VI kadencja
Interpelacja nr 16269
do ministra środowiska
w sprawie konieczności bezzwłocznego podjęcia działań zmierzających do uregulowania brzegów rzeki Raby w pow. myślenickim
Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra z interpelacją w sprawie konieczności bezzwłocznego podjęcia działań zmierzających do uregulowania brzegów rzeki Raby w pow. myślenickim. Tragedia i żywioł, jakie spotkały po raz kolejny całą Polskę, w tym tereny miasta i gminy Myślenice, ukazała wieloletnie zaniedbania w utrzymaniu i tworzeniu nowej, bezpiecznej infrastruktury wzdłuż koryta rzeki Raby.
Powódź, która przeszła przez Myślenice w dniach 16 i 17 maja 2010 r., dodatkowo spustoszyła koryto rzeki, niszcząc wszystkie niezbędne zabezpieczenia i umocowania. Powódź doprowadziła do znaczącej zmiany przebiegu koryta rzeki, co grozi jej ponownym wystąpieniem z brzegów. Biorąc pod uwagę zagrożenie katastrofą budowlaną obiektów położonych bezpośrednio przy rzece, konieczna jest natychmiastowa interwencja i podjęcie natychmiastowych działań, które wymagają zabezpieczenia środków finansowych.
Najmocniej zagrożonymi obiektami są:
1) ogródki działkowe ˝Porabie˝, Myślenice,
2) gminna oczyszczalnia ścieków, Myślenice,
3) zakłady pracy mieszczące się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej Myślenic,
4) most w ciągu drogi powiatowej Myślenice - Wiśniowa,
5) Górny Jaz Zarabie, Myślenice,
6) domy jednorodzinne w miejscowości Stróża, położone nad rzeką Rabą.
Uszkodzenia ww. obiektów mogą spowodować nieodwracalne skutki, zwłaszcza w przypadku oczyszczalni ścieków, której awaria może być przyczyną zagrożenia sanitarnego. Zniszczenie gminnej oczyszczalni ścieków spowoduje wielomiesięczny i masowy napływ ścieków bezpośrednio do Zbiornika Dobczyckiego, który stanowi zaplecze wody pitnej dla aglomeracji krakowskiej. Odtworzenie w tej sytuacji stanu zbiornika, który umożliwi wykorzystanie go jako rezerwatu wody pitnej dla Miasta Krakowa, będzie długotrwałe i pochłonie zdecydowanie większe środki finansowe aniżeli proponowane w chwili obecnej wsparcie Ministerstwa Środowiska. Nowoczesna, zmodernizowana w 2009 r. oczyszczalnia obsługuje mieszkańców gminy Myślenice i sąsiednich miejscowości.
Odpowiednie zabezpieczenie przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie terenów wokół rzeki Raby jest jedynym słusznym rozwiązaniem, które uchroni te tereny. Konieczne jest rozpoczęcie inwestycji i prac hydrologicznych. Przewidywany koszt modernizacji koryta rzeki Raby to około 7 mln zł. Gmina Myślenice przyznała 110 tys. zł dla RZGW na aktualizację dokumentacji projektowej umocnienia brzegu Rady.
W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie i udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy wobec tak poważnego zagrożenia ministerstwo czyni kroki zmierzające do przyznania specjalnych funduszy dla RZGW Kraków celem regulacji brzegów rzeki Raby?
2. Czy niezależnie od przewidzianych jednorazowych środków finansowych, które będą przeznaczone dla osób poszkodowanych wskutek powodzi, rząd przewiduje zwiększenie środków na kontynuację biernej ochrony przeciwpowodziowej polegającej głównie na modernizacji i budowie obwałowań oraz regulacji rzek, której celem jest zmniejszenie negatywnych skutków powodzi, głównie przez uchronienie terenów najbardziej zagrożonych w pow. myślenickim, a których sytuacja została określona w niniejszej interpelacji?
Z wyrazami szacunku
Poseł Marek Łatas
Myślenice, dnia 1 czerwca 2010 r.