VI kadencja

Interpelacja w sprawie planowanej reorganizacji sieci wojskowych komend uzupełnień w woj. wielkopolskim

Interpelacja nr 8423

do ministra obrony narodowej

w sprawie planowanej reorganizacji sieci wojskowych komend uzupełnień w woj. wielkopolskim

   Szanowny Panie Ministrze! Wojskowa Komenda Uzupełnień z siedzibą Gnieźnie w tym roku obchodzi 90-lecie powstania administracji wojskowej na tym terenie. Powstanie jej datuje się na styczeń 1919 r. Pobór do wojska w latach odzyskiwania niepodległości miał charakter ochotniczy, a następnie dla Polaków urodzonych w latach 1887-1889 - obowiązku służby wojskowej. Działające biura werbunkowe zostały zastąpione powstałą w Gnieźnie Obwodową Komisją Uzupełnień. Zadaniem komisji była rekrutacja poborowych do wojsk powstańczych. Po połączeniu oddziałów powstańczych z regularnym Wojskiem Polskim komisja uzupełnień powoływała poszczególne roczniki poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej rezerwistów celem odbycia przeszkolenia wojskowego. Prowadziła również działalność związaną z planami mobilizacyjnymi. Zadania te realizowała nieprzerwanie aż do wybuchu wojny. W lutym 1945 r. powstała Rejonowa Komenda Uzupełnień z siedzibą przy obecnej ulicy ks. Prymasa Łubińskiego (aktualnie Szkoła Podstawowa nr 2.) Od 1950 r. Rejonową Komendę Uzupełnień przekształcono w Wojskową Komendę Rejonową mieszczącą się przy ulicy Bolesława Chrobrego.

   Zarządzeniem ministra obrony narodowej nr 031/MON z dnia 1 grudnia 1964 r. powołany został do życia z dniem 1 lutego 1965 r. Powiatowy Sztab Wojskowy Gniezno. Siedzibą sztabu został budynek przy ulicy Pocztowej 9.

   Zarządzeniem szefa sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego nr 057 z dnia 20 czerwca 1975 r. w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju w miejsce Powiatowego Sztabu Wojskowego powstała Wojskowa Komenda Uzupełnień Gniezno, która obejmuje swym zasięgiem powiaty gnieźnieński, średzki, wrzesiński, a od 1 stycznia 1999 r. powiat wągrowiecki - w sumie 4 powiaty.

   WKU funkcjonuje w samodzielnym obiekcie w użytkowaniu MON, rozmieszczonym w kompleksie koszarowym nr 2306 w pobliżu wojskowego zakładu remontowo-budowlanego, położonym w centrum miasta Gniezna, w pobliżu dworca PKP i PKS - adres ul. Pocztowa 9, 62-200 Gniezno, co stwarza doskonałe warunki dojazdu. Wojskowa Komenda Uzupełnień użytkuje dwa budynki o bardzo dobrym stanie technicznym, z własną kotłownią gazową. W celu przygotowania WKU do nowych zdań związanych z profesjonalizacją armii w roku 2008 wykonano remont wszystkich pomieszczeń administracyjnych, wyposażono je w nowe meble biurowe, oraz nowy sprzęt komputerowy. Ogółem na remont i wyposażenie komendy wydano przeszło 180 tys. zł.

   Teren administrowany przez WKU Gniezno obejmuje obszar około 3665 km2, co stanowi 2,2% powierzchni kraju i zajmuje część wschodnią województwa wielkopolskiego. Na administrowanym obszarze zamieszkuje około 350 tys. osób. W miastach mieszka 55% ludności, a mężczyźni stanowią około 48% mieszkańców.

   W ramach bieżącej działalności WKU realizuje zadania związane z:

   a) zabezpieczeniem pokojowego i mobilizacyjnego uzupełnienia jednostek wojskowych, formacji obrony cywilnej i jednostek przewidzianych do militaryzacji;

   b) administrowaniem zasobami osobowymi i świadczeniami rzeczowymi;

   c) przygotowaniem jednostek wojskowych, a także organów i instytucji uczestniczących w czasie wojny w obronie terytorialnej regionu;

   d) reagowaniem kryzysowym w zakresie monitorowania ewentualnych zdarzeń, powiadamianiem oraz realizacją zamierzeń zmniejszających skutki zdarzeń kryzysowych.

   W zakresie realizacji powyższych zadań WKU utrzymuje współdziałanie z:

   - 4 starostwami powiatowymi;

   - 27 jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego (w tym 2 urzędami miejskimi, 10 urzędami miast i gmin i 15 urzędami gmin);

   - 4 powiatowymi urzędami poczty;

   - 21 placówkami pocztowymi;

   - 4 komendami powiatowymi Policji;

   - 4 komendami powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej;

   - 12 uczelniami wyższymi;

   - 24 szkołami ponadgimnazjalnymi;

   - przedsiębiorstwami państwowymi oraz posiadaczami prywatnymi w zakresie realizacji świadczeń na rzecz obrony.

   Liczba interesantów przybyłych do WKU w 2008 r. wynosiła 12 967 osób. Zasoby rezerw osobowych ogółem wynoszą 100 tys. żołnierzy rezerwy. Zasoby środków transportowych i maszyn ogółem wynoszą 90 tys. pojazdów.

   Zadania uzupełnieniowe poborowych do jednostek wojskowych zawsze były realizowane w 100%. W 2008 r. wcielono do wojska 830 poborowych, a do zawodowej służby wojskowej powołano 127 ochotników. Pobór (obecnie kwalifikacja wojskowa) był prowadzony w czterech powiatach administrowanego terenu i zawsze przez kontrolę oceniany na ocenę bardzo dobrą. W czasie kwalifikacji wojskowej w 2009 r. zostanie przyjętych około 3000 osób podlegających kwalifikacji wojskowej do zasobów WKU.

   Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gnieźnie jest w pełni przygotowana do realizacji nowych zadań związanych z profesjonalizacją armii.

   Szanowny Panie Ministrze! Wyrażamy głębokie zaniepokojenie zamiarem likwidacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gnieźnie. Wnosimy do Pana Ministra o uwzględnienie argumentów poruszonych w interpelacji na rzecz utrzymania WKU w Gnieźnie.

   Wobec powyższego prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Na jakim etapie prac w resorcie obrony narodowej jest nowelizacja rozporządzenia MON z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień?

   2. Jakie przesłanki merytoryczne powodują potrzebę reorganizacji sieci wojskowych komend uzupełnień?

   Z poważaniem

   Poseł Tadeusz Tomaszewski

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 4 marca 2009 r.