VI kadencja
Interpelacja nr 20612
do ministra nauki i szkolnictwa wyższego
w sprawie reformy szkolnictwa wyższego
Szanowna Pani Minister! Główne założenia nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym obejmują m.in. zmiany w finansowaniu uczelni. Większa część środków ma być rozdzielana na zasadzie konkursów i przyznawana w oparciu o efekty pracy naukowej. Uczelnie wyższe będą mogły samodzielnie otwierać nowe kierunki studiów i łatwiej gospodarować swoim majątkiem. Procedury konkursowe na stanowiska w uczelniach mają stać się bardziej przejrzyste, a procedura nadawania stopnia doktora habilitowanego ma ulec skróceniu.
Ministerstwo przewiduje także wprowadzenie nowej kategorii uczelni, tzw. krajowe naukowe ośrodki wiodące, które będą otrzymywały od państwa pieniądze na badania i rozwój. W celu wyeliminowania nepotyzmu w uczelniach i instytucjach powiązanych ze szkolnictwem wyższym pracownicy naukowi będą mogli pracować maksymalnie na dwóch etatach. Dla studentów reforma oznacza darmowe egzaminy, również te poprawkowe i komisyjne, darmowe egzaminy dyplomowe oraz złożenie i ocenę pracy dyplomowej, wydanie suplementu do dyplomu. Podniesione mają zostać progi dochodowe związane ze stypendium socjalnym. Dla najlepszych studentów ministerstwo przewiduje bezpłatny drugi kierunek studiów.
Zdaniem rektorów szkół niepublicznych skupionych wokół Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji Lewiatan reforma może spowodować monopol uczelni publicznych i eliminację sektora szkół niepublicznych. Spośród prawie 2 mln polskich studentów ok. 700 tys. uczy się na uczelniach niepublicznych, na których w przeciwieństwie do szkół publicznych obowiązuje czesne, co zdaniem rektorów narusza konstytucyjną zasadę równego dostępu do edukacji. Rektorzy szkół niepublicznych chcą, aby państwo dofinansowywało studia dzienne na ich uczelniach w formie ˝bonu˝. Ponadto uważają, że zakaz pracy na więcej niż dwóch etatach ogranicza swobodę zatrudnienia, a pracownik naukowy będzie zamiast na drugim bądź na trzecim etacie pracować na umowę zlecenie.
W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się do Pani Minister z pytaniami:
1. Jak ministerstwo odnosi się do zarzutów Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji Lewiatan?
2. Czym resort argumentuje podniesienie progów dochodowych odnośnie do stypendiów socjalnych?
3. Czy o statut krajowego naukowego ośrodka wiodącego na równych prawach będą mogły ubiegać się zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne?
Z poważaniem
Poseł Maciej Orzechowski
Warszawa, dnia 3 lutego 2011 r.