VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie projektu likwidacji 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 19501

w sprawie projektu likwidacji 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Stanisława Wziątka w sprawie projektu likwidacji 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim (SPS-023-19501/10), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Planowane działania reorganizacyjne w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynikają ze zmieniających się uwarunkowań i potrzeb obronnych naszego kraju. Aktualnie w resorcie obrony narodowej wdrażane są postanowienia ˝Programu rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2009-2018˝. Znajdują się w nim zapisy dotyczące przeformowania, rozformowania lub integracji części jednostek wojskowych, jak również odnoszące się do sformowania nowych. W grupie jednostek wojskowych, których te zmiany dotyczą znajduje się również 49. Pułk Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego.

   W wyniku tych zmian, w ramach realizacji planowanej integracji jednostek lotniczych Wojsk Lądowych (na bazie 49. i 56. Pułku Śmigłowców Bojowych), do końca 2011 r. utworzona zostanie 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych. Część pododdziałów nowo tworzonej brygady stacjonować będzie w Pruszczu Gdańskim. Brygada dyslokowana będzie także w Inowrocławiu (w tym dowództwo brygady) i Mirosławcu. Ocenia się, że utrzymanie w składzie Wojsk Lądowych jednego związku taktycznego tego typu wypełni potrzeby w zakresie posiadania w ich strukturze mobilnej jednostki wojskowej o wysokim stopniu gotowości bojowej, zdolnej do natychmiastowego reagowania na sytuacje kryzysowe w dowolnym miejscu. Rozwiązanie to zapewni realizację zadań związanych z obroną terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wypełnieniem zobowiązań sojuszniczych, a także efektywne wykorzystanie posiadanego potencjału bojowego.

   Odnosząc się do skutków społecznych planowanych zmian uprzejmie informuję, że w przypadku wystąpienia konieczności zwolnienia żołnierzy, zostaną oni objęci systemem pomocy rekonwersyjnej, natomiast w odniesieniu do zwalnianych pracowników wojska zostaną podjęte stosowne działania osłonowe, zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, ze zm.). Wszelkie przedsięwzięcia będą prowadzone zgodnie z procedurami zawartymi w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ze zm.).

   Ponadto chciałbym poinformować, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, od momentu otrzymania informacji o planowanych zwolnieniach w resorcie obrony narodowej, na bieżąco współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie możliwych do wdrożenia działań na rzecz zminimalizowania negatywnych skutków związanych z utratą zatrudnienia przez pracowników wojska.

   Pragnę nadmienić, że wszystkie zmiany skutkujące przebudową struktur organizacyjnych rodzajów i komponentów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poddawane są wszechstronnym analizom - dotyczy to również zagadnień przedstawionych w interpelacji pana posła Stanisława Wziątka - ze szczególnym uwzględnieniem zasad ekonomicznych i funkcjonalności w kontekście potrzeb obronnych, wydatkowania ograniczonych środków finansowych z budżetu państwa, a także skutków dla społeczności lokalnych.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Czesław Piątas

   Warszawa, dnia 22 grudnia 2010 r.