VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 8663
w sprawie ogólnopolskiego próbnego egzaminu gimnazjalnego
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła na Sejm RP Piotra Babinetza (nr SPS-024-8663/11) w sprawie ogólnopolskiego próbnego egzaminu gimnazjalnego, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Z informacji przekazanych przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) wynika, że instytucja ta w żadnym zakresie nie współpracowała z Wydawnictwem Pedagogicznym Operon spółka z o.o., realizatorem programu edukacyjnego ˝Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem˝.
CKE nie brało udziału w przygotowywaniu arkuszy egzaminacyjnych, nie zalecało sposobu punktowania zadań, jak również nie rekomendowało żadnych konsultantów (nauczycieli egzaminatorów) do prac nad arkuszami egzaminacyjnymi i ich punktowaniem.
Zdaniem CKE Operon stara się upodobnić organizowany przez siebie egzamin do egzaminów przygotowywanych przez CKE jako realizację zadań zawartych w art. 9a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Zachowana jest podobna szata graficzna arkusza egzaminacyjnego, podobna jest konstrukcja arkusza - liczba zadań zamkniętych, zadań otwartych krótkiej odpowiedzi i zadań otwartych rozszerzonej odpowiedzi, a także przydział punktów do poszczególnych zadań. Jednak istotą arkusza są zadania, ich poprawność konstrukcyjna, językowa i kartoteka, czyli lista sprawdzanych umiejętności, a tu już nie ma podobieństwa do standaryzowanych arkuszy egzaminacyjnych przygotowywanych przez CKE.
Niepokojące jest natomiast wspieranie się autorytetem CKE w odpowiedziach udzielanych publicznie, bo przecież tak należy traktować odpowiedź udzieloną panu posłowi przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon spółka z o.o.
Zarówno Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i Centralna Komisja Egzaminacyjna nie pełni kontroli ani nie ma wpływu na stronę merytoryczną zadań użytych w arkuszach egzaminacyjnych w zorganizowanym przez wydawnictwo Operon próbnym egzaminie gimnazjalnym.
Udział szkół w tego typu programach może mieć charakter tylko dobrowolny.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie posiada informacji co do dalszych losów wskazanego przez pana posła zadania nr 36.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Krystyna Szumilas
Warszawa, dnia 23 lutego 2011 r.