VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 6207
w sprawie zwiększenia udziału programów z napisami dla osób niesłyszących w ofercie programowej telewizji publicznej
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację panów posłów Sławomira Kopycińskiego i Tomasza Kamińskiego (sygn. SPS-023-6207/08) w sprawie zwiększenia udziału programów z napisami dla osób niesłyszących w ofercie programowej telewizji publicznej uprzejmie przekazuję stosowne informacje opracowane na podstawie wyjaśnień otrzymanych od prezesa Zarządu Telewizji Polskiej SA.
Prezes Zarządu Telewizji Polskiej SA. w piśmie z dnia 11 grudnia 2008 r. (sygn. TVP-p-3937/1/2008) poinformował, iż Telewizja Polska SA od 14 lat emituje audycje z napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Są to głównie filmy i audycje nadawane w TVP1 i TVP2. Napisy dla osób niesłyszących i niedosłyszących dostępne są po włączeniu strony 777 telegazet obydwu ww. programów. Pan prezes podkreślił, iż początkowo napisy przygotowywano jedynie do filmów fabularnych, a obecnie oferta obejmuje różne formy programowe. Od lutego 2003 r. codziennie opracowywane i emitowane są na żywo napisy do Teleexpressu, a od marca 2007 r. - do głównego wydania Wiadomości. Jak poinformował prezes Zarządu Telewizji Polskiej SA, liczba tytułów emitowanych z napisami systematycznie wzrasta. W chwili obecnej TVP codziennie nadaje ok. 6 godzin audycji z napisami dla niesłyszących, co stanowi ok. 8-10% audycji nadawanych w programach TVP1 i TVP2.
Ponadto pan prezes poinformował, iż budżet przeznaczony na realizację zadań związanych z opracowywaniem i emisją napisów do audycji dla osób niesłyszących na rok 2009 został zaplanowany na takim samym poziomie, jak w roku 2008.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż przed podjęciem decyzji w sprawie ewentualnej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w przedmiotowym zakresie powyższa kwestia musi zostać poddana szczegółowej analizie. Ewentualna zmiana ustawy w ww. zakresie mogłaby zostać dokonana przy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji związanej z koniecznością implementacji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych do polskiego porządku prawnego.
Mam nadzieję, że Pan Marszałek uzna powyższe wyjaśnienia za wystarczające.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Tomasz Merta
Warszawa, dnia 31 grudnia 2008 r.