VI kadencja
Interpelacja nr 17992
do ministra finansów
w sprawie wprowadzenia podatku pielęgnacyjnego, czyli nowych obciążeń finansowych płacy pracowniczej
Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz art. 191-193 regulaminu Sejmu zwracam się do Pana Ministra w sprawie wprowadzenia podatku pielęgnacyjnego, czyli wprowadzenia nowych obciążeń finansowych płacy pracowniczej.
Zaproponowane przez senatorów RP z Platformy Obywatelskiej wprowadzenie nowej daniny, a mianowicie podatku pielęgnacyjnego, miałoby być przeznaczone na pomoc osobom potrzebującym stałej opieki.
W chwili obecnej zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz każdej osobie, która osiągnie wiek 75 lat. Po wprowadzeniu zmian mogłyby korzystać z niego tylko osoby niepełnosprawne. Do tego dodatek pielęgnacyjny byłby wypłacany nie w gotówce, ale w czekach, które można byłoby wykorzystać wyłącznie na zapłatę za usługi pielęgnacyjne. Nowe obciążenie w wysokości 1% wynagrodzenia płaciliby wszyscy pracujący. Jak wynika z doniesień medialnych, proponowany podatek miałby zasilić budżet kwotą 5-6 mld zł rocznie.
Nałożenie na firmy czy obywateli nowych obciążeń fiskalnych w sytuacji, kiedy wszyscy odczuwają skutki kryzysu, jest jednak absurdem. Podwyżka VAT, a teraz ˝pielęgnacyjny˝ sprawią, że staniemy się społeczeństwem ubogim i bardzo opodatkowanym. Już dziś wysokie obciążenia fiskalne powodują uciekanie przedsiębiorców do szarej strefy lub rejestrowanie firm za granicą, co skutkuje mniejszymi wpływami do budżetu. Naszym celem powinno być obniżanie podatków i wprowadzenie zachęt do tworzenia miejsc pracy i zatrudniania pracowników, a nie nakładanie nowych obciążeń finansowych.
W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem:
1. Czy znane są ministerstwu założenia projektu ustawy o podatku pielęgnacyjnym?
2. Kto miałby ponosić dodatkowe koszty składki: pracownik czy pracodawca?
3. Jakie jest stanowisko ministerstwa w sprawie wprowadzania podatku pielęgnacyjnego?
Z poważaniem
Poseł Barbara Bartuś
Warszawa, dnia 15 września 2010 r.