VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie likwidacji Cukrowni Leśmierz SA

Odpowiedź ministra skarbu państwa

na zapytanie nr 1582

w sprawie likwidacji Cukrowni Leśmierz SA

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Piotra Krzywickiego z dnia 22.04.2008 r. (SPS-024-1582/08) w sprawie likwidacji Spółki Cukrownia ˝Leśmierz˝ SA z siedzibą w Leśmierzu uprzejmie przedstawiam poniższe informacje.

   Konsekwencją realizowanej od 2006 r. reformy rynku cukru we wszystkich krajach zjednoczonej Europy, a zatem również w Polsce, jest zmniejszenie limitów produkcyjnych (we wszystkich cukrowniach UE, w tym należących do Krajowej Spółki Cukrowej SA), co powoduje m.in. konieczność podejmowania bardzo trudnych i niepopularnych decyzji w zakresie redukcji ilości cukrowni i koncentracji produkcji.

   W kampanii 2007/2008 produkcję prowadzi 10 oddziałów KSC SA i Cukrownia ˝Leśmierz˝ SA, których usytuowanie w poszczególnych województwach jest następujące: Zachodniopomorskie - Oddział Cukrownia Kluczewo, pomorskie - Oddział Cukrownia Malbork, podlaskie - Oddział Cukrownia Łapy, łódzkie - Oddział Cukrownia Dobrzelin i Cukrownia Leśmierz SA, kujawsko-pomorskie - Oddziały Cukrownie: Nakło, Kruszwica, Brześć Kujawski, lubelskie - Oddziały Cukrownie: Lublin, Krasnystaw, Werbkowice.

   Dotychczasowa realizacja założeń reformy rynku cukru, której celem było zmniejszenie produkcji cukru kwotowego w krajach UE o 6 mln ton, przebiegała znacznie wolniej niż zaplanowano. W związku z powyższym, na początku bieżącego roku zapadła decyzja o prewencyjnym wycofaniu 13,5% kwoty cukru, co dotyczy krajów, które nie skorzystały z funduszu restrukturyzacji, w tym także Polski.

   W tym celu otworzono fundusz restrukturyzacji i zaoferowano wysokie wsparcie finansowe z tytułu zaniechania na stałe uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru. Plantatorzy otrzymają dodatkowo jednorazową płatność za zaprzestanie na stałe uprawy buraków kwotowych w wysokości 237,5 euro/t cukru.

   Zgodnie z nowym reżimem cukrowym, jeżeli producenci w Polsce nie dokonają dobrowolnej redukcji w 2008 r. i nie skorzystają z możliwości uzyskania odszkodowania, to kwota cukru w ilości ok. 25% zostanie im zredukowana przymusowo w 2010 r. bez żadnych odszkodowań.

   Z informacji uzyskanej od ministra rolnictwa i rozwoju wsi wynika, że wszyscy producenci cukru w Polsce (KSC SA, Südzucker Polska, Nordzucker Polska, British Sugar Overseas Polska, Nordzucker, Pfeiffer und Langen Polska), uwzględniając rachunek ekonomiczny, podjęli decyzje o redukcji kwot produkcyjnych o 13,5% od roku gospodarczego 2008/2009.

   Zarząd Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA poinformował, iż reprezentacja pracowników i plantatorów (będących jednocześnie byłymi akcjonariuszami) Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA, zgodnie z obowiązującym prawem wspólnotowym (rozporządzenie Komisji WE nr 968/2006 z dnia 27.06.2006 r., rozdział II art. 2 ust. 4), spotkała się z zarządem Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA w celu przeprowadzenia konsultacji dotyczących projektu Planu Restrukturyzacji Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA. Projekt ten uzyskał pozytywną opinię rady nadzorczej spółki. Konsultacje nie doprowadziły do osiągnięcia konsensusu. Sprzeciw strony społecznej oparty jest nad dwóch filarach: I - że spółka przynosi zyski, oraz II - Unia Europejska nie wymusza rezygnacji z limitów produkcyjnych.

