VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na zapytanie nr 6336
w sprawie niewypłacania wynagrodzeń w Zakładach Lniarskich Orzeł SA w Mysłakowicach
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie poselskie posła na Sejm pana Adama Lipińskiego z dnia 9 lutego 2010 r., przekazane ministrowi skarbu państwa pismem pana wicemarszałka z dnia 17 lutego 2010 r., dotyczące sytuacji spółki Zakłady Lniarskie Orzeł SA, w której akcjonariuszem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, przekazuję niniejszą odpowiedź.
Bank Gospodarstwa Krajowego od czasu wniesienia przez ministra skarbu państwa w 2005 r. akcji ZL Orzeł SA na fundusz statutowy BGK nigdy nie posiadał w tej spółce samodzielnej i dominującej pozycji, która umożliwiałaby sprawowanie kontroli. Akcjonariat ZL Orzeł SA jest i był bardzo rozdrobniony, co zmuszało znaczących akcjonariuszy do osiągnięcia porozumienia podczas głosowań. Bank był obecny na wszystkich walnych zgromadzeniach i popierał uchwały mające na celu zdobycie środków finansowych. Pomimo różnych sporów pomiędzy akcjonariuszami, doprowadzono do porozumienia pomiędzy czterema znaczącymi akcjonariuszami - na skutek czego podjęto uchwały dotyczące podwyższenia kapitału zakładowego spółki z dnia 24 listopada 2009 r., co miało na celu doprowadzenie do poprawy kondycji finansowej (konwersja wierzytelności na akcje) i zdobycie finansowania (publiczna emisja akcji).
Sytuacja finansowa ZL Orzeł SA była trudna od wielu lat, a audytorzy zwracali uwagę na ryzyko występowania problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań. Zgodnie z wyjaśnieniami przekazanymi przez wiceprezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, obecna sytuacja finansowa spółki ZL Orzeł SA jest bardzo słaba. Potwierdzają to wyniki finansowe spółki za 2009 r., opublikowane przez zarząd spółki. Wynika z nich, że strata netto wynosi 9,7 mln zł, a zadłużenie 13,9 mln zł. Ponadto według informacji otrzymanych od prezesa zarządu spółki aktualnie prowadzona jest egzekucja komornicza z rachunków bieżących, co uniemożliwia spółce regulowanie zobowiązań.
Jak przekazano w oficjalnym raporcie bieżącym spółki ZL Orzeł SA z 2 lutego 2010 r., członkowie rady nadzorczej reprezentujący w niej BGK złożyli rezygnację z powodu braku możliwości efektywnego wykonywania funkcji członka rady nadzorczej. Decyzje takie podjęli osobiście, informując bank o niemożności zapewnienia prawidłowej realizacji ciążących na radzie nadzorczej obowiązków, przede wszystkim w zakresie sprawozdawczości finansowej oraz standardów podejmowania decyzji i innych wynikających ze statusu spółki publicznej. Zarząd nie przeprowadził obowiązkowego audytu sprawozdania finansowego za I półrocze 2009 r. Ponadto członkowie rady nadzorczej reprezentujący BGK nie dostawali wynagrodzenia z tytułu pełnienia swoich funkcji w radzie nadzorczej ZL Orzeł SA. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez wiceprezesa zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego w najbliższym czasie nie planuje podjęcia konkretnych działań wobec ZL Orzeł SA.
Z poważaniem
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 5 marca 2010 r.