VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 22514
w sprawie wyceny nieruchomości sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, w przypadku których byłym właścicielom przysługuje prawo pierwokupu
Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Jacka Tomczaka z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie wyceny nieruchomości sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, co do których byłym właścicielom przysługuje prawo pierwokupu, uprzejmie informuję, co następuje.
Wbrew temu, co napisał pan poseł byłym właścicielom nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie przysługuje prawo pierwokupu, lecz pierwszeństwo w nabyciu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, póz. 1700, z późn. zm.). Prawo pierwokupu, zgodnie z art. 29 ust. 4 ww. ustawy, przysługuje natomiast Agencji Nieruchomości Rolnych przy odsprzedaży nieruchomości przez nabywcę w okresie pięciu lat od nabycia tej nieruchomości od agencji. Ponadto agencja korzysta z prawa pierwokupu na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, póz. 592, z późn. zm.). Agencja, wykonując prawo pierwokupu, nabywa nieruchomość po cenie ustalonej przez strony umowy sprzedaży, a nie przez rzeczoznawcę majątkowego.
Pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości w pierwszej kolejności przysługuje byłemu właścicielowi nieruchomości zasobu lub jego spadkobiercom, jeżeli nieruchomość została przejęta na rzecz Skarbu Państwa przed dniem 1 stycznia 1992 r. Dopiero w dalszej kolejności pierwszeństwo w nabyciu przysługuje spółdzielni produkcji rolnej władającej faktycznie zbywaną nieruchomością, której użytkowanie ustanowione na rzecz tej spółdzielni wygasło na podstawie art. 16 ust. 2 z dniem 31 grudnia 1993 r., oraz dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez okres co najmniej trzech lat. Zgodnie z art. 30 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wszystkie ww. podmioty nabywają nieruchomość po cenie ustalonej na podstawie sposobów jej ustalania przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.). Wartość nieruchomości zasobu w większości przypadków ustalana jest przy zastosowaniu podejścia porównawczego określonego w art. 153 ww. ustawy, zgodnie z którym podejście porównawcze polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada cenom, jakie uzyskano za nieruchomości podobne, które były przedmiotem obrotu rynkowego. Ceny te koryguje się ze względu na cechy różniące nieruchomości podobne od nieruchomości wycenianej oraz uwzględnia się zmiany poziomu cen wskutek upływu czasu. Podejście porównawcze stosuje się, jeżeli są znane ceny i cechy nieruchomości podobnych do nieruchomości wycenianej. Rzeczoznawca majątkowy, w myśl art. 154 tej ustawy, dokonuje wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości, uwzględniając w szczególności cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie w planie miejscowym, stan nieruchomości oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych. Ponadto stosownie do art. 155 ww. ustawy przy ustalaniu wartości nieruchomości wykorzystuje się wszelkie dostępne i niezbędne dane o nieruchomości. W związku z powyższym rzeczoznawca majątkowy dokonujący wyceny nieruchomości obowiązany jest wziąć również pod uwagę fakt, iż obciążona jest ona umową dzierżawy, mając w szczególności na względzie okres jej trwania oraz wysokość czynszu.
Mając powyższe na uwadze, pragnę uprzejmie poinformować, iż sposób ustalania wartości nieruchomości zasobu wydaje się być odpowiednim. Ponadto pragnę zauważyć, iż poruszony przez pana posła problem nie był dotychczas sygnalizowany przez byłych właścicieli nieruchomości korzystających z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości zasobu.
Sekretarz stanu
Kazimierz Plocke
Warszawa, dnia 10 czerwca 2011 r.