VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie możliwości rezygnacji z ubezpieczenia na życie typu D3 w PZU Życie

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 9448

w sprawie możliwości rezygnacji z ubezpieczenia na życie typu D3 w PZU Życie

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Jarosława Rusieckiego w sprawie możliwości rezygnacji z ubezpieczenia na życie typu D3 w PZU Życie SA uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Na podstawie art. 805 Kodeksu cywilnego przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Przy ubezpieczeniu osobowym świadczenie może w szczególności polegać na zapłacie umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej.

   Należy podkreślić, że prawa i obowiązki stron kształtuje zawarta pomiędzy zakładem ubezpieczeń i ubezpieczającym umowa ubezpieczenia. W ubezpieczeniach na życie, co do zasady, rezygnacja z ubezpieczenia nie powoduje po stronie zakładu ubezpieczeń obowiązku świadczenia polegającego na przykład na zapłacie określonej sumy pieniężnej czy zwrotu opłaconych składek. Do wyjątków od tej reguły należy zaliczyć przede wszystkim ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w których część składki jest inwestowana i w momencie rezygnacji z tego ubezpieczenia ubezpieczony otrzymuje tzw. wartość wykupu.

   Z informacji będących w posiadaniu Ministerstwa Finansów wynika, że umowa ubezpieczenia na życie typu D zawarta z PZU Życie SA (dawniej Państwowy Zakład Ubezpieczeń) jest grupowym ubezpieczeniem rodzinnym na życie z możliwością (po odejściu ubezpieczonego z zakładu pracy) indywidualnego dożywotniego kontynuowania na niezmienionych warunkach obowiązujących w ostatnim miesiącu zatrudnienia. Jest to ubezpieczenie o charakterze ochronnym (bez elementu inwestycyjnego). Zgodnie z ogólnymi warunkami grupowego ubezpieczenia rodzinnego na życie typu D zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do wypłacenia świadczenia w razie przewidzianego w umowie zdarzenia losowego - zgonu ubezpieczonego i współubezpieczonych członków jego rodziny. Na podstawie posiadanych informacji można ocenić, iż umowa ubezpieczenia na życie typu D3 zawarta z PZU Życie SA (Państwowym Zakładem Ubezpieczeń) ma charakter ochronny i w momencie rezygnacji z tego ubezpieczenia nie przysługuje ubezpieczonemu zwrot zapłaconych składek.

   Jednocześnie pragnę wyjaśnić, iż stosunek ubezpieczenia jest stosunkiem cywilnoprawnym opartym na umowie stron, w związku z tym właściwym do rozstrzygania sporów pomiędzy stronami jest sąd powszechny. Ubezpieczeni mogą również zwrócić się o pomoc do rzecznika ubezpieczonych (niemniej rzecznik ubezpieczonych nie ma możliwości władczej ingerencji w stosunek ubezpieczenia).

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Dariusz Daniluk

   Warszawa, dnia 29 maja 2009 r.