VI kadencja

Zapytanie w sprawie uprawnień rzemieślników zrzeszonych i niezrzeszonych w cechach rzemiosł i przedsiębiorczości oraz działalności tych cechów

Zapytanie nr 1370

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie uprawnień rzemieślników zrzeszonych i niezrzeszonych w cechach rzemiosł i przedsiębiorczości oraz działalności tych cechów

   Szanowna Pani Minister! Obecnie obowiązujące przepisy prawa nierówno traktują osoby prowadzące działalność gospodarczą i osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przy przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę, np. przy likwidacji firmy, oraz przy korzystaniu z wszelkich przysługujących ulg. Niejednokrotnie powoduje to likwidację zakładów rzemieślniczych i zatrudnianie się tych samych rzemieślników w innych zakładach pracy dających możliwość skorzystania z tych uprawnień już nie jako rzemieślników, lecz jako pracowników.

   Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na następną kwestię ˝nierówności˝ rzemieślników wiążącą się z korzystaniem z ulg prorodzinnych Osoby prowadzące działalność gospodarczą, a rozliczające się w uproszczonej formie podatkowej nie mają możliwości skorzystania z tych ulg przy rozliczaniu podatku.

   Cechy rzemiosł i przedsiębiorczości zgodnie z posiadanymi statutami wykonują szereg zadań publicznych i działalność ta jest zgodna w wielu punktach z art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Nadanie cechom statusu organizacji pożytku publicznego stworzy możliwości znacznego poszerzenia działalności cechów oraz możliwości korzystania z dopłat - grantów.

   Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu nowej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i propozycje w niej zawarte dotyczą karania pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy, tj. podwyższenia kar do 30 tys. zł.

   Szanowna Pani Minister! W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy przewiduje się zmiany w dotychczasowych przepisach, które w równy sposób będą traktowały zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i rzemieślników prowadzących działalność gospodarczą przy przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę?

   2. Czy istnieje możliwość zmian w przepisach dotyczących ulg prorodzinnych w ten sposób, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą, a rozliczające się w uproszczonej formie podatkowej, miały możliwość skorzystania z tych ulg przy rozliczaniu podatku?

   3. Czy przewiduje się nadanie cechom statusu organizacji pożytku publicznego?

   4. Czy w projekcie nowej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącej karania pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy uwzględniony będzie zapis dotyczący wysokości kary w zależności od szkodliwości społecznej, rodzaju wykroczenia, wielkości przedsiębiorstwa oraz sytuacji materialnej pracodawcy?

   Z poważaniem

   Poseł Witold Namyślak

   Lębork, dnia 26 marca 2008 r.