VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie możliwości wsparcia sekcji pływackich dzieci ze szkół podstawowych, na przykładzie sekcji pływackiej dzieci z pow. chrzanowskiego w woj. małopolskim

Odpowiedź ministra sportu i turystyki

na zapytanie nr 4865

w sprawie możliwości wsparcia sekcji pływackich dzieci ze szkół podstawowych, na przykładzie sekcji pływackiej dzieci z pow. chrzanowskiego w woj. małopolskim

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła na Sejm RP Tadeusza Arkita, przekazane pismem z dnia 30 września 2009 r. (sygn. SPS-024-4865/09), w sprawie możliwości wsparcia sekcji pływackich dzieci ze szkół podstawowych, na przykładzie sekcji pływackiej dzieci z powiatu chrzanowskiego w woj. małopolskim, informuję, co następuje:

   Ministerstwo Sportu i Turystyki przewiduje wsparcie stowarzyszeń, które prowadzą szkolenie dzieci i młodzieży na różnych szczeblach, w ramach realizowanych programów.

   Zadania w zakresie sportu dzieci i młodzieży finansowane są ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach liczbowych (Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej), zgodnie z zapisami ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 650, z późn. zm.) oraz zgodnie z rozporządzeniem ministra sportu z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie dofinansowania zadań ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz. U. Nr 134 poz. 943 i 944).

   Dzięki środkom finansowym Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej od 1995 r. realizowany jest program ˝Sport wszystkich dzieci˝, skierowany do uczniowskich klubów sportowych oraz stowarzyszeń, prowadzących działalność w zakresie rozwijania sportu wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu realizowane są niżej wymienione zadania, koordynowane m.in. przez Polski Związek Pływacki:

   - zakup i dystrybucja sprzętu sportowego,

   - organizacja masowych imprez sportowych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży,

   - organizacja obozów sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach akcji ˝Sportowe wakacje˝.

   Uczniowski Klub Sportowy UKS SP8 z Chrzanowa uczestniczył w ww. programie, korzystając z pomocy sprzętowej. Od 1994 r. ministerstwo przekazało sprzęt dla klubu do koszykówki, piłki nożnej (1998 r.), gry w szachy (1998 r.), biegu na orientację (2003 r.), tenisa (2005 r.) i pływania (2007 r.).

   Ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej dofinansowane jest również szkolenie sportowe młodzieży uzdolnionej, przy udziale środków lokalnych: samorządowych i innych (kluby, sponsorzy, rodzice). Program nadzorowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a nad jego realizacją czuwają: polskie związki sportowe, Polska Federacja Sportu Młodzieżowego, wojewódzkie interdyscyplinarne stowarzyszenia sportowe, Zarząd Główny AZS oraz Krajowe Zrzeszenie LZS.

   Podstawowymi zadaniami programu jest szkolenie:

   - kadr wojewódzkich młodzików w ramach programu ˝Preselekcja młodzieży do sportu˝;

   - kadr wojewódzkich juniorów;

   - zawodników zgrupowanych w publicznych szkołach mistrzostwa sportowego, w tym w szkołach interdyscyplinarnych;

   - zawodników zgrupowanych w niepublicznych szkołach mistrzostwa sportowego;

   - zawodników powołanych przez polskie związki sportowe do ośrodków szkolenia sportowego młodzieży;

   - zawodników wskazanych przez Krajowe Zrzeszenie LZS do szkolenia w ośrodkach szkolenia sportowego młodzieży LZS;

   - młodzieży uzdolnionej sportowo w akademickich centrach szkolenia sportowego.

   Na podstawie art. 133 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473, z późn. zm.) utworzono w 2004 r. Fundusz Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych dla Uczniów, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw sportu. Zgodnie z ustawą środki funduszu przeznacza się na dofinansowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów, prowadzonych przez kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia, inne organizacje pozarządowe, a także jednostki samorządu terytorialnego. Priorytetem programowym w 2009 r. i 2010 r. jest dofinansowanie organizacji zajęć sportowo-rekreacyjnych ukierunkowanych na realizację i promocję programów powszechnej nauki pływania.

   Szczegółowe informacja na temat zadań realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki znajdują się na stronie internetowej (www.msport.gov.pl). Ministerstwo Sportu i Turystyki oferuje szeroki zakres pomocy skierowanej do podmiotów realizujących zadania zmierzające do wszechstronnego rozwoju i usportowienia młodzieży, istnieją także inne możliwości pozyskania funduszy na powyższe cele. Głównym partnerem przy realizacji szkolenia dzieci i młodzieży jest samorząd, którego zadaniem własnym jest wspieranie sportu na swoim terenie. Można także skorzystać z innych źródeł. Na stronie euronasport.pl oferowana jest pomoc w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Projekty związane ze sportem realizowane są m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

   Z poważaniem

   Minister

   Adam Giersz

   Warszawa, dnia 21 października 2009 r.