   ˝Plan restrukturyzacji strategicznej spółki˝ opracowany i przyjęty w 2006 r. w wariancie optymistycznym i pesymistycznym wykazywał, że wyniki Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA będą spadać i w krótkiej perspektywie czasu zacznie ona przynosić straty. Wynika to z realizowanej przez Unię Europejską ˝Reformy Rynku Cukru˝, która m.in. wprowadziła bardzo wysokie opłaty restrukturyzacyjne oraz uruchomiła mechanizmy powodujące sukcesywne obniżanie cen cukru. Wynik finansowy netto spółki z ponad 6 mln w roku 2005/2006 spadł w 2006/2007 do niewiele ponad 3 mln, natomiast z prognoz wynika, że bieżący rok 2007/2008 spółka zakończy wynikiem ujemnym.

   Plan restrukturyzacji ma za zadanie zabezpieczyć spółkę przed generowaniem strat w przyszłości zanim przeprowadzony zostanie proces inkorporacji z Krajową Spółką Cukrową SA w Toruniu. Rada Nadzorcza (znajdują się w niej również przedstawiciele plantatorów i pracowników) zaleca zarządowi szukanie oszczędności w związku z drastycznie pogarszającymi się wynikami.

   Wykup akcji przez pracowników i plantatorów będzie możliwy do zrealizowania pod warunkiem zmiany ustawy z 26 sierpnia 1994 r. o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym (Dz.U. Nr 98, poz. 472 ze zm.), która nakłada obowiązek inkorporacji z KSC SA spółek cukrowych, w których Skarb Państwa ma wraz z nią ponad 75% akcji.

   Plan restrukturyzacji złożony 31 marca br. przewiduje dla zwolnionych pracowników sfinansowanie szkoleń, dofinansowanie dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej oraz oprócz odprawy, będącej równowartością dwunastu średnich krajowych, odprawę gwarantowaną przez Kodeks pracy, tj. łącznie ok. 46 tys./osobę.

   Powyższe propozycje stanowią podstawę do rozpoczęcia negocjacji z zarządem związku zawodowego.

   W odniesieniu do poruszonej w piśmie pana posła sprawy ˝wyprowadzenia ok. 8,8 mln zł na skup akcji własnych celem ich umorzenia˝ i uchwalenia dywidendy, uprzejmie informuję, że uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 20 grudnia 2007 r., zmieniona na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu 28 marca br., upoważniła zarząd Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA do zakupu akcji własnych w celu ich umorzenia. W celu sfinansowania w/w operacji Walne Zgromadzenie utworzyło kapitał rezerwowy, obniżając jednocześnie wysokość kapitału zapasowego oraz przeznaczając nań część zysku z roku 2006/2007. Uchwały walnych zgromadzeń poprzedzone były pozytywnymi opiniami rady nadzorczej we wszystkich poruszanych kwestiach tj.:

   - uruchomienia procesu wykupu akcji własnych,

   - utworzenia kapitału rezerwowego na w/w cel,

   - podziału zysku z roku 2006/2007.

   Jednocześnie Walne Zgromadzenie w dniu 28 marca br. uchwaliło dywidendę dla akcjonariuszy wpisanych do księgi akcyjnej na dzień 28 maja br. (dzień dywidendy wyznaczony przez Walne Zgromadzenie).

   Ponadto informuję, że za prowadzenie spraw spółki, w tym m.in. za opracowanie i realizację planów, w tym programów restrukturyzacji, odpowiedzialny jest zarząd Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA. Do kompetencji zarządu należy m.in. podejmowanie decyzji o wyborze metod i celowości podejmowanych działań, zmierzających do wzmocnienia pozycji KSC SA (głównego akcjonariusza Cukrowni ˝Leśmierz˝ SA) zarówno na polskim, jak i unijnym rynku cukru.

   Z poważaniem

   Minister

   Aleksander Grad

   Warszawa, dnia 3 czerwca 2008 r.