VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie decyzji komendanta głównego Policji dotyczącej reorganizacji struktur kompanii prewencji

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 5335

w sprawie decyzji komendanta głównego Policji dotyczącej reorganizacji struktur kompanii prewencji

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 3 października 2008 r. (sygn. SPS-023-5335/08), przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Zbigniewa Babalskiego w sprawie decyzji komendanta głównego Policji dotyczącej reorganizacji struktur kompanii prewencji, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Oddziały prewencji Policji (OPP) zostały utworzone w celu zapewnienia możliwości reagowania na zagrożenia nadzwyczajne na terenie kraju. Jednostki wykonują zadania odwodu centralnego, podporządkowanego i zarządzanego przez komendanta głównego Policji. Z tego tytułu ustala on strukturę, rozmieszczenie i uzbrojenie tych jednostek, określa taktykę i organizację działań pododdziałów oraz wydatkuje środki budżetu centralnego Policji na odpowiednie i jednolite zabezpieczenie materiałowo-techniczne. Należy przy tym podkreślić, że stany etatowe oddziałów prewencji Policji nie są wliczane do etatów komend wojewódzkich (stołecznej) Policji.

   Obowiązujące w Policji zasady naliczania etatów komend wojewódzkich (stołecznej) Policji dotyczą wszystkich jednostek i oparte są na jednolitych kryteriach, do których należą: liczba ludności, wskaźnik przestępczości, liczba ludności miejskiej, liczba ludności w miastach liczących co najmniej 300 tys. mieszkańców, obszar, a także stołeczność. Określa je zarządzenie nr 21 komendanta głównego Policji z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie zasad naliczeń etatowych w Policji (Dz. Urz. KGP Nr 13, poz. 146, z późn. zm.). Ponadto analiza danych i informacji statystycznych dotyczących obciążenia służbą wskazuje, że znaczna część zadań prewencyjnych może być skutecznie wykonywana przez stany osobowe jednostek terenowych Policji i nie wymaga angażowania policjantów oddziałów prewencji w takim stopniu jak dotychczas. Niewątpliwie istotne jest, oprócz efektywnej organizacji służby, wsparcie finansowe ze strony samorządów zainteresowanych utrzymaniem wysokiego poczucia bezpieczeństwa obywateli.

   Główną przesłanką wprowadzenia korekt w liczebności oddziałów prewencji jest konieczność dostosowania potencjału policyjnego do występujących na danym obszarze zagrożeń, wobec których wymagane jest zaangażowanie tych oddziałów.

   Komenda Główna Policji musi podejmować wszechstronne przedsięwzięcia wobec zidentyfikowanych zagrożeń, ukierunkowane na efektywne i racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów. Planowane zmiany w rozmieszczeniu oddziałów prewencji Policji traktowane są jako jedno z takich przedsięwzięć, a jego zasadniczym celem jest przywrócenie zasady wykorzystania tego zasobu Policji do realizacji regulaminowych zadań służbowych.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że jednostka Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, zgodnie ze stanem etatowym wprowadzonym rozkazem organizacyjnym komendanta głównego Policji nr 100/07 z dnia 30 października 2007 r., liczy 349 etatów policyjnych i 6 etatów pracowniczych. Jej struktura organizacyjna składa się z 3 kompanii prewencji, plutonu wzmocnienia oraz zespołów: organizacji służby, transportu, szkolenia i medycznego. Każda kompania prewencji liczy 100 etatów policyjnych podzielonych na 4 plutony prewencji i drużynę automatycznej wyrzutni gazów łzawiących. Każdy pluton podzielony jest na 3 drużyny. Jednostką kieruje dowódca oddziału i jego dwóch zastępców.

   Zmniejszenie liczby etatów oddziału prewencji w Olsztynie o 105 jest równoważone od 2007 r. zwiększaniem przez komendanta głównego Policji limitu stanowisk korpusu służby cywilnej i pracowniczych nieobjętych mnożnikowym systemem wynagrodzeń, w ramach realizacji ustanowionego w drodze ustawy z dnia 12 stycznia 2007 r.,,Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009˝ (Dz. U. Nr 35, poz. 213). Zgodnie z założeniami programu komendant główny Policji zarządzeniem organizacyjnym nr 15/07 z dnia 15 maja 2007 r. zwiększył dla woj. warmińsko-mazurskiego limit stanowisk pracowniczych o 120 etatów (111 w korpusie i 9 niemnożnikowych). Natomiast w 2008 r. liczba stanowisk,,korpusowych˝ wzrosła o 22 etaty. Służą one realizacji procesu zastępowania policjantów w pionie logistyki pracownikami cywilnymi i kierowaniu funkcjonariuszy przede wszystkim do służby patrolowej. Proces ten będzie kontynuowany także w 2009 r.

   Należy również zaznaczyć, że według stanu na dzień 1 października 2008 r. w jednostkach Policji woj. warmińsko-mazurskiego na 3725 etatów występują 32 wakaty. Dlatego też wydaje się, iż sposobem na rozwiązanie kwestii zrównoważenia etatów policyjnych, które planuje się przesunąć w ramach oddziałów prewencji Policji, jest prowadzenie skutecznego doboru do służby przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Adam Rapacki

   Warszawa, dnia 23 października 2008 r.