VI kadencja
Zapytanie nr 3119
do ministra środowiska
w sprawie możliwości nadania statusu parku krajobrazowego obszarowi Skarpy Płockiej
Szanowny Panie Ministrze! Teren Skarpy Płockiej w najbliższych latach będzie podlegał intensywnym działaniom inwestycyjnym prowadzonym w oparciu o wydawane przez prezydenta miasta Płocka decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W ocenie mieszkańców Płocka decyzje te nie uwzględniają szczególnego charakteru wskazanego wyżej obszaru wiążącego się z jego walorami przyrodniczymi, historycznymi, kulturowymi oraz krajobrazowymi. Mieszkańcy wskazują, że w ˝Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Płocka˝ zatwierdzonym uchwałą nr 967/LXIII/98 Rady Miasta Płocka z dnia 21 kwietnia 1998 r. zawarto zapisy dotyczące polityki ochronnej walorów środowiska. W tym dokumencie przedmiotem ochrony został objęty cały odcinek doliny Wisły (w tym Skarpa Płocka oraz jar Brzeźnicy i Rosicy) w granicach miasta jako unikatowy obiekt przyrodniczo-krajobrazowy.
Jako metodę realizacji wprowadzono nakaz objęcia ochroną prawną tych obszarów. Od dnia wejścia w życie tego dokumentu minęło ponad 10 lat, jednak do dziś Skarpy Płockiej nie objęto ochroną prawną z mocy ustawy o ochronie przyrody, tj. nie przyznano obszarowi statusu obszaru parku krajobrazowego stosownym rozporządzeniem właściwego wojewody (art. 16 ustawy o ochronie przyrody).
W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. W jaki sposób można wyegzekwować na władzach miasta wywiązanie się z zapisów ˝Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Płocka˝ z dnia 21 kwietnia 1998 r.?
2. Jakie działania powinni podjąć mieszkańcy Płocka w celu zapewnienia obszarowi Skarpy Płockiej statusu parku krajobrazowego?
Z wyrazami szacunku
Poseł Jolanta Szymanek-Deresz
Płock, dnia 5 stycznia 2009 r.