VI kadencja

Interpelacja w sprawie ˝Zintegrowanego systemu gospodarki odpadami na terenie Związku Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej i dorzecza Bugu˝

Interpelacja nr 2671

do ministra rozwoju regionalnego

w sprawie ˝Zintegrowanego systemu gospodarki odpadami na terenie Związku Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej i dorzecza Bugu˝

   Województwo podlaskie w całości położone jest w obszarze tzw. zielonych płuc Polski, terenu o szczególnych cechach, takich jak: unikatowa różnorodność systemu przyrodniczych niezmieniona przez cywilizację, spokój i czyste powietrze, bogactwo oraz różnorodność kultur i obyczajów, rozwijająca się infrastruktura usługowa, w szczególności turystyczna, dobre warunki do produkcji zdrowej żywności i lokalizacji czystego przemysłu.

   W dobie powszechnej globalizacji i postępującej unifikacji coraz większego znaczenia nabierają miejsca charakteryzujące się unikatowymi walorami środowiska przyrodniczego i kulturowego. Taka wyjątkowość staje się wartością samą w sobie, którą trzeba chronić, oraz w której należy upatrywać szansy na rozwój. Przykładem terenów, które powinny być poddane szczególnej ochronie nie tylko przez samorządy, ale również przez rząd RP, są tereny Puszczy Białowieskiej i dorzecza Bugu.

   Obszar Puszczy Białowieskiej to miejsce o wyjątkowej, nieocenionej wartości przyrodniczej oraz turystycznej. To żywa historia niezmienionego środowiska naturalnego naszego kontynentu. UNESCO uznało ten obszar za rezerwat biosfery i zarazem dziedzictwo ludzkości. Puszcza Białowieska stała się w ten sposób jedynym miejscem w Europie, które otrzymało taki status prawny. Jest pozostałością ostatnich na niżu Europy lasów naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy.

   Dorzecze Bugu to unikatowy obszar licznych rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu, obszarów specjalnej ochrony ptaków oraz siedlisk.

   W celu jak najlepszego zachowania walorów tych unikalnych terenów samorządy 26 gmin z powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego utworzyły Związek Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej i dorzecza Bugu. Obszar ten zamieszkuje około 160 tys. osób zameldowanych na stałe. Z uwagi na swe niepowtarzalne cechy jest niezwykle atrakcyjny przyrodniczo, w związku z tym z roku na rok notuje się wzrost napływu turystów. Te dwa czynniki powodują zwiększenie produkcji odpadów.

   Gospodarowanie odpadami to zadanie gminy na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 Nr 39, poz. 251, z późn. zm.).

   Żadna z gmin wchodzących w skład związku nie może samodzielnie sprostać nałożonym w ustawach obowiązkom, brak jest również jednolitego zorganizowanego systemu gospodarowania odpadami stałymi. Spowodowane jest to głównie niewielkimi wpływami do budżetów gmin, słabo rozwiniętą infrastrukturą techniczną oraz niską gęstością zaludnienia. Jednym z zadań związku miało być rozwiązanie tego żywotnego problemu. W tym celu przygotowano projekt o nazwie ˝Zintegrowany system gospodarki odpadami na terenie Związku Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej i dorzecza Bugu˝. Projekt ten wpisano na listę projektów indywidualnych w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝, priorytet II, działanie: 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.

   Niestety w związku z przeprowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego weryfikacją listy projektów kluczowych zamieszczonych na indykatywnej liście projektów indywidualnych do programu ˝Infrastruktura i środowisko˝ projekt ten został usunięty wraz z innymi projektami dotyczącymi województwa podlaskiego. Tereny objęte znaczną częścią złożonych wniosków przez samorządy województwa podlaskiego zostały zlokalizowane na obszarach cennych przyrodniczo, w tym wpisanych do programu Natura 2000. Jednocześnie zaś samorządy, które wnioskowały o wsparcie w realizacji projektów, nie są w stanie zrealizować tak dużych inwestycji samodzielnie. Zachowanie obszarów niezniszczonych działalnością człowieka, w szczególności przemysłem, jest jedną z poważnych szans na rozwój województwa podlaskiego. Specyfiką województwa podlaskiego, jak też i kilku innych województw, jest fakt, iż część inwestycji z zakresu ochrony środowiska nie spełnia przyjętych wcześniej ogólnopolskich kryteriów, np. gęstość zaludnienia. Wskazane jest rozszerzenie wyżej wymienionych kryteriów o takie, których istotą jest faktyczna ochrona parków narodowych.

   W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniem: Czy ministerstwo ma możliwość weryfikacji powyższej decyzji, tym samym przywrócenia projektu na listę projektów indywidualnych w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝?

   Z poważaniem

   Poseł Józef Piotr Klim

   Białystok, dnia 14 kwietnia 2008 r.