VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie wydobywania krajowych złóż gazu ziemnego

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 6461

w sprawie wydobywania krajowych złóż gazu ziemnego

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 25 listopada 2008 r. (znak: SPS-023-6461/08), przy którym przesłana została interpelacja pana posła Tadeusza Tomaszewskiego, przedstawiam poniższe informacje w sprawach poruszonych w interpelacji. Jednocześnie chciałbym poinformować, że odpowiedź została opracowana miedzy innymi na podstawie informacji pochodzących od ministra środowiska oraz od Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

   Ad.1. Jakie są obecnie krajowe złoża gazu ziemnego?

   Zgodnie z informacjami przestawionymi przez ministra środowiska koncesje na wydobywanie ropy naftowej lub gazu ziemnego posiadają następujące podmioty (wg stanu na dzień 31 grudnia 2007 r.):

   - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA - 214 koncesji,

   - Petrobaltic SA - 4 koncesje,

   - DPV Service sp. z o.o. - 1 koncesja.

   W 2007 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA eksploatowało ok. 120 złóż gazu ziemnego. Zasoby wydobywalne udokumentowanych złóż gazu ziemnego, na które zostały udzielone koncesje na wydobycie gazu ziemnego lub na które trwa procedura uzyskania koncesji (wnioski złożone w Ministerstwie Środowiska), oraz co do których PGNiG SA ma prawo ubiegania się o użytkowanie górnicze przed innymi podmiotami (wg stanu na dzień 31 grudnia 2007 r.) wynoszą ok. 97,1 mld m3 (w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy).

   Należy zaznaczyć, że Zarząd PGNiG SA zatwierdził ˝Strategię Grupy Kapitałowej PGNiG SA w perspektywie roku 2015˝. Przyjęta przez Zarząd PGNiG SA strategia opiera się na sześciu filarach. Jednym z nich jest rozwój działalności poszukiwawczo-wydobywczej, której celem jest zwiększenie własnego wydobycia gazu ziemnego do poziomu ok. 6,2 mld m3 rocznie (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy). Odbędzie się to poprzez zwiększenie krajowych zdolności wydobywczych gazu ziemnego do ok. 4,5 mld m3 (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy), a także poprzez rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego z zagranicznych złóż w 2011 r. (docelowo po roku 2015 minimum 1,5 mld m3 gazu rocznie ma pochodzić z tzw. equity gas na norweskim szelfie kontynentalnym). Ponadto PGNiG SA przygotował wstępny plan prac poszukiwawczych na lata 2008-2017. Zakłada on stopniowe zwiększanie nakładów na prace poszukiwawcze gazu ziemnego w kraju do kwoty 600 mln zł (wobec 590 mln zł w 2008 r.) oraz zakłada utrzymanie współczynnika odnawialności zasobów na minimalnym poziomie 1,1 w okresie 5 lat. Podjęto także działania zmierzające do rozwoju nowych technologii poszukiwawczo-wydobywczych oraz przeznaczono dodatkowe środki na zakup nowoczesnego sprzętu badawczego. Proces ten jest ukierunkowany na odkrywanie nowych obszarów złożowych, nowych złóż w obszarach teoretycznie już rozpoznanych oraz na rozszerzenie możliwości wydobywczych z istniejących złóż węglowodorów.

   Ad.2. Ile zapotrzebowania krajowego na gaz ziemny pokrywane jest z wydobycia krajowego, a ile z eksportu i z jakich części świata?

   Zużycie gazu ziemnego w Polsce w roku 2007 kształtowało się na poziomie ok. 13,6 mld m3, z czego ok. 4,3 mld m3 (ok. 31% rocznego zużycia) zostało pokryte z krajowego wydobycia gazu ziemnego. Pozostała ilość tj. ok. 9,6 mld m3 (ok. 68% rocznego zużycia) pochodziła z importu. Dostawcami importowanego gazu byli:

   - Rosja, w ramach długoterminowego kontraktu realizowano większość dostaw z zagranicy ok. 6,5 mld m3 (ok. 46% rocznego zużycia),

   - Uzbekistan ok. 2,3 mld m3 (ok. 16% rocznego zużycia),

   - Niemcy ok. 817 mln m3 (ok. 5% rocznego zużycia).

   Ad.3. Jakie są złoża gazu ziemnego na terenie Wielkopolski, w tym na terenie powiatów: gnieźnieńskiego, średzkiego, śremskiego i wrzesińskiego?

   Na obszarze woj. wielkopolskiego aktualnie eksploatowane są 24 złoża gazu ziemnego o łącznych zasobach wydobywalnych ok. 40 mld m3 gazu ziemnego zaazotowanego (wg stanu na 31.12.2007 r.) Do największych należą: Brońsko, Kościan S, Radlin, Paproć oraz Bogdaj-Uciechów.

   Na terenie pow. średzkiego oraz śremskiego znajdują się następujące złoża gazu ziemnego zaazotowanego (stan na 31.12.2007 r.):

   - złoże Kaleje - zasoby wydobywalne 0,6 mld m3,

   - złoże Kaleje E - zasoby wydobywalne 0,15 mld m3, złoże w trakcje zagospodarowywania (włączenie do eksploatacji planowane w II półroczu 2009 r.),

   - złoże Radlin - zasoby wydobywalne 5,4 mld m3,

   - złoże Solec - zasoby wydobywalne 0,08 mld m3,

   - złoże Zaniemyśl - zasoby wydobywalne 0,72 mld m3,

   - złoże Środa Wielkopolska - zasoby wydobywalne 0,21 mld m2 (ilość szacunkowa, złoże w trakcje dokumentowania).

   Na terenie powiatów wrzesińskiego i gnieźnieńskiego PGNiG SA pomimo prowadzonych prac poszukiwawczych dotychczas nie udokumentowało złóż węglowodorów.

   AD.4. Dlaczego nie wydobywa się gazu z odwiertów na terenie pow. średzkiego?

   Na obszarze pow. średzkiego udokumentowane są cztery złoża gazu ziemnego zaazotowanego: Kaleje, Kaleje E, Radlin oraz Zaniemyśl. Trzy z nich są aktualnie eksploatowane, zaś w II połowie 2009 r. rozpocznie się eksploatacja czwartego złoża (Kaleje E), które obecnie jest w trakcje zagospodarowania.

   Aktualnie w pow. średzkim PGNiG SA na podstawie posiadanej koncesji prowadzi prace poszukiwawcze na strukturach gazonośnych Kromolice i Środa Wielkopolska. Nowo odkryte złoże gazu ziemnego Środa Wielkopolska, które jest aktualnie udostępnione jednym odwiertem Środa Wielkopolska 4, jest w trakcje sporządzania dokumentacji złożowej, w której oszacowane zostaną zasoby gazu ziemnego. Dokumentacja ta po przyjęciu przez ministra środowiska będzie podstawą dla PGNiG SA o ubieganie się o koncesję na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża. Bardzo ważnym etapem przed rozpoczęciem inwestycji jest wykonanie analizy ekonomicznej przedsięwzięcia (opłacalności zagospodarowania złoża). Jeżeli analiza wykaże zasadność, podejmowana jest działalność inwestycyjna polegająca na zagospodarowaniu odwiertu. Etap inwestycyjny poprzedzony jest koniecznością uzyskania pozwoleń i uzgodnień, takich jak np. wprowadzenie do planu zagospodarowania przestrzennego gminy, uzyskania pozytywnego raportu środowiskowego, pozwoleń właścicieli gruntów, pozwolenia na budowę.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Joanna Strzelec-Łobodzińska

   Warszawa, dnia 5 stycznia 2009 r.