VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 23253
w sprawie refundacji pracodawcom wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych za młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Krystyny Skowrońskiej w sprawie refundacji pracodawcom wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych za młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, przekazaną wystąpieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 30 czerwca 2011 r., znak: SPS-023-23253/11, przedstawiam poniższe informacje.
Przekazywane wcześniej cyklicznie pracodawcom zatrudniającym młodocianych w celu przygotowania zawodowego refundacje zostały wstrzymane, gdyż ustalony w ustawie budżetowej na ten cel limit środków Funduszu Pracy (170 mln zł) był znacznie niższy niż potrzeby wynikające z już zawartych umów (dla młodocianych kontynuujących naukę w szkołach zawodowych) oraz potrzeby zgłoszone przez pracodawców na rok szkolny 2010/2011. OHP nie mogły zaciągać zobowiązań ponad dostępne środki.
Minister pracy i polityki społecznej kilkukrotnie występował do ministra finansów o zwiększenie kwoty na refundacje wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych (przy poparciu sejmowej Komisji Finansów Publicznych) i obecnie ma zgodę na dysponowanie kwotą 250 mln zł (w 2010 r. na refundacje wydano 230 mln zł). W dalszym ciągu jednak kwota ta nie pokrywa wszystkich potrzeb. Kolejny wniosek ministra pracy i polityki społecznej na kwotę 73,1 mln zł (pozytywnie zaopiniowany przez ww. komisję sejmową w dniu 30 czerwca 2011 r.) jest rozpatrywany przez ministra finansów.
Uruchomione obecnie wypłaty pokryją zobowiązania wynikające z umów podpisanych już przez OHP z pracodawcami oraz będą przyznawane na refundacje pozostałym pracodawcom według kolejności zgłoszonych wniosków, do wyczerpania środków. W przypadku przyznania przez ministra finansów dodatkowych środków, kolejni wnioskujący pracodawcy otrzymają refundację.
Dodatkowo marszałkowie województw zostali poproszeni o zweryfikowanie wykazów zawodów, w jakich możliwa będzie refundacja wynagrodzeń młodocianych w ramach nowego naboru uczestników. Środki Funduszu Pracy powinny bowiem wspierać kształcenie uczniów w zawodach deficytowych na rynku pracy, w których brak jest rąk do pracy, oraz w zawodach, na które istnieje lub będzie istniało zapotrzebowanie na rynku pracy, co pozwoli uniknąć kształcenia młodocianych, którzy w przyszłości staną się bezrobotnymi. Dlatego też przy sporządzaniu nowych wykazów w większym stopniu będą brane pod uwagę wyniki prowadzonego monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz prognozy zapotrzebowania na kwalifikacje na lokalnych i regionalnych rynkach pracy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy środki Funduszu Pracy są niewystarczające w stosunku do istniejącego zapotrzebowania na ten cel określanego przez pracodawców zatrudniających młodocianych pracowników we wnioskach o refundacje.
Ponadto informuję, iż nie planuje się obecnie żadnych nowych rozwiązań prawnych mających na celu wspieranie środkami z Funduszu Pracy pracodawców prowadzących przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników. Obecnie obowiązujące rozwiązania zostały opisane w odpowiedzi na poprzednią interpelację pani poseł Krystyny Skowrońskiej kierowaną w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej wystąpieniem z dnia 16 marca 2011 r. znak: SPS-023-212751/11. Odpowiedź została udzielona pismem z dnia 12 kwietnia 2011 r., znak: DRP-II-0700-42-AR/11.
Z szacunkiem
Sekretarz stanu
Jarosław Duda
Warszawa, dnia 5 sierpnia 2011 r.