VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 5320
w sprawie obowiązku sporządzania certyfikatów energetycznych dla obiektów wprowadzanych do obrotu oraz braku rozporządzenia określającego metodykę obliczeń niezbędnych dla sporządzenia certyfikatów energetycznych, a także ustalającego tryb szkolenia osób uprawnionych do wydawania świadectw energetycznych (certyfikatorów)
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Wiesława Janczyka z dnia 16 września br., otrzymaną przy piśmie wicemarszałka Sejmu pana Krzysztofa Putry z dnia 3 października br., znak SPS-023-5320/08, w sprawie obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla obiektów wprowadzanych do obrotu oraz braku rozporządzenia określającego metodykę obliczeń, niezbędnych dla sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, a także ustalającego tryb szkolenia osób uprawnionych do wydawania świadectw energetycznych uprzejmie pana marszałka informuję, co następuje.
Zakończenie prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej i podpisanie przez ministra infrastruktury przewidziano do 30 października 2008 r.
Liczbę osób posiadających uprawnienia do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej z tytułu posiadania uprawnień budowlanych i wykształcenia minimum magisterskiego szacuje się na około 80 tys. Do tej grupy uprawnionych sukcesywnie będą dołączać osoby składające egzamin poprzedzony odbyciem szkolenia oraz absolwenci studiów podyplomowych w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków.
Jednocześnie informuję, iż przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane przewiduje umożliwienie ubiegania się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków przez osoby o wykształceniu inżynierskim W związku z powyższym nie istnieje obawa, iż nie będzie konkurencji na rynku w zakresie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Ceny świadectw charakterystyki energetycznej są trudne do oszacowania. Ostateczny koszt uzyskania świadectwa będzie pochodną czynników, takich jak: wielkość budynku, jego przeznaczenie, stopień skomplikowania budynku, kompletność istniejącej dokumentacji technicznej dotyczącej budynku, liczba osób uprawnionych do sporządzania świadectw.
Wpływ sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej na ceny mieszkań będzie polegał na tym, że świadectwo będzie stanowiło informację o jakości energetycznej nieruchomości. Kupujący będzie mógł dokładniej oszacować przyszłe koszty jej utrzymania. Informacja ta będzie miała wpływ na ceny: mieszkania o dobrej charakterystyce będą droższe, ale ich koszty utrzymania niskie, natomiast mieszkania o gorszej charakterystyce energetycznej mogą stanieć, zaś ich koszty utrzymania mogą być wysokie. W związku z tym wzrośnie świadomość, iż w przypadku nieruchomości nie liczy się tylko cena zakupu, ale również przyszłe koszty utrzymania.
Charakterystyka energetyczna nie będzie jednak czynnikiem decydującym o cenie mieszkania. Na jej wysokość ma przede wszystkim wpływ: lokalizacja, standard wykończenia, standard instalacji, technologia budowy, rok zakończenia budowy.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Olgierd Dziekoński
Warszawa, dnia 24 października 2008 r.