VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie działań przeciwko kibicom Jagiellonii Białystok

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 22855

w sprawie działań przeciwko kibicom Jagiellonii Białystok

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 8 czerwca 2011 r. (znak: SPS-023-22855/11) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Jacka Boguckiego w sprawie działań przeciwko kibicom Jagiellonii Białystok, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   W dniu 16 maja 2011 r. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z udziałem wojewody podlaskiego, prezydenta miasta Białegostoku oraz przedstawicieli Policji. Podczas spotkania poinformowano wojewodę, że w ramach rozgrywek o mistrzostwo ekstraklasy piłki nożnej sezonu 2010/2011, Pucharu Polski oraz Ligi Europejskiej na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Słonecznej 1 w Białymstoku odbyło się łącznie 15 imprez masowych - meczów piłki nożnej. Przedstawione zostały przykłady ujawnionych przez Policję naruszeń prawa podczas imprez masowych oraz w związku z imprezami masowymi organizowanymi przez klub piłkarski Jagiellonia Białystok. Podczas przedmiotowych imprez oraz w związku z tzw. okołostadionowymi zachowaniami i zdarzeniami bezpośrednio wpływającymi na sposób organizowania samej imprezy odnotowano wiele przypadków naruszenia stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, niestosowania się do norm społecznych, naruszania przepisów prawa, nierealizowania obowiązków bądź występowania szeregu zaniedbań ze strony organizatora imprez, w tym podległych służb porządkowych.

   Mając powyższe na uwadze, działając na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504, z późn. zm.), podlaski komendant wojewódzki Policji wniósł o wydanie decyzji administracyjnej zakazującej przeprowadzenie imprez masowych przez Jagiellonię Białystok w ramach rozgrywek o mistrzostwo ekstraklasy sezonu 2010/2011 z udziałem publiczności w dniach 21 i 29 maja 2011 r. Należy podkreślić, że rozpatrzenie wniosków Policji i podjęcie decyzji o zakazie przeprowadzenia imprezy masowej należało do wyłącznych kompetencji wojewody podlaskiego.

   W odniesieniu do wydarzeń w dniu 17 maja 2011 r. przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim informuję, że przed budynkiem zgromadziła się grupa osób, znanych Policji z wcześniejszych przypadków łamania regulaminów imprez masowych, regulaminu obiektu sportowego oraz wobec których były lub są prowadzone postępowania w sprawach o wykroczenia i przestępstwa. Ponadto z informacji Policji wynikało, że w zgromadzeniu mogą brać udział osoby mające przy sobie niebezpieczne przedmioty.

   Biorąc pod uwagę realne zagrożenie zakłócenia porządku publicznego oraz informacje o możliwości posiadania i użycia niebezpiecznych przedmiotów, policjanci przystąpili do legitymowania uczestników zgromadzenia. Podstawą prawną działań podjętych przez Policję w Białymstoku względem osób mieniących się kibicami Jagiellonii Białystok były przepisy Kodeksu wykroczeń, tj. art. 52 § 1 pkt 2 (zwołanie zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia albo przewodniczenie takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu), art. 52 § 1 pkt 5 (udział w zgromadzeniu, posiadając niebezpieczne narzędzia), art. 51 (zakłócanie spokoju i porządku publicznego), art. 49 (w miejscu publicznym demonstracyjne okazywanie lekceważenia narodowi polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom). art. 141 (używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym).

   Bezpośrednio po zdarzeniu 43 osoby zostały doprowadzone do Komisariatu II Policji KMP w Białymstoku (najbliższego miejscu zgromadzenia) celem ustalenia i potwierdzenia ich tożsamości, przeprowadzenia wymaganych prawem czynności związanych z postępowaniem w sprawach o wykroczenia. Jednocześnie należy wskazać, że:

   - przewiezione do komisariatu osoby nie były zatrzymane i osadzane w komisariacie, posiadały status osoby doprowadzanej do jednostki Policji,

   - żadna z osób nie była przewożona do innej jednostki Policji ani też osadzana w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych,

   - wszystkie dorosłe osoby natychmiast po ustaleniu i potwierdzeniu ich tożsamości oraz po wykonaniu czynności związanych z popełnionymi wykroczeniami na bieżąco i bez zbędnej zwłoki opuszczały komisariat,

   - czynności przeprowadzano bez używania środków przymusu bezpośredniego.

   Wobec 17 osób za popełnione wykroczenia z art. 49 K.w. zastosowano postępowanie mandatowe. W związku z odmową przyjęcia mandatu przez 22 osoby w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia. Jednocześnie informuję, że pomimo poinformowania uczestników zgromadzenia przez policjantów o prawie do odmowy przyjęcia mandatu karnego znaczna część osób przyznała się do popełnienia zarzucanego im czynu i przyjęła mandat karny kredytowany, który, zgodnie z art. 98 § 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, stał się prawomocny z chwilą jego podpisania.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Adam Rapacki

   Warszawa, dnia 24 czerwca 2011 r.