VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie podjęcia niezwłocznych działań w celu regulacji sytuacji pacjentów poddawanych zabiegom dializy

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8587

w sprawie podjęcia niezwłocznych działań w celu regulacji sytuacji pacjentów poddawanych zabiegom dializy

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana Dawida Jackiewicza, posła na Sejm RP, z dnia 3 marca 2009 r. w sprawie podjęcia niezwłocznych działań w celu regulacji sytuacji pacjentów poddawanych zabiegom dializy, przekazaną przy piśmie pana Krzysztofa Putry, wicemarszałka Sejmu RP, z dnia 18 marca 2009 r., znak: SPS-023-8587/09, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w omawianym zakresie świadczeń przebiegało zgodnie z przyjętą procedurą w Narodowym Funduszu Zdrowia, która została opracowana w celu ustalenia jednolitego toku postępowania przy zawieraniu umów dla wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ.

   W odniesieniu do poruszonej przez pana posła kwestii dotyczącej niepodpisania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktów ze stacjami dializ w zakresie hemodializoterapii uprzejmie informuję, że mając na uwadze zapewnienie dostępności przedmiotowych świadczeń, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia został zobowiązany do informowania na bieżąco ministra zdrowia o przebiegu kontraktowania ww. świadczeń. W związku z powyższym uprzejmie informuję, iż minister zdrowia na bieżąco monitoruje proces kontraktowania świadczeń w zakresie hemodializoterapii.

   Umowy na realizację świadczeń w przedmiotowym zakresie w styczniu br. podpisało 120 stacji dializ na 217 stacji, które funkcjonują na terenie Polski, przy czym na terenie dwóch oddziałów wojewódzkich funduszu (lubuskiego i podlaskiego) umowy zostały zawarte ze wszystkimi świadczeniodawcami. Poza tym uprzejmie informuję, iż nie było takiego oddziału wojewódzkiego funduszu, na terenie którego nie byłoby świadczeniodawcy, który nie miałby podpisanej umowy na realizację przedmiotowego świadczenia od 1 stycznia 2009 r. Jak wynika z wyżej przedstawionych danych, znaczna część świadczeniodawców zgodziła się na warunki zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który za dializowanie jednego pacjenta przez rok płaci 60 tys. zł.

   Odnosząc się natomiast do kwestii zawierania umów na realizację omawianych świadczeń w woj. dolnośląskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim, uprzejmie wyjaśniam, iż w woj. dolnośląskim na 13 świadczeniodawców umów nie podpisało 7 z nich, taka sama sytuacja występowała także w woj. łódzkim. Natomiast w woj. warmińsko-mazurskim na 8 świadczeniodawców umów nie podpisało 5 z nich.

   Mając na względzie powyższą sytuację, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na początku stycznia br. powołał zespół roboczy w celu przygotowania między innymi wyceny kosztu jednostkowego hemodializy w oparciu o dane uzyskane ze stacji dializ z terenu całego kraju. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowanych na podstawie ankiet zebranych od ok. 180 stacji dializ wartość hemodializy wynosi 398, 97 zł.

   Ponadto uprzejmie zaznaczam, iż prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zobowiązał oddziały wojewódzkie funduszu do rozliczania wszystkich dializ wykonywanych bezumownie przez stacje dializ, jako zabiegu ratującego życie, na podstawie art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, ze zm.). Natomiast szczegółowe informacje dotyczące zasad rozliczania przez oddziały wojewódzkie funduszu omawianego świadczenia dostępne są na stronach internetowych poszczególnych oddziałów.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż mając na uwadze konieczność zabezpieczenia pacjentom dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie hemodializoterapii, w dniu 27 lutego br. w Warszawie podpisane zostało porozumienie pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia reprezentowanym przez zespół negocjacyjny ds. hemodializoterapii a przedstawicielami świadczeniodawców stacji dializ. Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w roku 2009 w zakresie hemodializoterapii na terenie całego kraju. Natomiast warunkiem realizacji ww. porozumienia ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia jest zawarcie przez świadczeniodawców umów na udzielanie świadczeń w zakresie hemodializoterapii, przy zachowaniu wymogów wskazanych w treści zarządzenia nr 82/2008/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie, ze zm. Strony porozumienia ustaliły także powołanie wspólnego zespołu ds. analizy standardów i kosztów hemodializoterapii.

   Jak wynika natomiast z informacji zamieszczonych na stronach internetowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ, rozstrzygnięte zostały postępowania prowadzone w trybie rokowań, zgodnie z art. 143 cytowanej na wstępie ustawy, o zawarcie umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie, w zakresie hemodializoterapii z pozostałymi świadczeniodawcami, którzy nie podpisali umów w tym zakresie w styczniu br.

   Mając na uwadze powyżej przedstawione informacje, uprzejmie zapewniam Pana Marszałka, iż wszelkie działania podejmowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mają na celu przede wszystkim zapewnienie dostępu pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek do hemodializoterapii, a także racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jakub Szulc

   Warszawa, dnia 10 kwietnia 2009 r.