VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na zapytanie nr 3591
w sprawie trudnej sytuacji finansowej Huty Cynku Miasteczko Śląskie SA
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 19 marca 2009 r. zawierające zapytanie poselskie pana Lucjana Karasiewicza, posła na Sejm RP, w sprawie sytuacji w Hucie Cynku Miasteczko Śląskie SA wyjaśniam, co następuje:
Należy podkreślić, że Huta Cynku Miasteczko Śląskie SA z siedzibą w Miasteczku Śląskim (HCM - jednoosobowa spółka Skarbu Państwa) jest istotnym podmiotem na polskim rynku metali nieżelaznych, w szczególności na rynku cynku i ołowiu. Przedsiębiorca ten posiada także ugruntowaną pozycję na rynku międzynarodowym. Globalne procesy ekonomiczne zachodzące na ww. rynkach bezpośrednio dotyczą spółki HCM i wpływają na jej kondycję ekonomiczno-finansową. Jako główne powody obecnej trudnej sytuacji HCM należy wskazać znaczne zmniejszenie cen cynku na rynkach światowych oraz niekorzystne różnice kursowe w obszarze USD (większość transakcji rozliczana w tej walucie). Czynniki te wpłynęły na rentowność i płynność finansową przedsiębiorstwa. Równolegle banki odmówiły dalszego kredytowania spółki i postawiły część zobowiązań w stan wymagalności. Powyższe okoliczności stanowiły realne zagrożenie dla dalszego niezakłóconego funkcjonowania HCM. W odpowiedzi na powstałą sytuację Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło szereg działań skutkujących zaangażowaniem w proces naprawy HCM spółki ZGH Bolesław SA z siedzibą w Bukownie (jednoosobowa spółka Skarbu Państwa o podobnym przedmiocie działalności) oraz Towarzystwa Finansowego Silesia sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (TFS - spółka z 99,6% udziałem Skarbu Państwa). Spółki te przeprowadziły czynności zabezpieczające HCM przed negatywnymi zjawiskami gospodarczymi. W dniu 29.01.2009 r. pomiędzy HCM i ZGH Bolesław SA zostało zawarte porozumienie określające zasady współpracy tych dwóch organizmów gospodarczych, co w chwili obecnej jest realizowane.
Odnosząc się do kwestii podniesionych przez pana posła, wyjaśniam, że:
Jak wygląda sprawozdanie z wyników finansowych huty w 2008 r.? Sprawozdanie finansowe spółki za rok obrotowy 2008 wykazuje stratę netto. Przedsiębiorca ten nie wypełnia przesłanek postawienia w stan upadłości, o których mowa w art. 10 w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535, ze zm.). Więcej informacji w przedmiotowym zakresie będzie można przedstawić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie HCM, w kształcie umożliwiającym publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
2. Jak w 2008 r. wyglądały warunki płacowe w hucie oraz stan plac?
W 2008 r. średnie wynagrodzenie w HCM kształtowało się na poziomie 3,079 tys. zł. Place były wypłacane na bieżąco, z wyjątkiem grudnia 2008 r., gdy wynagrodzenie pracowników zostało wypłacone w dwóch ratach do dnia 14.01.2009 r.
3. Co spowodowało częste zmiany w składach osobowych władz spółki w 2008 r.? Z jakich powodów Ministerstwo Skarbu Państwa dokonało czterokrotnie zmian w Radzie Nadzorczej?
Zmiany w składach osobowych organów HCM wynikały z konieczności zdynamizowania czynności zarządczych i nadzorczych w związku z obserwowanymi symptomami trudnej sytuacji w spółce oraz na rynku właściwym.
4. Jakie są powody częstych zmian personalnych we władzach spółki w czasie trwania postępowania konkursowego na stanowisko prezesa Zarządu?
Odpowiedź na powyższe pytanie została zawarte w pkt 3. Zdarzenia, na które pan wskazuje, były wobec siebie niezależne.
5. Z jakich powodów odwołano Wilhelma Kirsza, przewodniczącego rady, który odpowiadał za przeprowadzenie postępowania konkursowego?
Rada Nadzorcza jest organem spółki działającym kolegialnie, w tym także w obszarze postępowania konkursowego zmierzającego do wyłonienia prezesa zarządu spółki. Odwołanie przewodniczącego Rady Nadzorczej wynikało z okoliczności, o których mowa w pkt 3.
6. Jakie plany przeciwdziałania ciężkiej sytuacji finansowej zakładu ma Ministerstwo Skarbu Państwa?
W ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa optymalną ścieżką naprawy HCM jest synergia gospodarcza z ZGH Bolesław SA, przejawem której jest w szczególności realizowana od stycznia br. umowa przerobowa. Pozytywne aspekty ww. synergii dostrzec można już w chwili obecnej. HCM za miesiąc luty br. wygenerowała dodatni wynik finansowy netto.
7. Czy istnieje plan wyjścia huty z zaległości płacowych wobec pracowników? Jeśli tak, to jak on wygląda oraz kiedy zaległości te będą uregulowane?
Należy podkreślić, że HCM nie posiada zaległości płacowych wobec pracowników.
8. Czy istnieją plany pełnego sprywatyzowania huty? Jeśli tak, proszę o podanie stopnia zaawansowania realizacji tego procesu.
Przekształcenia własnościowe dotyczące HCM przebiegać będą poprzez ZGH Bolesław SA. Zakłada się wniesienie należących do Skarbu Państwa akcji HCM do ZGH Bolesław SA.
9. Czy ministerstwo w przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej huty zaproponuje pakiety osłonowe zwalnianym pracownikom, podobnie jak to ma miejsce w przypadku stoczni?
Ministerstwo Skarbu Państwa nie zakłada upadłości HCM.
Z poważaniem
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 7 kwietnia 2009 r.