VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie podawania przyczyny zgonu w akcie zgonu

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 3580

w sprawie podawania przyczyny zgonu w akcie zgonu

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana Tomasza Piotra Nowaka - posła na Sejm RP, przekazaną przy piśmie SPS-023-3580/08, dotyczącą ustalania przyczyny zgonu, uprzejmie proszę o przyjęcie stanowiska w sprawie.

   Kwestie dotyczące postępowania w przypadku zgonu reguluje ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295, z późn. zm.) wraz z aktami wykonawczymi. Zasadą, zgodnie z art. 11 ustawy, jest stwierdzanie zgonu wraz z określeniem jego przyczyny. Uszczegółowienie przepisów zawierają rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. Nr 39, poz. 302) oraz rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania (Dz. U. Nr 153, poz. 1782, z późn. zm.). § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny stanowi, iż jeżeli brak podejrzeń, że przyczyną zgonu było przestępstwo, wolno ograniczyć się do zewnętrznych oględzin zwłok. Przy oględzinach tych należy zwrócić przede wszystkim uwagę, czy nie zachodzą ślady doznanych urazów ciała albo objawów użycia trucizny żrącej. Zaś § 3 rozporządzenia w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania stwarza możliwość w przypadkach, gdy osoba stwierdzająca zgon, po wyczerpaniu wszystkich stosownych środków, nie może ustalić przyczyny zgonu oraz gdy nie ma podstaw do podejrzewania zabójstwa lub samobójstwa, wpisania w karcie zgonu, w miejscach przeznaczonych na wpisanie przyczyn zgonu, adnotacji ˝przyczyna zgonu nieustalona˝. Zatem prawo przewiduje możliwość poprzestania na stwierdzeniu o nieustaleniu przyczyny śmierci.

   Przedstawiony problem związany z rozwojem rynku ubezpieczeń z całą pewnością nabiera coraz większego znaczenia. Nie wydaje się jednak uzasadnione wprowadzenie do przepisów prawnych kreujących zasadę każdorazowego wykonywania sekcji zwłok, choćby kierując się aspektem finansowym. Natomiast na życzenie rodziny i po pokryciu kosztów przeprowadzenie sekcji zwłok zawsze jest możliwe. Zatem w kontekście pytania pierwszorzędnego znaczenia nabierają warunki zawartej umowy ubezpieczenia.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Marek Twardowski

   Warszawa, dnia 30 czerwca 2008 r.