VI kadencja

Interpelacja w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego

Interpelacja nr 14863

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego

   Szanowna Pani Minister! Do mojego biura poselskiego zgłaszają się rodzice niepełnosprawnych dzieci z prośbą o interwencję w sprawie zbyt niskiej, ich zdaniem, kwoty zasiłku pielęgnacyjnego. Wskazują oni, że opieka na dzieckiem niepełnosprawnym wymaga rezygnacji z pracy jednego z rodziców, a w niektórych przypadkach także obojga. W związku z powyższym niesprawiedliwe, a wręcz dyskryminujące wydaje się im to, że kwota świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego z tytułu rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym jest tak niska, przez co nie zaspokaja nawet minimalnych potrzeb związanych z koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Ponadto niesprawiedliwy w ich odczuciu jest sposób ustalania wysokości tego świadczenia. Postulują, aby kwota ta uległa znacznemu podwyższeniu i by sposób kształtowania wysokości tego świadczenia uległ zmianie i był zagwarantowany ustawowo, a nie, jak dotąd, gdzie wysokość tej kwoty jest kształtowana uznaniowo - w zależności od możliwości budżetowych państwa, tym bardziej że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 2008.07.18 - P 27/07 - wyraźnie określił cel świadczenia pielęgnacyjnego: ˝Celem instytucji świadczenia pielęgnacyjnego jest udzielenie materialnego wsparcia osobom, które rezygnują z aktywności zawodowej, by opiekować się dzieckiem do lat 16 z orzeczoną niepełnosprawnością lub powyżej 16. roku życia z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, jeśli dochód rodziny nie przekracza kwoty określonej w ustawie. Celem świadczenia jest zastąpienie dochodu wynikającego ze świadczenia pracy, której nie może podjąć osoba pielęgnująca dziecko niepełnosprawne, również pełnoletnie˝. Przy ww. świadczeniu powinny być opłacane składki emerytalno-rentowe na czas sprawowania opieki, a nie, jak do tej pory, tylko do uzyskania okresu ubezpieczenia - dwudziestoletniego dla kobiet i dwudziestopięcioletniego dla mężczyzn. Ponadto zapis o wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe powinien być zagwarantowany ustawą.

   W związku z powyższym pytam Panią Minister:

   1. Czy ministerstwo podejmie kroki, jeśli tak, to jakie, aby zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2008.07.18 - P 27/07 - doprowadzić do sytuacji, w której: ˝Celem świadczenia będzie zastąpienie dochodu wynikającego ze świadczenia pracy, której nie może podjąć osoba pielęgnująca dziecko niepełnosprawne, również pełnoletnie˝?

   2. Czy ministerstwo podejmie kroki, jeśli tak, to jakie, aby zapis o wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe zagwarantować ustawą?

   Poseł Anna Sobecka

   Toruń, dnia 24 lutego 2010 r.