VI kadencja

Interpelacja w sprawie powodów nieuprawnionej rekomendacji przez NFZ leku niezarejestrowanego w okulistyce w leczeniu AMD (zwi±zanego z wiekiem zwyrodnieniowego zapalenia plamki ¿ó³tej)

Interpelacja nr 8624

do ministra zdrowia

w sprawie powodów nieuprawnionej rekomendacji przez NFZ leku niezarejestrowanego w okulistyce w leczeniu AMD (zwi±zanego z wiekiem zwyrodnieniowego zapalenia plamki ¿ó³tej)

   Uzasadnienie: AMD (Age-related Macular Degeneration) to zwi±zane z wiekiem zwyrodnieniowe zapalenie plamki ¿ó³tej. Choroba ta jest najczêstsz± przyczyn± ca³kowitej utraty wzroku u osób po 65. roku ¿ycia. Mo¿na j± okre¶liæ jako epidemiê ¶lepoty XXI wieku - rocznie na ¶wiecie przybywa ok. 500 tys. chorych. Szacuje siê, ¿e w Polsce w ci±gu roku przybywa ponad 20 tys. nowych przypadków wysiêkowego AMD, a - jak wynika ze statystyk - na AMD cierpi 1,9 mln Polaków, u 600 tys. z nich choroba wkroczy³a w zaawansowane stadium.

   Na rynku ¶wiatowym w leczeniu AMD stosuje siê praktycznie 2 leki. Lucentis (ranibizumab), wyró¿niony przez presti¿owy magazyn medyczny Science jako ½Wydarzenie roku 2006 w medycynie½, uznawany jako prze³om w leczeniu AMD. Ranibizumab jako rekombinowane, humanizowane przeciwcia³o monoklonalne zaprojektowano w taki sposób, aby blokowa³ substancjê okre¶lan± jako naczyniowo-¶ródb³onkowy czynnik wzrostu A (vascular endothelial growth factor A, VEGF-A), który gromadzi siê w du¿ej ilo¶ci w naczyniach krwiono¶nych oczu pacjentów z AMD, powoduj±c ich nadmierny i szybki rozrost oraz wyciekanie z nich p³ynu. Neutralizacja biologicznej aktywno¶ci VEGF przez ranibizumab zmniejsza nowotworzenie naczyñ krwiono¶nych poprzez skuteczne hamowanie ich wzrostu oraz zmniejsza wysiêk. Drugi lek to macugen, zmodyfikowany oligonukleotyd, którego substancj± czynn± jest pegaptanib sodu, hamuje aktywno¶æ pozakomórkowej formy VEGF (tzw. izoforma VEGF165), wywo³uj±c podobny efekt.

   Tymczasem z oficjalnego komunikatu NFZ dowiadujemy siê, ¿e na listê zatwierdzonych procedur medycznych fundusz wpisa³ sk³ad chemiczny leku, a nie nazwy preparatów - macugenu i lucentisu. Podanie macugenu w prywatnych o¶rodkach okulistycznych kosztuje ok. 3 tys. z³, za¶ lucentisu - ok. 3,5 tys. z³. Natomiast NFZ wyceni³ podanie dawki leku na 1250 z³.

   Tym samym NFZ sprytnym acz nieodpowiedzialnym posuniêciem spowodowa³, ¿e tak naprawdê w leczeniu AMD zarekomendowa³ u¿ywanie avastinu (bewacizumab), którego fragmentem jest lek lucentis i który w niewielu krajach jest stosowany w leczeniu AMD. W prywatnej klinice jego wstrzykniêcie do oka kosztuje ½tylko½ 950 z³. Jest zatem tañszy, poniewa¿ - w przeciwieñstwie do preparatów zarejestrowanych w leczeniu AMD - nie zosta³ przetworzony w kierunku podawania do superdelikatnej ga³ki ocznej, tylko do¿ylnie w leczeniu onkologicznym raka okrê¿nicy i odbytnicy. W³a¶ciwe leki na AMD zamkniête s± w jednorazowych fiolkach. Avastin za ok. 1800 z³ lekarze najczê¶ciej dziel± na 10 porcji.

   Nale¿y zdecydowanie podkre¶liæ, ¿e Urz±d Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformowa³, ¿e lek avastin (bewacizumab) stosowany - niezgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami - w leczeniu wysiêkowej postaci zwyrodnienia plamki ¿ó³tej mo¿e powodowaæ ciê¿kie zapalenia ga³ki ocznej

   Autorzy komunikatu ostrzegaj± równie¿, ¿e okuli¶ci, podaj±c avastin ¶ródga³kowo, ryzykuj± zanieczyszczenie go, bo jest on pakowany w jednorazowe fiolki i nie zawiera konserwantów. Ponadto firma produkuj±ca lek informuje jednocze¶nie, ¿e nie bada³a stosowania ani nie ubiega³a siê o dopuszczenie produktu avastin do stosowania w okulistyce

   Zatem ze strony NFZ dosz³o do niebezpiecznego eksperymentu - zamydlenia oczu chorym dotkniêtych chorob± prowadz±c± do ¶lepoty oraz lekarzom niejako zmuszonych do podawania tego leku. Lekarze okuli¶ci w wyborze: nie leczyæ w ogóle b±d¼ leczyæ tañszym lekiem, jakim jest avastin, wybior± ryzyko leczenia.

   Takie dzia³anie NFZ to praktyczna próba ciêcia bud¿etowego w s³u¿bie zdrowia. Jak wy¿ej zaznaczy³em, dzia³ania sprytnego, acz bardzo nieodpowiedzialnego, poniewa¿ nie tylko zagra¿a to powik³aniami, ale nara¿a lekarzy okulistów i/lub szpitale na powa¿ne odszkodowania w przypadku zaistnienia potencjalnie spodziewanych powik³añ.

   Pytania:

   1. Dlaczego NFZ rekomenduje lek niezarejestrowany w okulistyce i nieprzystosowany do podawania ¶ródga³kowego, jakim jest preparat avastin (bewacizumab), do leczenia wysiêkowej postaci AMD!?

   2. Czy Pani Minister spowoduje wycofanie owej decyzji NFZ i wyja¶ni przyczynê tej rekomendacji?

   Z powa¿aniem

   Pose³ Czes³aw Hoc

   Ko³obrzeg - Warszawa, dnia 17 marca 2009 r.