VI kadencja
Zapytanie nr 9695
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie stanu ochrony radiologicznej w woj. warmińsko-mazurskim
Szanowny Panie Premierze! W tym roku mija 25. rocznica tragicznej w skutkach katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W dniu 26 kwietnia 1986 r. doszło do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4 elektrowni atomowej.
Negatywne skutki tego wydarzenia są odczuwalne do dnia dzisiejszego i tak naprawdę nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, ile osób z tego powodu ucierpiało. Jednym ze skutków był znaczący wzrost urodzeń dzieci ze zmianami genetycznymi oraz wzrost zachorowań m.in. na białaczkę oraz raka brodawkowatego tarczycy.
O zagrożeniu, jakie niesie za sobą zastosowanie energetyki jądrowej, mogliśmy się również przekonać po ostatnich wydarzeniach w Japonii w elektrowni Fukushima. Na skutek trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 r. w elektrowni doszło do serii wypadków jądrowych, których skutki są póki co trudne do określenia.
Wyżej wymienione wydarzenia bezspornie wskazują, iż służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ochronę ludności cywilnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia takiego zagrożenia w każdej chwili. Tym samym zasadne jest kontrolowanie stanu ochrony radiologicznej.
Dlatego, mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Premiera z następującymi pytaniami:
1. W jaki sposób jest kontrolowany stan zabezpieczeń ochrony radiologicznej w tym województwie?
2. Czy w związku z wydarzeniami z Japonii planowane są inwestycje mające na celu wzrost bezpieczeństwa w tym zakresie?
3. Jeśli tak, to kiedy to nastąpi i czego będą one dotyczyć?
4. Jaka kwota zostanie przeznaczona na ten cel?
5. Jakie inne wnioski płyną z tych zdarzeń dla wojewódzkiego systemu ochrony radiologicznej?
Z wyrazami szacunku
Poseł Jarosław Matwiejuk
Białystok, dnia 26 kwietnia 2011 r.