VI kadencja
Interpelacja nr 20700
do ministra skarbu państwa
w sprawie podjęcia działań w kierunku udzielenia pomocy dwóm spółkom: Zakładowi Armatury Chemar sp. z o.o. oraz Odlewni Chemar sp. z o.o., w których ZUCHiAP Chemar SA jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa posiada 100% udziałów
Szanowny Panie Ministrze! Jako poseł ziemi świętokrzyskiej z ogromnym niepokojem i troską o los moich wyborców śledzę przebieg procesu prywatyzacji spółek Zakład Armatury Chemar i Odlewnia Chemar w Kielcach. Proces prywatyzacji tych spółek trwa już kilka lat. Sukcesem zakończona została prywatyzacja Zakładu Rurociągów Chemar sp. z o.o. oraz Zakładu Tłoczenia Chemar sp. z o.o. Sprywatyzowane spółki osiągają bardzo dobre wyniki finansowe i systematycznie zwiększają zatrudnienie.
Niepokój wzbudza przedłużający się proces prywatyzacji pozostałych spółek: Zakład Armatury Chemar i Odlewnia Chemar, których właścicielem pozostaje Chemar SA. Sytuacja w tych spółkach jest bardzo zła. Potrzebują one natychmiastowej inwestycji na odnowienie parku maszynowego, wdrożenie nowych technologii produkcji w celu sprostania rosnącym wymogom odbiorców zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zdaniem międzyzakładowych organizacji związkowych istnieje uzasadnione zagrożenie upadłości Zakładu Armatury Chemar sp. z o.o. oraz Chemar SA. Rezultatem takiego staniu byłoby zagrożenie istnienia prawie 500 miejsc pracy, co w przypadku bezrobocia w Kielcach i regionie jest poważnym problemem społecznym i gospodarczym.
Duże kontrowersje budzi toczący się od kilku lat proces prywatyzacji majątku Chemar SA. W 2010 r. wybrano firmę konsultingowo-doradczą oraz dokonano wyceny obu spółek. W lipcu 2010 r. ukazało się w prasie ogólnopolskiej zaproszenie do składania ofert na zakup udziałów. Wpłynęło prawdopodobnie kilka ofert od potencjalnych inwestorów. 16 grudnia 2010 r. prezes Zarządu ZUCHiAP poinformował, że żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymaganych kryteriów. Wbrew wcześniejszym deklaracjom zarząd oświadczył również, że w 2011 r. prywatyzacja nie będzie wznowiona. W obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej obu spółek oznacza to po prostu upadłość, a dla 500 pracowników - bezrobocie. Międzyzakładowe organizacje związkowe jedyną szansę dostrzegają w szybkim znalezieniu inwestora i w prywatyzacji.
Przyłączając się do głosów niepokoju o los pracowników obu spółek, zwracam się do Pana Ministra o wnikliwe zapoznanie się z obecną kondycją ww. spółek. Apeluję równocześnie o wzmożenie nadzoru właścicielskiego, aby zapobiec sygnalizowanym niebezpieczeństwom. Równocześnie oczekuję odpowiedzi na pytania:
1. Czy ministerstwo planuje w br. wznowienie prywatyzacji obu kieleckich spółek?
2. Jakie działania zamierza podjęć ministerstwo, aby wspomóc spółki w przypadku niepodjęcia procesu prywatyzacji?
Z poważaniem
Poseł Henryk Milcarz
Kielce, dnia 8 lutego 2011 r.