VI kadencja
Interpelacja nr 10891
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego
Szanowny Panie Premierze! W ostatnim czasie spotęgowały się różnorodne działania mające na celu utworzenie Mazurskiego Parku Narodowego. Otwarty apel w tej kwestii wystosowała także do Pana, na łamach ˝Gazety Wyborczej˝ i ˝Tygodnika Powszechnego˝, grupa twórców i naukowców. Cała sprawa ma długą historię, sięgającą lat 60. XX w. W 1977 r. powstał Mazurski Park Krajobrazowy o obszarze 54 tys. ha, mający być formą przejściową w procesie tworzenia parku narodowego. Pierwszy wniosek w tej materii - adresowany do naczelnego konserwatora przyrody - wystosowany został w 1970 r. Premier Włodzimierz Cimoszewicz określił nawet datę powstania MPN na 1 stycznia 1998 r., a dwa lata temu w wojewódzkim programie ochrony środowiska urzędnicy zakładali osiągnięcie tego celu w 2010 r.
Jako poseł z Warmii i Mazur nieprzerwanie od pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu w 1991 r., miałem od początku świadomość złożoności całego problemu, określoną z jednej stront przez imperatyw ekologii, a z drugiej - potrzeby rozwojowe i interesy lokalnych samorządów. W odpowiedzi na mą interpelację do ministra ochrony środowiska z 2003 r. resort wskazywał, że w skład przyszłego MPN miały wejść ˝następujące rezerwaty przyrody: Strzałowo, Pierwos, Skrutynia, Zakręt, Królewska Sosna, Czaplisko-Ławny Lasek, Jezioro Nidzkie, Krutynia Dolna, Jezioro Listnie, Jezioro Warmołty, Jezioro Czapliniec i Jezioro Łuknajno˝. Choć projekt uwzględniał także potrzeby społeczne, np. dotyczące udostępnienia obszarów parku dla turystyki, w tym żeglugi pasażerskiej), spotkał się ze sprzeciwem gmin, które argumentowały to m.in. niepłaceniem przez parki narodowe podatku od nieruchomości oraz płaceniem obniżonego podatku leśnego.
Obecnie w Polsce istnieje 25 parków narodowych (od Biebrzańskiego do Ojcowskiego - wg malejącej powierzchni) o łącznym obszarze 317 tys. ha. Jedynym województwem, w którym nie ma takiego parku, są Warmia i Mazury - region unikatowy w skali europejskiej. Niedawno zakwalifikowany został on do finału plebiscytu na 7 przyrodniczych cudów świata. Powyższe fakty mieszczą się w klasycznej kategorii contradictio in adiecto.
Uwzględniając powyższe okoliczności, pragnę zapytać Pana Premiera, czy zaangażuje się - używając swego autorytetu oraz prerogatyw - w powstanie Mazurskiego Parku Narodowego. Wbrew pozorom to nie jest lokalna czy regionalna sprawa, stąd interpelację kieruję do Pana, a nie do odnośnego ministra. Łatwiej również będzie przezwyciężyć zarysowaną wyżej, swoistą sprzeczność interesów.
Z wyrazami szacunku
Poseł Tadeusz Iwiński
Warszawa, dnia 5 sierpnia 2009 r.