VI kadencja
Interpelacja nr 4205
do ministra skarbu państwa
w sprawie aktualnej sytuacji pracowników Oddziału Cukrownia Częstocice Krajowej Spółki Cukrowej SA po decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy z dnia 17 czerwca 2008 r.
Szanowny Panie Ministrze! W związku z pojawieniem się zagrożenia likwidacji Oddziału Cukrownia Częstocice do mojego biura poselskiego wpłynęło pismo z prośbą o zainteresowanie się obecną sytuacją pracowników tego zakładu.
W 2006 r. Cukrownia Częstocice, jako oddział w strukturach Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier S.A., została wyłączona z produkcji cukru. Decyzja zarządu spółki spotkała się z protestem i wielodniowym strajkiem pracowników. W dniu 2 października 2006 r. doszło do podpisania porozumienia pomiędzy zarządem spółki a przedstawicielami pracowników. Na mocy zawartego porozumienia miało być zachowane 140 miejsc pracy, a spółka zobowiązała się zainwestować w produkcję biopaliw i centrum wypału wapna na kwotę 15mln zł.
Pomimo że porozumienia nikt nie wypowiedział ani nie renegocjował, do dziś nie zainwestowano żadnych środków. Spółka rozpoczęła demontaż urządzeń, które mogłyby być wykorzystane do produkcji biopaliw, twierdząc, że produkcja biopaliw z buraków nigdy nie będzie opłacalna. Tymczasem podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa pan Krzysztof Żuk podczas 18. posiedzenia Sejmu w dniu 26 czerwca poinformował posłów o planach produkcji biopaliw, biogazu i energii elektrycznej w innej wyłączonej cukrowni.
W październiku 2006 r. w Oddziale Cukrownia Częstocice rozpoczęto produkcję wapna palonego dla przemysłu hutniczego i budowlanego w istniejącym piecu wapiennym o wydajności 60t/dobę. Istniały zamiary stworzenia w oddziale centrum wypału wapna i dlatego część załogi zdecydowała się związać swoją przyszłość z tą działalnością i pozostać w zakładzie. W minionym okresie dopracowano się stałych odbiorców i pomimo dużej konkurencji na tym rynku ugruntowano pozycję wiarygodnego producenta wapna o dobrych parametrach technicznych. Krajowa Spółka Cukrowa w latach 2006 i 2007 nie zainwestowała w tę działalność ani jednej złotówki. Wszelkie prace adaptacyjne wykonano we własnym zakresie.
Wypał wapna prowadzony jest wyłącznie dzięki determinacji i wiedzy pracowników, których pozostało 60. W planie rzeczowo-finansowym spółka zaplanowała na ten rok 2 300 000 zł na uruchomienie przemiałowni wapna palonego w celu zwiększenia asortymentu na rynku i poprawy opłacalności przedsięwzięcia. Pomimo wniosku zarządu, pozytywnie i jednogłośnie zaopiniowanego przez radę nadzorczą, walne zgromadzenie akcjonariuszy (Ministerstwo Skarbu Państwa) nie podjęło stosownej uchwały umożliwiającej realizację inwestycji.
Pracownicy uważają, że są ignorowani przez zarząd spółki. Pojawiło się zagrożenie dla dalszej kontynuacji wypału wapna, a więc produkcji alternatywnej, która prowadzona jest wyłącznie dzięki determinacji i fachowości pracowników Oddziału Cukrownia Częstocice. Pracownicy czują się bardzo pokrzywdzeni, nie mogą zrozumieć, dlaczego ˝drugie wyłączanie˝ rozpoczyna się od oddziału, który wykazał się inwencją, wiedzą, determinacją i dużym zrozumieniem podczas rozmów w 2006 r. Należy podkreślić, iż pracownicy zaufali, podjęli trud przebranżowienia, a dziś stoją przed drugą w ciągu 2 lat likwidacją. Ponadto nie otrzymają odpraw kompensujących brak pracy, ponieważ zarząd spółki równolegle podjął uchwałę o wypowiedzeniu zakładowego układu zbiorowego pracy.
Mając na uwadze powyższe, proszę Pana Ministra o zainteresowanie się niniejszą sprawą.
W związku z powyższym zwracam się z pytaniami do Pana Ministra:
1. Jak Pan ocenia obecną sytuację pracowników Oddziału Cukrownia Częstocice Krajowej Spółki Cukrowej SA po decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy z dnia 17 czerwca 2008 r.?
2. Jakie działania zamierza Pan podjąć, aby zmienić ten stan rzeczy?
Z wyrazami szacunku
Poseł Jarosław Rusiecki
Ostrowiec Świętokrzyski, dnia 7 lipca 2008 r.