VI kadencja

Interpelacja w sprawie możliwości przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową w przypadku prowadzenia przez lekarza działalności gospodarczej

Interpelacja nr 24431

do ministra zdrowia

w sprawie możliwości przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową w przypadku prowadzenia przez lekarza działalności gospodarczej

   Szanowna Pani Minister! Przepisem art. 26 ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622) prawodawca dodał do art. 551 Kodeksu spółek handlowych § 5, a do działu III tytułu IV Kodeksu spółek handlowych dodał rozdział 6 pod tytułem ˝Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową˝. Na mocy dodanych przepisów z możliwości przekształcenia formy swej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową może skorzystać przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Należy tutaj podkreślić, że z możliwości przekształcenia, na podstawie dodanych do Kodeksu spółek handlowych przepisów, mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy bez względu na to, jaką działalność wykonują. Z przekształcenia może więc skorzystać także osoba prowadząca gabinet lekarski.

   Pewne wątpliwości co do ograniczenia tej możliwości należy jednak adresować do przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654, z poźn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 tej ustawy podmiotami wykonującymi działalność leczniczą mogą być podmioty lecznicze oraz praktyki zawodowe określone w art. 4 i 5. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 podmiotami leczniczymi są między innymi przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z przepisu tego można wnioskować, że lekarz może prowadzić praktykę czy gabinet lekarski w formie indywidualnej działalności gospodarczej na podstawie zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej.

   Drugą kategorią podmiotów leczniczych są praktyki zawodowe, o których mowa w art. 5 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z zapisami tego artykułu działalność lecznicza lekarzy może być wykonywana w formie jednoosobowej działalności gospodarczej albo w formie spółki cywilnej, spółki jawnej i spółki partnerskiej. Z takiego ujęcia wynika, że lekarz wykonujący praktykę zawodową w formie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest przedsiębiorcą. Jeśli natomiast nim nie jest, to nie mają do niego zastosowania przepisy dodane do Kodeksu spółek handlowych regulujące przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Okazuje się zatem, że działalność prowadzona na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej skutkuje uzyskaniem statusu przedsiębiorcy, a prowadzona na podstawie przepisu art. 5 ustawy o działalności leczniczej nie skutkuje uzyskaniem takiego statusu. Co więcej, jeśli spółka jawna czy partnerska lekarzy założy szpital, to zarządzanie tym szpitalem w myśl art. 5 ust. 3 nie będzie prowadzeniem podmiotu leczniczego, a w efekcie podmiot zarządzający szpitalem nie będzie przedsiębiorcą. Natomiast lekarz prowadzący gabinet na podstawie art. 4 ustawy o działalności leczniczej będzie nim. Widać zatem niejasną relację pomiędzy art. 4 ust. 1 pkt 1 a art. 5 ust. 2 pkt 1.

   Zgodnie z przepisem przejściowym, z art. 208 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej osoby wykonujące zawód medyczny muszą dostosować swoją działalność do jej przepisów w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia jej w życie. Do tego dnia lekarz prowadzący indywidualną działalność gospodarczą zgłoszoną do ewidencji może skorzystać z procedury przekształcenia w spółkę kapitałową. Spółka ta będzie podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej. Natomiast lekarz, który po dniu wejścia w życie ustawy rozpocznie jednoosobową działalność gospodarczą jako indywidualną praktykę lekarską na podstawie art. 5 ust 2 pkt 1 lit. a tej ustawy, nie będzie przedsiębiorcą i wobec tego nie będzie mógł przekształcić formy swej działalności.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę o analizę przedstawionych informacji, wydanie opinii oraz odpowiedź na pytanie: Czy nie ma wątpliwości i kolizji prawnych w sprawie rejestracji wyżej wymienionej działalności?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Beata Małecka-Libera

   Dąbrowa Górnicza, dnia 3 listopada 2011 r.