VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na interpelację nr 2958
w sprawie sprzedaży akcji Banku Gospodarki Żywnościowej
Odpowiadając na interpelację pani poseł Aleksandry Natalli-Świat w sprawie sprzedaży akcji Banku Gospodarki Żywnościowej SA (SPS-023-2958/08), pragnę poinformować, iż obecnie Skarb Państwa jest akcjonariuszem banku BGŻ SA posiadającym 16 078 267 akcji banku, reprezentujących 37,27% kapitału zakładowego banku i uprawniających do wykonywania 16 080 967 głosów na walnym zgromadzeniu banku.
Wiodącym akcjonariuszem banku BGŻ SA reprezentującym 59,35% udziałów w kapitale zakładowym BGŻ SA jest grupa Rabobank, w skład której wchodzi Rabobank International Holding BV z siedzibą w Utrechcie, posiadający bezpośrednio 21 297 397 akcji BGŻ SA, co stanowi 49,37% udziału w kapitale zakładowym oraz Cooperatieve Centrale Raiffeisen - Boerenleenbank BA z siedzibą w Utrechcie, posiadający bezpośrednio 4 303 695 akcji banku BGŻ SA, reprezentujących 9,98% kapitału zakładowego banku.
W związku z nabyciem w 2004 r. znaczącego pakietu akcji banku BGŻ SA przez Rabobank International Holding BV - 35,30% (13,76% - objęcie akcji nowej emisji, 21,26% - zakup akcji banku od banków spółdzielczych i zrzeszających, 0,28% - zakup akcji własnych banku), jak również objęciem przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju 15% akcji nowej emisji, w dniu 19 listopada 2004 r. pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa, Rabobank International Holding BV oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) została zawarta umowa akcjonariuszy dotycząca Banku Gospodarki Żywnościowej SA. Umowa ta zawierała m.in. zapisy na temat zarządzania BGŻ SA, wprowadzała ograniczenia w obrocie akcjami banku, zobowiązała Rabobank International Holding BV oraz EBOiR do udzielenia pożyczki podporządkowanej dla BGŻ SA (nabycie obligacji zamiennych banku), wprowadzała możliwość zainicjowania przez Skarb Państwa działań zmierzających do przeprowadzenia IPO (pierwszej oferty publicznej) akcji BGŻ SA. Terminem obowiązywania umowy była data 30 czerwca 2007 r. lub dzień złożenia przez BGŻ SA do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospektu przygotowanego w związku z pierwszą ofertą publiczną akcji banku. Przed datą upływu terminu obowiązywania ww. umowy Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło czynności mające na celu określenie nowych warunków dalszej współpracy pomiędzy znaczącymi akcjonariuszami banku w ramach wynegocjowanej nowej umowy akcjonariuszy. W lutym 2007 r. Ministerstwo Skarbu Państwa na piśmie potwierdziło zamiar zawarcia nowej umowy akcjonariuszy. W opinii Ministerstwa Skarbu Państwa w nowym dokumencie miały znaleźć się postanowienia dotyczące możliwości wprowadzenia BGŻ SA na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA w perspektywie 2-3 lat, struktury organów BGŻ SA oraz polityki dywidendowej.
Z uwagi na brak porozumienia pomiędzy Skarbem Państwa a Rabobank International Holding BV w zakresie zawarcia nowej umowy akcjonariuszy, w związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia dotychczas obowiązującej umowy akcjonariuszy, Skarb Państwa w dniu 28 czerwca 2007 r. wykonał przysługujące mu na podstawie umowy akcjonariuszy z dnia 19 listopada 2004 r. uprawnienie, wystosowując do Rabobank International Holding BV oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zawiadomienie o IPO. W dniu 23 sierpnia 2007 r. z wniosku ministra skarbu państwa odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie BGŻ SA, które postanowiło o ubieganiu się o dopuszczeniu akacji BGŻ SA do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz ich dematerializacji.
Zgodnie z treścią uchwały ww. walnego zgromadzenia pierwsza oferta publiczna BGŻ SA powinna mieć miejsce w I półroczu 2008 r., lecz nie później niż do końca III kwartału 2008 r. Walne zgromadzenie upoważniło Zarząd BGŻ SA do dokonania wszelkich czynności faktycznych i prawnych związanych z dopuszczeniem i wprowadzeniem akcji banku do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz do zawarcia z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych SA umowy depozytowej, o której mowa w art. 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi
Należy wskazać, iż nieskorzystanie przez ministra skarbu państwa z przysługującego mu ówcześnie na mocy umowy akcjonariuszy z dnia 19 listopada 2004 r. prawa do wystosowania zawiadomienia o IPO ograniczyłoby możliwości zbycia akcji BGŻ SA przez Skarb Państwa. W obecnej sytuacji, wobec braku jakichkolwiek umów i porozumień pomiędzy akcjonariuszami, wprowadzenie akcji BGŻ SA na giełdę jest realną szansą na zbycie pakietu akcji BGŻ SA należącego do Skarbu Państwa. Skarb Państwa zamierza sprzedać w ramach pierwszej oferty publicznej posiadany pakiet akcji banku BGŻ SA (37,20%), z wyjątkiem akcji pozostałych do nieodpłatnego udostępnienia pracownikom banku, które stanowią 0,07% kapitału zakładowego. Za zbyciem posiadanego pakietu akcji banku BGŻ SA przez Skarb Państwa przemawia fakt, iż bank ma już inwestora strategicznego - Grupę Rabobank, która traktuje inwestycję w BGŻ SA jako inwestycję długoterminową. Pozostanie przez Skarb Państwa mniejszościowym akcjonariuszem banku BGŻ SA byłoby niecelowe. Skarb Państwa nie miałby bowiem możliwości wywierania aktywnego wpływu na kierunki rozwoju i funkcjonowanie banku.
W celu ustalenia ostatecznej ceny sprzedaży na takim poziomie, który w sposób dostateczny ochroni interesy Skarbu Państwa, minister skarbu państwa wyłonił doradcę ministra skarbu państwa w procesie prywatyzacji Banku Gospodarki Żywnościowej SA - konsorcjum: Deutsche Bank Polska SA oraz Deutsche Bank AG Oddział w Londynie, którego zadaniem jest oszacowanie wartości akcji Banku Gospodarki Żywnościowej SA oraz przedstawienie rekomendacji ministrowi skarbu państwa dotyczącej zasadności zbycia przez Skarb Państwa akcji banku w pierwszej ofercie publicznej z uwzględnieniem m.in. warunków rynkowych, zainteresowania inwestorów, kondycji banku oraz planowanego poziomu ceny akcji banku w ofercie.
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 30 maja 2008 r.