VI kadencja
Zapytanie nr 9789
do ministra zdrowia
w sprawie refundacji środków absorpcyjnych dla pacjentów cierpiących z powodu nietrzymania moczu
Szanowna Pani Minister! W nawiązaniu do apelu członków Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti kieruję na ręce Pani Minister zapytanie o możliwość zwiększenia puli finansowej przeznaczonej na refundację środków absorpcyjnych dla osób z NTM.
Jednym z głównych problemów, na jakie są narażone osoby z NTM, jest powstawanie odleżyn. Odleżyny są problemem pacjentów wielu oddziałów szpitalnych i ośrodków leczniczych, jednakże na ich powstawanie narażeni są w szczególności pacjenci z ograniczoną ruchomością mający problem z nietrzymaniem moczu oraz stolca. Pielęgnacja tych chorych wymaga stosowania odpowiednich środków absorpcyjnych, takich jak pieluchy, pieluchomajtki, wkłady. Obecnie obowiązujące limity refundowanych środków pomocniczych określają ich liczbę na 60 szt. miesięcznie (jedynie przy wybranych schorzeniach) i są często niewystarczające dla pacjentów z NTM. Skutkuje to narażeniem chorych na powstawanie odparzeń, zakażeń, a nawet odleżyn.
Należy tu nadmienić, iż odpowiednia opieka oraz zapewnienie chorym dostępu do środków wchłaniających o podwyższonym standardzie oraz w odpowiedniej ilości może pomóc w zapobieganiu powikłań. Ponadto z wielu analiz wynika, że koszty leczenia odleżyn, w zależności od stadium zaawansowania, wynoszą odpowiednio od kilkuset do nawet 20 tys. zł, a tym samym są niewspółmierne do wydatków, które mogłyby zostać przeznaczone na refundację większej ilości środków absorpcyjnych.
W związku z tym, mając na uwadze poprawę jakości życia osób z NTM, chciałabym zapytać:
1. Czy istnieje możliwość zmiany zapisów rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze celem zwiększenia limitu na środki absorpcyjne dla osób z NTM?
2. Jakie standardy leczenia pacjentów z NTM obowiązują w naszym kraju?
Z wyrazami szacunku
Poseł Beata Małecka-Libera
Dąbrowa Górnicza, dnia 16 maja 2011 r.