska?

   3. Jakie działania podejmie Pana rząd w zniwelowaniu tej sytuacji?

   Z poważaniem

   Poseł Zbigniew Chmielowiec

   Warszawa, dnia 6 grudnia 2007 r.